Rapor açıklandı! Şanlıurfa yine sınıfta kaldı

İnsani Gelişme Vakfı'nın ilk kez büyükşehirler için düzenlediği İnsani Gelişme Endeksi Raporu'nda Şanlıurfa en son sırada yer aldı.

İbrahim Çakmak
İbrahim Çakmak Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV), üç yıldır ilçeler bazında yürüttüğü İnsani Gelişme Endeksi'ni bu yıl ilk kez büyükşehirler ölçeğine taşıdı. 24 Şubat'ta açıklanan "İGE-Büyükşehirler (İGE-B) 2020" raporu sonuçlarına göre insani gelişmişliğin en yüksek olduğu ilk üç büyükşehir, İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Endeksin en düşük seyrettiği büyükşehirler ise Van, Mardin, Şanlıurfa oldu.

İnsani Gelişme Endeksi – Büyükşehirler 2020 Raporu, büyükşehir belediyelerinin faaliyet gösterdiği 30 ili kapsamına aldı. Belediyeler Yönetişim ve Saydamlık, Eşitsizliklerle Mücadele, Nitelikli Eğitim, Sağlıklı Yaşam, Sürdürülebilir Ekonomi, Sosyal Yaşam, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ile Ulaşım ve Erişilebilirlik olmak üzere 9 alt endekste gruplandırıldı. Yerel yönetim faaliyet raporları ve stratejik planlarının detaylı incelenmesi, merkezi istatistiklerin toplanması, belediye web sitesi ve sosyal medya hesapları analizi ile birlikte,  toplam 21 konuda “gizli vatandaş” senaryoları ile belediyelere başvurulmuş ve cevap verme düzeyleri endekse dahil edildi.

24 Şub 2021 - 23:31 - Medya

Muhabir İbrahim Çakmak

urfanatik.com son bir ayda 1.176.012 kez ziyaret edildi.

Anket Elektrik faturanız ne kadar geliyor?