MEB harekete geçti ve resmen duyurdu! 9 Kasım'da başlıyor

Herkes merakla bekliyordu ve Milli Eğitim Bakanlığı resmen duyurdu. MEB'den bir adım daha geldi. MEB'den 81 ile gönderdiği yazıda yüz yüze eğitime ilişkin önemli bilgi paylaşıldı.

İBRAHİM ÇAKMAK
İBRAHİM ÇAKMAK Tüm Haberleri

MEB'in açıklamasında "Bilim ve Sanat Merkezlerinde ( BİLSEM) kayıtlı 1, 2, 3, 4, 5 ve 8'inci sınıflar ile 9'uncu sınıf öncesi hazırlık sınıfları ile 9 ve 12'nci sınıflardaki öğrenciler, 9 Kasım'dan itibaren yüz yüze eğitime başlayacak" denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze ve uzaktan eğitimde aşamalı geçiş planı kapsamında üçüncü aşamayı devreye aldı. Geçtiğimiz haftalarda ilkokul 1. sınıfların ardından 2. 3. 4. 8. ve lise 12. sınıflar da okula başlamıştı. 2 Kasım Pazartesi'den itibaren 5. ve 9. sınıflarda başladı. MEB bir adım daha attı ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazıda BİLSEM'lerde yüz yüze eğitime ilişkin detayları paylaştı.9 Kasım'dan itibaren BİLSEM'e kayıtlı öğrencilerden, ilkokulların 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıfları, ortaokulların 5 ve 8'inci sınıfları, ortaöğretim kurumlarının 9'uncu sınıf öncesi hazırlık sınıfları ile 9 ve 12'nci sınıflarında öğrenimlerini sürdürenler, haftada en fazla 2 gün ve günde 6 saati geçmeyecek şekilde BİLSEM'lerde yüz yüze eğitimlerine başlayacak.

İl veya ilçe hıfzıssıhha kurulu kararıyla açılan okullarda tüm sınıflar seviyesinde eğitimlerini sürdüren BİLSEM'e kayıtlı öğrenciler de yüz yüze eğitimlerine haftada en fazla 2 gün ve günde 6 saati geçmeyecek şekilde devam edebilecek. Yüz yüze eğitimlerde bir ders/etkinlik 30 dakika, teneffüsler 10'ar dakika olacak.Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler, uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak. Uzaktan eğitimlerde de bir ders süresi 30 dakika olarak planlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler BİLSEM müdürlüklerince alınacak.

 BİLSEM'E GELMEYEN DEVAMSIZ SAYILMAYACAK

Dersliklerde oturma planı, fiziki mesafeyi koruyacak şekilde düzenlenip bir sınıfta bulunması gereken en fazla öğrenci sayısı buna göre belirlenecek. Yüz yüze eğitim için öğrencisini BİLSEM'e göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve BİLSEM'e gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.

Öğrencilerin BİLSEM'lerde geçirdikleri ders içi/dışı saatlerde maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları hususunda rehberlik ve yönlendirme yapılacak.Destek eğitim odalarındaki eğitim hizmetlerine, yeni bir açıklamaya kadar başlanmayacak.

  BAKAN SELÇUK'TAN OKULLARLA İLGİLİ FLAŞ AÇIKLAMA

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, "Bizim okulların açılması konusunda bildiğimiz alınan kararlar sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir heyetin Bilim Kurulu'nun da tavsiyeleri doğrultusunda yaptığı çalışmalara bağlı. Her zaman söylüyoruz bu dinamik bir süreç. Hem küresel anlamda dinamik hem ulusal anlamda dinamik bir süreç. Her gün yapılan testleri çalışmalar Sağlık Bakanlığı'nın ortaya koyduğu çaba ve gayret bilim insanlarımızın, hekimlerimizin, hemşirelerimizin çabaları daha iyiye doğru gitsin diye gösteriliyor. Bu büyük bir çaba, biz de bu çabanın farkındayız. Dünyayı izliyoruz, Türkiye'yi izliyoruz. Her gün, her an izlemeye devam ediyoruz ve özel bir yazılımla her sınıfımızı gözlemleyebiliyoruz. Bu bağlamda bu dinamik gidişin sürecine bağlı olarak yeni kararlar, yeni yaklaşımlar, yeni tedbirler almakla ilgili elbette hazırız. Ne gerekiyorsa bütün bunları hayata geçirebilmek için arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir çalışma içerisindeyiz." dedi.

