Erkek adalet Değil gerçek adalet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklamaya göre önümüzdeki süreçlerde Kadın cinayetlerinde iyi hal indirimi uygulanmayacak.

Erkek adalet Değil gerçek adalet
Erkek adalet Değil gerçek adalet
Video için play'e tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip açıklamalarının ardında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla hızlandırılan ve mart ayında TBMM'ye gönderilmesi planlanan 6'ncı Yargı Paketi ile kadına karşı şiddet suçlarında ' iyi hal indirimi' kaldırılacak. Kravattan dolayı uygulanan 'iyi hal indirimi' de yapılmayacak.

Mart ayında TBMM'ye gönderilmesi planlanan paket ile kadına yönelik şiddete karşı suçlarda uygulanan cezalar artırılacak. Mahkemede kravattan dolayı uygulanan 'iyi hal indirimi' de yapılmayacak. Kadınları ısrarla takip ise suç haline gelecek.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan avukat hikmet Delebe; “Sanığın ağırlaştırılmış hapis cezası gerektiren suçlarda yirmi beş yıla kadar cezai işleme tabi tutmak mümkündür”. Dedi.

“ALTIDA BİRE KADAR İNDİRİM SÖZ KONUSU”

Delebe açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Mahkeme yargılamanın sonunda Türk ceza kanunun 62`ncı maddeye göre de bir indirim durumunun gözden geçirmek durumundadır. Fail tabi ki mahkeme aşamasında sanık mahkemedeki tutum ve davranışından dolayı mahkeme tarafından bir alanda ödüllendirmektedir. Buna göre müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda hapis cezası, ağırlaştırmış hapis cezasını gerektiren suçlarda ise yirmi beş yıla kadar bir cezaya sanığın çarptırılması mümkündür. Sair suçlarda ise altıda bire kadar bir indirim söz konusudur. Bu tabi ki ceza yasasında bir ayrıma tabi olmaksızın bütün yargılamalar için geçerlidir.
Erkek adalet Değil gerçek adalet

“İNDİRİM HAKİMİN TAKDİRİDİR”

Burada fail ya da sanık mahkemedeki tutumundan dolayı davranışından dolayı mahkeme tarafından olumlu bir izlenim oluşturursa hâkim takdir haklarını kullanarak bu indirimleri uygulayabilir. Burada toplum içerisinde işte kravat bağlayan takım elbise giyen kişilere uygulanır diye bir algı söz konusu ise esasında tüm sanıklar için bunun uygulanması mümkündür çünkü ifade ettiğimiz gibi bu husus tamamen mahkemenin takdirindedir. Tabi ki takdiri indirim mahkemede tanınan bir yetkidir. Fakat olur olmaz bütün dosyalar için uygulanması kesinlikle yanlıştır netice itibari ile belki mahkeme bu takdiri ön görmüş olabilir ama karşı tarafın mağdur olan ailenin rızası ile olabilecek bir durum değildir.
Erkek adalet Değil gerçek adalet

“KADINA YÖNELİK SUÇLARDA İNDİRİM OLMAMALI”

Bu durumda mahkemeler, hâkimler bu durumu uygularken son derece dikkatli olmak durumundadır. Diğer taraftan bunun gerekli olup olmadığı öteden beri tartışılır yargılama aşamasında ceza hukukunda özellikle mahkemelere, hâkimlere de belli bir serbestlik tanınmıştır yani serbestlik içerisinde dosya içeriğine göre sanığın tutum ve davranışına göre cezanın sanığa adeta giydirilmiş olması gerekir. Ne eksik ne fazla bu bakımdan mahkemeye tanınan bu yetkinin bu takdiri indirim olgusunun mutlak surette çok dikkatli kullanılmasında fayda var. Özellikle kadına işlenen suçlarda takdiri indirim olmalı mı olmamalı mı şeklinde bir değerlendirme söz konusu ve yakın zamanda zannedersem mevzuata da geçebilir gerçekten de şunu görmek lazım bütün suçlarda takdiri indirim uygulanması yanlış olur özelikle ciddi anlamda mağdur olan kesimlerde kadınlarda, çocuklarda bu indirimin uygulanmaması gerekiyor yine doğaya karşı işlenen suçlarda haysiyete karşı işlenen suçlarda bu maddenin uygulanması bana göre bir sakınca oluşturur.”
Erkek adalet Değil gerçek adalet

10 Mar 2022 - 16:05 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 2.940.954 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.