218 kadın öldü: Önlem almayan herkes...

Şanlıurfa Barosu Kadın Hakları Merkez Koordinatörü ve Baro Başkan Yardımcısı Avukat Fazilet Taştan Arserim, Şanlıurfa ve Türkiye genelinde son günlerde meydana gelen Kadın cinayetleri, kadına şiddet olaylarının nedenlerini Urfanatik Gazetesine anlattı.

Ahmet  Durmuş
Ahmet Durmuş Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa Barosu Kadın Hakları Merkez Koordinatörü ve Baro Başkan Yardımcısı Avukat Fazilet Taştan Arserim, Şanlıurfa ve Türkiye genelinde son günlerde meydana gelen Kadın cinayetleri, kadına şiddet olaylarının nedenlerini Urfanatik Gazetesine anlattı.

Avukat Fazilet Taştan Arserim, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre, 2021 yılı Ağustos ayı itibariyle 218 kadın hayatını kaybettiğini belirtti. Arserim, Temmuz ayında ise sadece 20 kadın cinayeti, 12 şüpheli kadın ölümü Tespit edildiğini de ifade etti.

“ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ AYDINLATILMALIDIR”

Sözlerine şüpheli kadın ölümlerini aydınlatılmalı talebinde bulunarak başlayan Kadın Hakları Merkez Koordinatörü Avukat Fazilet Taştan Arserim: “Kadın cinayetlerinin, cinsel taciz ve istismarın önlenebilir olup bu olaylar münferit olaylar değildir.  Kadın cinayetlerinin birçoğu bireysel silahlanma ve toplumsal politikalar sonucu sistematik hale gelmiştir. Yaşanan bu olaylarda önlem mekanizmalarının geç işlemesi, yaşanan olaylar sonrasında soruşturmaların etkin yürütülmemesi, devletin cezasızlık politikası soruşturmalara dair şüphe uyandırmaktadır. Şüpheli kadın ölümleri aydınlatılmalıdır” dedi.

“KADINA ŞİDDET EVRENSEL BİR SORUNDUR”

Kadına şiddet evrensel bir sorun olduğunu da ifade eden Avukat Arserim: “Kadına şiddet toplumun cinsiyetçi yaklaşımlarından kaynaklanmaktadır. Toplumda cinsiyet dönüşümü sağlanmalıdır. Kadına şiddet bireysel olaylar olmamakla birlikte evrensel bir sorundur. Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun etkin uygulandığı takdirde kadınları korumaktadır” ifadelerini kullandı.

“2021 YILINDA 218 KADIN HAYATINI KAYBETTİ”

2021 yılı Ağustos ayına kadar 218 kadının hayatını kaybettiğini de söyleyen Fazilet Taştan Arserim: “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre 2021 yılı içerisinde bugün itibari ile 218 kadın katledilmiştir. Temmuz Ayında 20 Kadın Cinayeti, 12 Şüpheli Kadın Ölümü tespit edilmiştir.  İnsan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddet önlenemiyor. 1 Temmuz’da İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kalkmasının ardından şiddet olayları ve kadına yönelik nefret söylemleri artmıştır” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN FESHİ KARARINDAN DÖNÜLMELİDİR”

Avukat Arserim: “İstanbul Sözleşmenin dört temel ilkesi; kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül, eş güdümlü ve etkili işbirliği içeren politikaların hayata geçirilmesidir. İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesiyle mevcut yasalar kadına şiddetin önlenmesinde yetersiz kalmaktadır. İstanbul Sözleşmesinin feshi kararından dönülmelidir” diye konuştu.