 "TEMENNİMİZ ELBETTE OKULU AÇIK TUTMAK"

 Temennilerinin tüm sınıfları tüm düzeyde açık tutmak olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Okullar konusu, birlikte istişare edilerek, değerlendirmeler yapılarak aldığımız bir karar. Önümüzdeki süreçte gidişatın nasıl oluşacağı tamamen verilere bağlı olarak değerlendirilecek. Bundan dolayı da bizim şimdiden, çok önceden şu ay şu olacak, bu ay bu olacak deme imkanımız yok. Bugünlerde tekrar yeni değerlendirmelerin içindeyiz, bu değerlendirmelere bağlı olarak hangi sınıflar ne şekilde açılacak bizim temennimiz elbette okulu açık tutmak ve eğitimle alakalı bir kurum olarak elbette çocuklarımızın sınıfta olmasını istiyoruz. Temennimiz tüm sınıfları, tüm düzeyde açmak. Bu kararı verirken verilere bakmak zorundayız. Biz bilim insanlarının, Sağlık Bakanlığı'nın ortaya koyduğu verileri dikkate alarak yeni kararlarla da ilgili istişareleri elbette yapacağız."

 "ÇOCUKLARIMIZIN HATIRI İÇİN DAHA DİKKATLİ OLMAK ZORUNDAYIZ"

 Habersiz olarak okulları gezdiğini söyleyen Bakan Selçuk, "Aylardır okulları geziyorum, habersiz olarak sınıfları ziyaret ediyorum o kadar memnumun ki çocuklarımızın davranışlarından ve ortaya koydukları çabadan. Biz çok çok az uyarılarla, çok az dikkat çekmelerle süreci rahatlıkla yönetebiliyoruz. O yüzden de çocuklara yönelik olarak lütfen maske, mesafe, temizlik koşullarına uyalım uyarısını elbette eğitimsel bir yolla uyum temelli olarak gösteriyoruz. Yaptığımız uyum çalışmalarında da bunu tekrar tekrar ortaya koyduk. Ama benim asıl değerlendirmem yetişkinlere ilişkin. Biz yetişkinlerin çok daha dikkatli olması ve böyle hassas bir konuda çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren bir konuda dikkatli olmalı, maske mesafe ce temizlik konusunda daha hassas olmaları okulların açık tutulması ve çocuklarımızın öğrenme kaybı yaşamaması için, bu ülkenin geleceği için, çocuklarımızın hatırı için daha dikkatli olmak zorundayız."

 AŞAMA AŞAMA YÜZ YÜZE EĞİTİM

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) peş peşe adımlar atıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze ve uzaktan eğitimde aşamalı geçiş planı kapsamında üçüncü aşamayı devreye aldı. Geçtiğimiz haftalarda ilkokul 1. sınıfların ardından 2. 3. 4. 8. ve lise 12. sınıflar da okula başlamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yüz yüze eğitime geçiş planı kapsamında 2 Kasım Pazartesi itibarıyla ortaokul 5. ve lise 9. sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitime başladı. Diğer kademelerde öğrenim gören öğrencilerin durumu da merak konusu... Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 6. 7. 10. ve 11. sınıfların da yüz yüze eğitime başlaması için harekete geçti.  Tüm sınıflar yüz yüze eğitime 23 Kasım'da geçeceği öne sürülüyor. Yüz yüze eğitim haftada 2 günden fazla olmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul 6 ve 7. sınıflarla lise 10 ve 11. sınıfların 23 Kasım'da yüz yüze eğitime başlamasını planlıyor.

