Şanlıurfa’daki STK’lardan açıklama: Kabul etmiyoruz!

30 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği Şanlıurfa’daki STK’ların tepkisine neden oldu.

Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şanlıurfa Şubesi, Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği 30 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğine tepki göstererek basın açıklaması düzenledi.

Şanlıurfa Tabip Odası binasında gerçekleşen basın toplantısında açıklamayı ise Genel Sekreter Bulut Ezer, yaptı.

“GARABET CEZA SÖZLEŞMESİNDEN İBARETTİR”

Bulut Ezer yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı: “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği 30 Haziran 2021 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren garabet ceza sözleşmesinden ibarettir. Sahada çalışan Aile hekimliği çalışanı temsilcileri olan Meslek örgütleri, Sendika ve derneklerin önerileri alınmadan ne Toplum sağlığını önemseyen nede çalışanların memnuniyetini düşünen bir yönetmelik oluşturulmadığı ortadadır. Yıllardır kanuni dayanağı olmaksızın yönetmeliklerle keyfi bir şekilde sık sık değiştirilip, cezalar uygulanmaktadır.

“SÖZLEŞMELERİ FESHEDİLEBİLECEĞİ YÖNETMELİKTE YER ALMIŞTIR”

Yönetmeliğin ihtar puan cetveline eklenen yeni maddeye göre: Kamu görevleri hakkında izinsiz olarak basına, haber ajanslarına, radyo ve televizyon kurumlarına veya sosyal medya araçlarıyla bilgi veya demeç vermek 50 ceza puanı, Toplum sağlığını ve sağlık çalışanlarının haklarını savunan, kamuoyunu bilgilendiren, görüş ve önerilerini, taleplerini basın ve sosyal medya aracılığıyla katlamalı cezalandırma nedeniyle üç kez dile getiren Aile Hekimliği çalışanlarının sözleşmeleri feshedilebileceği yönetmelikte yer almıştır. Aynı yönetmeliğin 7. Maddesi başta olmak üzere, sözleşme yenilme ve fesih yetkisi İl Sağlık Müdürlüklerine verilmiş olup zaten iller arasında var olan uygulama farklılıkları kişilerin insafına bırakılmıştır. Açığa alma, sözleşme yenilememe gibi olağanüstü yetkiler, tüm hukuk kuralları çiğnenerek verilmiştir. Kanuni dayanağı bile bulunmayan, kurulacağı belirtilen komisyonun verebileceği keyfi kararlarla işten atmalar kolaylaştırılarak, mevcut iş güvencesi ortadan kaldırılmıştır.

“NÖBETE 5 KEZ GİTMEYENLER İŞTEN ATILACAK”

Mazeretine Bakılmaksızın Nöbete 5 Kez Gitmeyenler İşten Atılacak. Yönetmelikte yer alan maddeye göre; “Görevi başında bulunduğu halde entegre sağlık hizmetlerinde mazeretli olup olmadığına bakılmaksızın beş nöbet görevini yerine getirmediğinin/getiremediğinin tespit edilmesi durumunda sözleşme feshi uygulanacak.”

“DÜZENLEMEYİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Böyle bir düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değildir! Aile hekimliği çalışanları yaptıkları özverili çalışmaya salgında da devam ederek, COVID-19 aşılamasının büyük bir çoğunluğu ASM’lerde uygulanmışolup Türkiye’nin salgından kurutulmasının en büyük güvencesi olmuştur.

“AYLIK 1000-1500 LİRA ARASI GELİR KAYBI OLACAK”

Ancak 10 yıldır özlük haklarını kaybederken bütün itirazlara, görüşmelere rağmen son çıkan yönetmelikte kronik hastalık tarama ve takibi ile ortalama bir aile hekimliği biriminde ilin Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine bağlı olarak yılda 10 bin ek tarama vererek bunun %40 oranında yapılmadığında aylık 1000-1500 lira arası gelir kaybı olacağı ortaya çıkmıştır. Bunun yanında hali hazırda sistemde var olan aşılar, mobil sağlık hizmetleri, çocuk, bebek ve gebe izlemleri ve birçok angarya işe ek yeni eklenen kronik hastalık takiplerinin ne personel gücü nede var olan alt yapı ile yapılması mümkün değildir.

“YAŞANAN SORUNLARI UNUTMADIK”

Ceza infaz kurumlarında görev yapan aile hekimlerinin pandemi döneminde ihtiyaç duydukları koruyucu malzemelerin bile karşılanmasında yaşanan sorunları unutmadık. Şimdi de aldıkları cari gider ödemelerinin yüzde sekseninin kesilecek olması kabul edilemez. Gelirimizin artmasını beklerken, çıkartılan yönetmelikle bir anda bu ödeme kaleminden yüzde seksen kesinti yapılması ne akla ne de vicdana sığmaktadır.

“YENİ CEZA SÖZLEŞMESİNİ KABUL ETMİYORUZ”

Ceza puanlarını ağırlaştıran sözleşme feshini kolaylaştıran, sözleşmeyi yenilememe adı altında dayanaksız ve keyfi yaptırımlar getiren, görevden uzaklaştırma süresini uzatan, ek görevler dayatan, ancak aylık ücretlere yansıyan bir iyileşme sağlamayan, aile hekimlerinin taleplerini karşılamayan yeni ceza sözleşmesini kabul etmiyoruz.

“YÖNETMELİĞİN İPTALİ İÇİN HER TÜRLÜ YOLLARI KULLANACAĞIZ”

Çıkarılan Aile Hekimliği Ödeme Sözleşme Yönetmeliği geri çekilerek sahanın temsilcileri ile görüşülerek düzenlemeye gidilmelidir. Aksi takdirde yönetmeliğin iptali için hukuki ve her türlü demokratik mücadele yollarını sonuna dek kullanacağımızı kamuoyuna bildiririz.”

09 Tem 2021 - 18:24 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.316.677 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?