“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR”

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek kadınların iradelerinin yok sayılmasına, kazanılmış hakların ortadan kaldırılmasına, yaşam hakkının ihlaline, cezasızlık ve ayrımcılığa neden olacaktır. İstanbul Sözleşmesinden çekilmek toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcı şiddeti ve erkek şiddetini meşrulaştıracaktır. Kadın cinayetleri, şiddet olayları bireysel olaylar değildir. Toplumun ve erkeğin kadına bakış açısıyla gerçekleşen eylemlerdir. Bu nedenle kadın cinayetleri politiktir. Kadını korumayan, önlem almayan, yaşam hakkına saldıran herkes kadın cinayetlerinin failidir” şeklinde konuştu.

“GÜLİSTAN DOKU’DAN 584 GÜNDÜR HABER ALINAMIYOR”

Avukat Fazilet Taştan Arserim: “584 gündür kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun akıbeti ortaya çıkarılmalı ve akıbetinin sorumluları yargılanmalıdır. Aleyna Çakır’ın ölümüne ilişkin kendisine dava açılmayan fail hakkında etkin bir soruşturma açılmadığı için Esra Hankulu aynı kişi tarafından katledildi. Kadın cinayetlerinin etkin soruşturmalar yapılarak cezasızlık uygulanmadan sonuçlanması için tüm mekanizmalar harekete geçmelidir. Kadına şiddetin, kadın cinayetlerinin artmasında cezasızlık failleri cesaretlendirmektedir. Soruşturma aşamaları çok önemli. Detaysız araştırmalar yapılıyor. Özellikle intihar vakaları çok ayrıntılı işlenmelidir” dedi.

“KADINA BAKIŞTAKİ ALGI ÇOK ÖNEMLİ”

“Cinsel suçlara ilişkin dosyalarda delil yetersizliğinden beraat kararları veriliyor. Dosyalar kapatılmak yerine etkin soruşturmalar yapılmalıdır. Mahkemelerde kararım bozulur endişesi olmamalıdır. Yargıda bir bütünlük olmalıdır. Kadına bakıştaki algı çok önemli.  Yargılamalar etkin bir şekilde yapılmıyor. Koruma talep eden kadınlar yeteri kadar korunmuyor ve önlem almada gecikiliyor. Faillerin etkin bir soruşturmadan geçmediğini görüyoruz. Şiddetin cinayetle sonuçlanmadan önüne geçmek ve önlemler almak gerekiyor” dedi.

“ETKİN SORUŞTURMALAR YAPILMALIDIR”

Son olarak yaşanan olaylarda etkin soruşturmalar yapılması çağrısında bulunan Fazilet Taştan Arserim: “Yargılamalarda faillere haksız tahrik indirimi, iyi hal indirimi, saygın tutum indirimi verildiğini görüyoruz. İndirim sebepleri gerekçelendirilmiyor, açıklanmıyor. Denetim sistemi nasıl işliyor bilmiyoruz. Failleri koruyacak düzenlemeler yapmak yerine; anayasanın, yasaların, sözleşmelerin ve kadınların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde kadınları koruyan ve şiddet uygulayanı caydırıcı ciddi hukuki düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi ve şüpheli ölüm, kayıp ve intihar vakalarında daha etkin soruşturmalar yapılmalıdır. Baroların müdahillik taleplerinin kabulüne ilişkin mevcut yasalar ve uluslararası sözleşmeler  olmasına rağmen reddedildiğinden taleplerin kabul edilmesine ilişkin yasal düzenleme yapılmalıdır. Şanlıurfa Barosu Kadın Hakları merkezi olarak merkezimize yapılan 6284, İstanbul Sözleşmesi, Uluslararası İlgili Sözleşmeler, TCK, TMK ve usule ilişkin başvuruları alıp gerekli işlemleri yapmaktayız.  Kadına şiddetin arttığı ve yaşam hakkının ihlal edildiği bir süreçten geçmekteyiz. Urfa merkez, ilçeler ve Türkiye genelinde kadına şiddet, kadın cinayetleri, istismar dosyalarını takip etmekteyiz” dedi.

14 Ağu 2021 - 12:53 Şanliurfa- Gündem

Muhabir Ahmet Durmuş

urfanatik.com son bir ayda 1.893.987 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?