 ÖZEL EĞİTİM BEŞ GÜN YÜZ YÜZE

 Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin devam ettiği okullarda ve sınıflarda 26 Ekim itibarıyla beş gün yüz yüze eğitime geçilmesini kararlaştırmıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 81 ile  özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin yüz yüze eğitimlerine ilişkin yazı gönderildi. Buna göre, kademeli olarak yüz yüze eğitimin genişletilmesi kapsamında 26 Ekim itibarıyla tüm kademe ve sınıf seviyelerinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim sınıflarında beş gün yüz yüze eğitime başlanacak. Yüz yüze eğitim için öğrencilerin okula devamının sağlanmasında velilerin tercihi esas alınacak ve velinin yazılı talebi doğrultusunda yüz yüze eğitime devam etmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak. Yüz yüze eğitimde, her ders saati 30 dakika, teneffüsler ise 10 dakika olacak. Öğretmenler tarafından haftada beş gün okulda yüz yüze eğitim verilecek olması nedeniyle okula devam etmeyen öğrenciler için ayrıca canlı ders yapılamayacak. Bu nedenle yüz yüze devam etmeyen öğrencilerin "www.orgm.meb.gov.tr" ve “www.eba.gov.tr“ web sayfalarından, "özelimegitimdeyim" ile "EKPSSMEBOZEL" mobil uygulamalarından veya "tid.meb.gov.tr" gibi dijital platformlarından yararlanması, ayrıca EBA ilkokul ve ortaokulda yayınlanan özel eğitim öğrencilerine yönelik hazırlanan ders videolarının takip edilmesi velilere tavsiye edilecek ve takibi sağlanacak. Veli dilekçelerine istinaden bir sınıfa kayıtlı tüm öğrencilerin uzaktan eğitime devam etmesi halinde, ders saati kadar uzaktan canlı dersler yapılacak

08 Kas 2020 - 04:18 - Eğitim

Muhabir İbrahim Çakmak

urfanatik.com son bir ayda 1.369.328 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

14

Nazlı - Sayın bakanın,çocuklarımızı korka korka okula gönderiyoruz.İstanbul da vaka sayısı çok fazla diyorsunuz.23 kasımda tüm sınıfları okula davet ediyorsunuz.Okullar yeterince hijyen değil maalesef.Çocukların bir sene kaybı olsun fakat okulları açmayın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 09:30
13

Fatma Akçay - Bu sene üniversite sınavına girecek olan çocuklarımız için de harekete geçseniz. Müfredatı

Azaltarak. Geçen sene yarım dönemden sorumlu değillerdi. Bu sene de azaltılması gerekir. Sadece haftada 2 gün yeterli değil. Eba ya da zoom çocuklarımıza çok faydalı olmuyor.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 09 Kasım 20:15
12

Neçare - Yorumlarda hiç kimse hemfikir değil, herkes durumuna göre bişey istiyo, herkes kendince haklı

Ziya Bey ne yapsın orta yolu bulmaya çalışiyor birazına açık birazına kapalı,yarım açik yarı kapalı,bazı dersler yüz yüze baziları online....

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 09 Kasım 19:36
11

Arzum - Benim cocugum 8 sinif ogrencisi kaynastirma ogrencisi destek ders alamiyor ve cok zorlaniyor neden bu haksizlik neden desdek ders verilmiyor

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 09 Kasım 19:08
09

Hnd04 - Ben 10.sınıf öğrencisiyim acaba bizim okullar ne Zaman açılacak

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Kasım 14:58
08

Yz - Özel okullar tümü ile açık,eğitimi böldünüz,çocukların geleceğini corona değil siz bakanlık karartıtorsunuz, lütfen açın tüm okullari

Yanıtla . 7Beğen . 6Beğenme 09 Kasım 08:07
10

Rt - @Yz 08 nolu yoruma cevabı: Özel okul derken özel eğitime muhtaç engelli çocuklardan bahsediliyor

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 09 Kasım 17:12
07

Vatandaş - Neden anasınıflari haftada 5 gùn bunu anlamadim .Anasıfı ògrencisi nasl dikkat etsinki temizlige mesafeye

