Urfa barosundan insan haklarıyla ilgili açıklama!

Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, 10 Aralık İnsan Hakları Haftası dolaysıyla basın açıklaması düzenledi.

Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, 10 Aralık İnsan Hakları Haftası dolaysıyla basın açıklaması düzenledi. Açıklama Şanlıurfa Barosu Hizmet Binası önünde gerçekleşirken açıklamaya çok sayıda avukat destek verdi.

“BÜTÜN İNSANLAR ÖZGÜR, ONUR VE HAKLAR BAKIMINDAN EŞİT DOĞARLAR”

Açıklamayı yapan İnsan Hakları Merkezi Başkanı Nahide Polat Aslan: “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul ve ilan edilmiştir. Türkiye 27 Mayıs 1949 tarihinde Resmi Gazetede yayınlayarak yürürlüğe koymuştur. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1950 yılında da 10 Aralık gününü“Dünya İnsan Hakları Günü” olarak ilan etmiştir. Birçok yıkımın, insanlık suçunun işlendiğiİkinci Dünya savaşı bildirgenin hazırlanmasında etkili olmuştur. Haksızlığa karşı mücadele etmek için, hakların korunması insan haklarını güvence altına almak amacıyla herkesi kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. 30 maddeden oluşan bildirgenin 1. maddesinde “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar” denilerek insanların sırf insan olması nedeniyle sahip oldukları hakları düzenler. Ancak bildirgenin kabul edilişinin 73. yılında barış, adalet, özgürlük, eşitlik gibi kavramlardan hala çok uzaktayız.

“YAŞAM HAKKI AÇIKÇA İHLAL EDİLMEKTEDİR”

Pandemi sürecinde cezaevlerindeki işkence ve diğer kötü muamele uygulamaları büyük bir artış göstermiştir.  Mahpusların şiddete maruz kalmaları, her türden keyfi muamele ve disiplin cezaları, hücre cezaları, nakil uygulamaları günden güne artmaktadır. Hasta mahpusların sayısı da her geçen gün artmakta, cezaevinde kalamaz raporu verilen hasta mahpuslar dahi tahliye edilmeyerek yaşam hakkı açıkça ihlal edilmektedir.

“KÜRT SORUNU ENGEL OLARAK DEVAM ETMEKTEDİR”

Kürt sorunu hala en önemli sorun olarak Türkiye’nin demokratikleşmesinin önündeki engel olarak devam etmektedir. Çatışma ortamında Kürt sorunun çözülebilmesi mümkün değildir. Hak savunucuları olarak bu sorunun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesinden yanayız. Çatışmasızlık ortamının yaratılması ve toplumsa barışın sağlanabilmesi için herkesin üzerine düşen sorumlulukları ve yükümlülükleri yerine getirmesi gerekmektedir.

“KADIN CİNAYETLERİNİN EKSİLMEDİĞİ BİR YIL GEÇİRDİK”

Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin ne yazık ki eksilmediği bir yıl geçirdik. Kadınlar eril zihniyete karşı korunamıyor, yasaların uygulanmasında iyi hal, haksız tahrik gibi nedenlerle cezalarda indirime gidilmesi, gerekenden daha az ceza verildiği durumlarla karşılaşılması nedeniyle şiddet oranı her geçen gün daha da artıyor. Kadın cinayetlerinin bu kadar arttığı bir dönemde, kadınların şiddet ve cinayetler pahasına kanlarıyla elde ettikleri Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi 20 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararı ile feshedildi. Bu sözleşmeden çekilmek, şiddetin devlet eliyle meşrulaştırılması demektir. İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yok hükmünde olan bu feshi tanımıyoruz. İnsan hakları savunucuları olarak kadın cinayetlerinin politik olduğunu bir kez daha belirtiyor ve her durumda bununla mücadele edeceğimizi tekrar ediyoruz.

“GÜVENLİK İÇİN GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMASI GEREKMEKTEDİR”

2021 yılında Boğaziçi Üniversitesi gibi bir üniversiteye kayyum atanarak, öğrenciler darp edilmiş, gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Anayasal bir hak olan protesto hakkını, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanmak isteyenler sürekli baskıyla karşı karşıya kalmaktadır.  Üniversitelerin amacının üretmek olması gerekirken siyasete alet edilmesi kabul edilemez. 07 Aralık 2021 tarihinde de Antalya İlim ve Kültür Derneğinin öğrenci yurdunda çalışan aşçı, Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği birinci sınıf öğrencisinin başını satırla keserek katletmiştir. Üniversiteye giden gençlerin, bu şekilde denetimsiz, tarikat ve cemaatlere bağlı yerlerde barınmak zorunda kalmaması için devletin gerekli denetimleri yapması, güvenlik için gerekli önlemleri alması gerekmektedir.”

10 Ara 2021 - 13:43 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 2.104.993 kez ziyaret edildi.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?