Başkan Beyazgül'den 18 ayda Urfa'ya kazandırılanlar

Bir buçuk yıla aşkın süredir göreve gelen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, o süreçten bugüne kadar yaptığı çalışmaları, projeleri ve yapılacak olanları anlatarak Urfa halkının bilgisine sundu.

+13
Haber albümü için resme tıklayın

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Zeynel Abidin Beyazgül, Urfa’ya dair yaptıkları çalışmaları ve projeleri tek tek anlattı. Başlık başlık konulara yer veren Başkan Beyazgül, rutin belediyeciliğin yanında sosyal belediyecilik anlamında da yaptığı çalışmalardan söz etti.

1- URFA KALE ETEĞİNİ GECEKONDULARDAN TEMİZLEDİK

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak Kale Eteği Güney kısmında başlattığımız istimlâk çalışmalarıyla alanı tüm hemşerilerimizin, yerli ve yabancı misafirlerimizin gönül rahatlığıyla gezip dinlenebileceği güvenli bir yeşil alana dönüştürdük.

2- TARİHİ AYDINLATIYORUZ

Tarihi değerleri gün yüzüne çıkartarak turizme kazandırmayı ve görüntü kirliliğinin önüne geçmeyi hedefleyerek kale eteğindeki kamulaştırma çalışmalarının ardından Haleplibahçe havzasında bulunan Kızılkoyun mağaralarının çevresinde 35 yapının yıkım çalışmalarını tamamladık.Mağaraların daha net bir görünüme kavuşmasını sağlayarak yaptığımız ışıklandırma çalışmalarıyla Kızılkoyun Nekropol alanı ışıl ışıl parıldıyor.

3- TARİHİ URFA SOKAKLARINDA CEPHE SAĞLIKLAŞTIRMASI VE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMASI

Göreve geldiğimiz günden bu yana Tarih şehri Şanlıurfa'nın tarihine ışık tutan birbirinden önemli restorasyon ve çevre düzenlemesi ile ışıklandırma çalışmasına öncülük ederek tarihi Bıçakçı Mahallesinde cephe iyileştirmesi ve sokak sağlıklaştırması çalışmalarına başladık. 16 ayrı sokağı orijinaline uygun bir şekilde cephe sağlıklaştırması ve iyileştirmesi yaparak kentin tarihine sahip çıkıyoruz.

4- TARİHE IŞIK TUTUYORUZ

'Peygamber Şehri Şanlıurfa'nın tarihi simgelerinden Kızılkoyun Mağaralarının ardından tarihi Ulu Cami’yi de dokusuna uygun olarak ışıklandırarak şehrin siluetine yeniden sunduk. Tarihi dokusuyla Şanlıurfa'nın en özel simgelerinden olan Ulu Cami’yi özel bir sistemle ışıklandırdık.

5- SAKIBIN KÖŞKÜ'NÜ RESTORE EDEREK ÇEVRESİNİ DÜZENLİYORUZ

Şanlıurfa'nın kültürel değerlerinden Sakıb'ın Köşkü’nü, restorasyon çalışmalarıyla yenileniyoruz. Çalışmalar tamamlandığında Sakıbın Köşkü "Gastronomi Merkezi" olarak yeni ihtişamıyla yine Şanlıurfalıların hizmetinde olacak. Restorasyon çalışmaları tamamlandığında Sakıbın Köşkü içerisinde düğün fotoğrafı çekimi, kafeterya, bol yeşil alan ve şehrimizin yöresel lezzetlerinin tanıtımı yapılacak.

6- OTO GALERECİLER SİTESİNİ YIKIP YENİ YERİNE TAŞIDIK

Kent merkezinde yer alan ve şehir trafiğini olumsuz etkileyen "Yıllardır yıkıldı yıkılacak denilen" Şanlıurfa Oto Galericiler Sitesinin yıkım işlemlerini tamamlayarak şehrin merkezinde kalan oto galericiler sitesini yeni yerine taşıdık. Böylece şehrin tıkanan noktalarındaki trafik sorunlarını çözerek şehrin rahat bir nefes almasını sağladık.

7-YEŞİLDİREK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ 1. ETAP ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Belediyemiz ve TOKİ işbirliği ile 270 Bin metrekare alanda yapılacak olan Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Projesinin 40 Bin metrekarelik birinci etabında çalışmalarımız başladı.

Eski Karayolları Genel Müdürlüğü hizmet binasının olduğu alanda yıkım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte projenin startını verdik. Öncelikle alandaki ağaçların birçoğu kesilmeden kökünden sökülerek başka bir alana taşındı, daha sonra ise temel atma çalışmalarıyla birlikte hummalı bir inşaat süreci başladı.