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 09 Kasım 08:06
06

Nue - Ben 12 sınıf öğrencisiyim ve virüs yönünde çok endişe leniyoruz sınavlarımızda başlıyor her gün 3 tane olacak. Şekilde nasıl geciçeğiz nasıl yapıcağız öğrençiker olarak hiç bir bilgimiz yok çoğu öğrenci arkadaşlarımız okulu bıraktı umudunu kesti en büyük zor olan şey ya bizşm yüzümüzden ailemize bişey olursa vaka ve hasta sayısı çok fazla. Rabim yardımcımız olsun

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 09 Kasım 03:05
04

Elizan - Eee okulları actiniz okdar vaka cogaldi ölü sayısı 1 ike okulları tatil yaptınız şimdi nedense 100 e dayandı hasta sayısi derseniz aldı başını gidiyor benim çocuğum okulda korana getirirse bunu mesuliyetini üzerinize aliyormusunuz sayın Bakanım ben ak ciğer hastasıyım nasıl olacak bu hee soylermisiniz komsumuz çocukları gidiyor bizimde gidiyor yarın birsey olursa bunun vicdanında yerinde dura bilecekmisiniz bende astım akciğer var nasıl olacak tabi bakanım önce sağlık sağlık olmadıkça sonra okula gitmiş ne fayda siz benim çocuğumun ve benim saglimi vere bilirmisiniz gözümüzün önünde okadar insan oluyor koronadaki nasıl tedirgin olmayalım soylermisiniz lütfen bu yazımı okuyun

Yanıtla . 21Beğen . 4Beğenme 09 Kasım 01:44
03

Svd - Bence tüm dersler okulda görülmeli haftada 12 saat çok az çocuklarımız cahillikten ölecek bu gidişle. Online ders ger ne kadar imdadımıza yetişse de yüz yüze eğitim gibi olmuyor malesef okullar biran önce açılmalı molalar biraz uzun tutulabilir dezenfektasyona daha ağırlık verilebilir

Yanıtla . 4Beğen . 16Beğenme 08 Kasım 22:50
05

Alperen Koç - @Svd 03 nolu yoruma cevabı: Herşeyin okul olmadığını ve öğrenmenin sadece okulda olmadığını sağlığın herşeyden önemli olduğunu bir gün almanız umudu ile...

Yanıtla . 17Beğen . 1Beğenme 09 Kasım 02:02
02

Anneyim - Vaka sayısında bu kadar artış varken ve biz virüse yakalanmamışken çocuğumun okula gitmesiyle bulaşma riski yükselecek.Virüsün ciğerlerimize yaptığı tahribatı göz önüne alırsak okula gitmemrleri daha akıl karı .Haddim olmayarak bu sene sadece türkçe , matematik ve ingilizce ağırlıklı eğitim görselerdi en azından konular oturmuş olacaktı .

Yanıtla . 17Beğen . 4Beğenme 08 Kasım 20:56
15

Nazlı - @Anneyim 02 nolu yoruma cevabı: Evet katılıyorum size.En azından ana derslere ağrlık verilseydi çok daha iyi olurdu.Sınavlar başladı.Her güne 3 sınav koymuşlar.5 e giden çocuk nasıl başarılı olacak.Ne gördülerki sınavda ne yapsınlar.Allah hepimizin yardımcısı olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 09:43
01

Gulseren - Gülseren sayın bakanım ben birinci sınıf annesiyim evdene kadar ders çalıştırmaya olmuyor çocuğa anlatamiyoruz öğretmen gibi olmuyor canlı ders yapıyoruz çocuklar 40cocuk nasıl ders yapsın canlı yayında sıra gelince ders bitiyor sizden ricam en azindan birinci sınıfların okula düzenli olarak gitmeleri 20kisi olarak zaten okullar 2gurup 20ser kisi

Yanıtla . 10Beğen . 14Beğenme 08 Kasım 15:13


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'nın en güzel yemeğini seçiyoruz