Yeşildirek Kentsel Projesinin birinci etap çalışmalarıyla 40 bin metrekarelik alanda 294 konut ve 26 iş yeri yapılacak. Belirli bir aşamaya geldikten sonra buradaki kentsel dönüşüm ilan edilen bölgede vatandaşlarımız ile temasa geçilerek takas işlemleri başlatılacak.

8- TARİHİ GÜMRÜK HAN GÜN YÜZÜNE ÇIKARILACAK

Şehir merkezindeki sıkışıklığı gidermek, şehre nefes aldırmak ve tarihi bölgelerin imajını ve görüntüsünü güzelleştirmek en asli görevlerimiz arasında yer almaktadır. Bu bağlamda kamulaştırma çalışması yaparak Şanlıurfa genelinde revizyon çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.

Şanlıurfa’nın kalbi olan Haşimiye bölgesinde yer alan, 1990 tarihinde yapılan, Özdiker Çarşısı, bulunduğu yer olarak büyük bir trafik yoğunluğu ve görüntü kirliliğine sebep oluyordu. Tarihi Hanlar Bölgesinde yer alan “Tarihi Arasa Hamamı”, “Tarihi Gümrük Hanı” ile bölgede bulunan tarihi çarşıları gün yüzüne çıkartmak için Büyükşehir Belediyesi olarak olumlu dönütler almaya başladık.

Sonradan yapılan Özdiker Çarşısının kaldırılması için Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile acele kamulaştırma yetkisi Büyükşehir Belediyesine verildi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararname doğrultusunda Özdiker Çarşısında toplamda 122 işyeri kamulaştırılarak yıkılacak.

Böylece gerçekleştirilecek olan yıkım çalışmalarının ardından bölgede meydan ve çevre düzenleme çalışmaları başlatılarak Şanlıurfa’ya bir meydan daha kazandırmış olacağız.

Şehrimize ve tüm hemşerilerimize hayırlı olsun…

9- KIZILAY MEYDANI ŞANLIURFA'YA HAYIRLI OLSUN

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete'de yayımladığı kararda "Kızılay Meydan Projesi için belediyemize yönelik "Acil Kamulaştırma Kararı" vermesiyle birlikte alanda bulunan Büyükşehir belediyemize ait eski Şanmed binasını yıkarak Şanlıurfa’mıza yeni bir meydan kazandıracak olmanın sevinci içerisindeyiz. Şimdiden tüm Şanlıurfalı hemşerilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

 10- EK HİZMET BİNALARINI TEK NOKTADA TOPLUYORUZ 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyemizde bulunan ve dağınık haldeki ek hizmet binalarını tek bir çatı altında toplayarak her bir ek hizmet binası için ödediğimiz kira bedellerinden tasarruf sağlayarak Belediyemizin bütçesine kattık.

11-KARAKOYUN KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI VE VİYADÜĞÜ TAMAMLANDI

Şanlıurfa Gaziantep güzergâhındaki trafik yükünü büyük bir ölçüde rahatlatacak olan Karakoyun Köprülü Kavşağı ve Viyadüğü çalışmalarında sona geldik. Bölgede yaşanan trafik yükünü büyük bir ölçüde rahatlatan Karakoyun Köprülü Kavşağı ve Viyadüğünü tamamlayarak Karakoyun, Hızmalı, Süleymaniye, Akşemsettin ve Devteşti Mahallelerini birbirine bağladık.

12- BÜYÜKŞEHİR ASFALT VE BETON İHTİYACINI KENDİSİ KARŞILIYOR

Daha önce mevcut olan ve Saatte 60 ton sıcak asfaltın üretilebildiği eski Asfalt Şantiyesini “modern tekniklerle” güçlendirerek revize ettik. İlk olarak çevreye duyarlı, doğalgaz ile çalışan, Saatte 240 ton sıcak asfalt üretebilecek, yüksek kapasiteli ve daha kaliteli asfalt üretimi yapacak olan “Asfalt Plent’imizi” kurduk.

Ardından yeni “Tır ve Kamyonlarımızı” satın aldık ve Şanlıurfalılara hizmet için kollarımızı sıvadık.

Bunun yanında “modernize ederek” taşımasını sağlayıp hizmete açtığımız “Beton Santrali” ile “Saatte 90 Metreküp Beton Üretimi” yapacağız. Tam otomasyonlu olarak kurduğumuz “Beton Santral”imiz günlük 1500 ton olmak üzere aylık 45 bin ton beton üretimi yapabilecek bir kapasiteye sahiptir.

Şehrimizi çok daha konforlu ve huzurlu bir hale getirmek, için yatırımlarımıza hız verdik.

13- GAP VADİSİ 4. ETABI TAMAMLANDI

Sıcak bir iklim kuşağında bulunan Şanlıurfa’da yeşil alan ihtiyacını gidermek için kent merkezi ve tüm ilçelerde büyük bir yeşil alan atağı gerçekleştirerek, GAP Vadisi 4. Etabını tamamladık.

Vizyonel projeler ile hedeflerimize her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak bölgenin yeşil alan ihtiyacını karşılayacak olan GAP Vadisi’nde yaptığımız çalışmalar neticesinde 4.Etapta dinlenme alanları ve kafeteryaları halkımızın hizmetine sunduk.  Ayrıca alanda yeşillendirme çalışmaları kapsamında 85 Bin metrekarelik yeşil alan içerisine 100 bin ağaç ve bitkinin dikimini gerçekleştirdik.

 

30 Eki 2020 - 09:38 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.876.426 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

13

Derdo Dert - Sosyal belediyecilik adına bisiklet yolu neden yapılamıyor heryer araba,araba,araba

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Kasım 23:42
12

emine tuğcu - karakoyun kenarındaki 4 evi yıkamadınız senelerdir evimiz belediye tarafından işkal altında yazıklar olsun her gelen belediye başkanından umut beklerken hep hayal kırıklığı insanların mağduriyetini anlamıyorsunuz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Kasım 00:00
11

Hacer Caliskan - Hizmalı mahallesine bir çivi dahi cakmadınız kentsel dönüşüm istiyoruz

biran önce ,yani illaki deprem olmasınımi bekliyorsunuz birşeyler yapmak için, artı karakoyun deresi urfanın kanayan yarası bunlara neden el atmıyorsunuz neyin kafasındasınız anlamıyorum ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Kasım 21:27
10

Önceki̇ Dönemi̇n Projlri̇ - NERDE TRAMBÜS NERDE RAYLI SİSTEM NERDE URFANIN ULAŞIM MASTER PLANI TURİZM MASTER PLANI SAĞLIK YEŞİL ALAN MASTER PLANI NERDE DÜZENLİ ŞEHİRCİLİK NERDE KENTSEL DÖNÜŞÜM HEPSİ DAHA ÖNCEKİ YÖNETİMİN PROJELERİ URFAYA HANGİ BÜYÜK PROJEYİ KAZANDIRDINIZ SAYIN BEYAZGĞL ÇIKIN URFA HALKINA BUNU AÇIKLAYIN SAMİMİ OLUN DAHA ÖNCEKİ YÖNETİMDEN KALMA PROJELERİ GELDİĞİNİZDEN BERİ REKLAM YAPARAK MİLLETİN GÖZÜNE SOKMAKTAN SIKILMADINIZMI BIKMADINIZ MI FARKLI YENİLİKÇİ PROJELER BEKLIYOR URFA HALKI MALESEF URFAYA KATTĞINIZ ZERRE KATKI YOK ANKARA MERKEZ BÜYÜKŞEHİR VE MERKEZ İLÇELERİNE YARINDAN TEZİ YOK ACİL KAYYUM ATAMALI

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 17:23
09

Hi̇zmet Sifir - YA ALLAH AŞKINA NE ÇALIŞMASI YAPMIŞ OTO GALERİCİLER YIKILMIŞ 1 YILDIR HALİ ORTADA MOLOZ YIĞINLARIYLA KALE ETRAFI YIKILMIŞ HARABE HALDE KIZILAY MEYDANI ÖZDİKER PASAJI NERESİ YIKILMIŞ TAM KAPSAMLI PROJE YAPILMIŞ KARAKOYUN DERESİ AHMET BAHCIVAN İŞ MERKEZİ BELEDİYE YERİ MİLLET HANI SIRRIN KARŞIYAKA DERESİ KÜLTÜR TURİZM YOLU KUZEY BATI ÇEVRE YOLU ŞEHİR HASTANESİ NERESİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ BAŞLANMIŞ NASIL YALAN BU BİRDE ŞUNU BUNU YAPTIK DİYE BİRDE İNSANLARI GÖZ GÖRE GÖRE KANDIRMAYA DEVAM EDİYORSUNUZ VERDİĞİMİZ OYLAR HARAM OLSUN ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİRE MAHMUT TANAL ESSUM ASLAN GİBİ DEĞERLİ İSİMLER YAKIŞIR BASİRETSİZ İŞ BİLMEYEN PASİF BÜYÜKŞEHİR KADROLARINDAN BIKTIK URFA HALKI OLARAK SANDIKTA BU DEFA GEREKEN CEVAP VERİLECEKTİR BU İŞ BİLMEZLERE

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 17:18
08

063 - Su emlak vergisi nde faiz indirimi bekliyoruz belediyemizden

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 17:07
07

misafir - çöplerden çöp toplayan çocuklar var okula gidemeyen çocuklar var yetkililerden bu çocukların eğitim hakkına kavuşması noktasında bir şeyler yapmasını bekliyorum

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 16:55
05

Urfalı zaza - Çevre bakanı oldunuz, turizim bakanı oldunuz, kültür bakanı oldunuz... Bi belediye başkanı olamadınız.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 14:11
03

Sayin Başkana - suya zam vergilere zam yolların durumu kazalar ölümler yollar yüzünden, vatandaşa mesaj atarak emlak çevre vergi borçlarınızı ödeyiniz borcu ödemeyenlere su kesme,BİRDE KARAKÖPRÜ YOLUNDA HALİLYE BELEDİYESİNİN ORDAKİ ALT GEÇİTE SAYIN BAŞKAN PANKART ASMIŞ 2 YILLIK ARAÇÇ KİRASINA 280 Mİ 290 NE ARAÇ ALDIK DİE EVET 2 YILLIK ARAÇ KİRASINA 290 ARABA ALINMIŞ SİZDEN Bİ ÖNCEKİ BELEDİYE BAŞKANI HANGİ PARTİDENDİ BU BÜYÜK VURGUNU YANLIŞI YAPAN ESKİ BAŞKAN İÇİN BU YAZI YAZILMIŞSA NEDEN BU BAŞKANA SORUŞTURMA AÇILMADI VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKAN BU PARALARIN HESABI SORULMADI OLAN VATANDAŞA OLUYO VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKIYO BU PARALAR VATANDAŞ AÇ İŞSİZ ÇOCUK YETİŞDİREMİYO SİZ HERKESİ SİZİN SAHİP OLDUGUNUZ İMKANLARA SAHİP SANIYOSUNUZ DURUM ÖYLE DEGİL, BAŞKAN ELEKTİRİK PARASINI ÖDEMEYEN VAR MUMLA YAŞIYO MİLLET NE HALE GELDİ 1 KİLO MERCİMEK 13 TL OLMUŞ ÇAY 110 TL ET 70 TL ASGARİ ÜCRETE MİLLET AÇ GELİR AYNI GİDER 10 KART ARTDI SUYA EMLAGA GIDAYA%60 ZAM HERŞEYE %60 ZAM ASGARİ ÜCRETE 50 TL ZAM NASIL GEÇİNSİN MİLLET HALKLA ALAY EDİLİYO HERŞEYE %60 ZAM AYLIKLAR AYNI BİRDE BELEDİYEDE AGIR İŞELRDE ÇALIŞANLAR HEP GARİBAN SAHİBİ ARKASI OLAN MÜDÜR AMİR KIYAK İŞE GARİBANLAR LAGIMA KAZMAYA KÜREGE BUMU ADELET SİZİN ADELET HAK KUL HAKKI ANLAYIŞINIZ BUMU ACABA, BAKIN ALLAH RAHMET ETSİN MESUT YILMAZDA ÖLDÜ HERKES ÖLECEK KÖTÜLER İÇİN YAŞASIN CEHHENNEM ORDA TORPİL KAYIRMA YANDAŞLIK YOK. LAGIM PATLIYO KAZMA ONARAN HEP GARİBAN, ARKASI OLAN 2 KELİME KONUŞMAK BİLMEYEN AMİR ŞEF MÜDÜR DAİRE BAŞKANI OLMUŞ BU KÖY BÖLE GELMİŞ BÖYLE GİDER TAŞIN TOPRAGINMI SUÇ HAYIR BUNLARA GÖZ YUMAN HAK İYENLERİN SUÇU ALLAHA HAVALE EDİYORUZ VATANDAŞ OLARAK RABBİN HAKKIMIZI HAK EYLESİN MÜBAREK BU CUMA GÜNÜ SAHİPSİZLERİN SAHİBİ YARADANIMIZDIR ...YAZILACAK ÇOK ŞEY VAR OLMUYOR İŞDE.....

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 11:08
04

Emel - @Sayin Başkana 03 nolu yoruma cevabı: şuski de işçi kadrosunda celalettin dönem zamanından beri müdürler kimse bunları yerinden oynatamıyorlar ama bunların arkasında kimler var

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 11:56
02

Urfalı - doğu kuzey 50 metrelik germüş dağeteği çevre yolu ne alemde acaba. ağaç ekiyoruz diyorsunuz amma bu çevre yolundaki tüm ağaçlar tozdan dumandan kurudu vicdanı olan bu yola el atar

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 30 Ekim 10:53
06

Urfa Sevdalısı - @Urfalı 02 nolu yoruma cevabı: aynen kardeş geçen ordan geçtim toz dumandan geçilmiyor bol bol beddua ettim

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 14:24
01

Urfalı - Komedi filmi gibisiniz çevik kuvveti bitirdiniz(tek yönlü açtınız eskidende öğleydi:)troleybüs Urfa’ya hayırlı olsun:) istihdam için hiç bir şey yapamadınız.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 10:16Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?