Görevden alınan Urfalı Başkana 30 ilden destek!

Görevden alınan Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanına destek amaçlı 30 İl Şube Başkanı Şanlıurfa’ya geldi.

Ahmet  Durmuş
Ahmet Durmuş Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Kentte 2 yıl önce yapılan seçimle 84 oy alarak Şanlıurfa Sağlık-Sen Şube Başkanlığı koltuğuna oturan Abdulkadir Yabir’in Genel Merkez tarafından geçtiğimiz günlerde süresiz olarak görevden uzaklaştı. Yaşanan durum üzerine 30 İlin Sağlık-Sen Şube Başkanları Abdulkadir Yabir’e destek için Şanlıurfa’ya geldi.

Şanlıurfa’ya gelen İl Başkanları Memur-Sen Kurucu Başkanı Mehmet Akif İnan’ın kabri başında basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasını Sağlık-Sen Şanlıurfa eski Şube Başkanı Abdulkadir yaptı.

Abdulkadir Yabir: “İllaki oyun oynamak istiyorsanız, Sayın Mahmut kaçar, size hodri meydan. Eğer sendikacılığa eski günlerdeki gibi o kadar hevesiniz varsa, kapalı kapılar ardından nüfuzunuzu kullanma gibi kaçak dövüşleri bırakın gelin çıkın karşıma. Önce memuriyete dönün, sendikamıza üye olun ve Şanlıurfa Sağlık-Sen şube başkanlığı için yarışalım. Ve ben boyunuzun ölçüsünü size seçimde vereyim” diyerek duruma tepki gösterdi.

“İNSANI İLGİLENDİREN HER ŞEY BİZİ İLGİLENDİRİR”

İnsanı ilgilendiren her şey bizi ilgilendirir anlayışıyla konuşmasına başlayan Sağlık-Sen Şanlıurfa Eski Şube Başkanı Abdulkadir Yabir:  “erdemliler yolculuğuna başlayan Memur-Sen,  Türkiye’nin en büyük Konfederasyonu olmasının yanında, bağlı sendikalarıyla birlikte “Çağın Erdemliler Hareketi” sıfatıyla yürüttüğü soylu mücadelenin gereği olarak; insanı, insan onurunu, şerefli ve haysiyetli bir yaşam tarzını, haksızlıklara karşı hakkı, özgürlükleri ve emeği, medeniyetimiz ve medeniyetimizin her bir değerini kendisine ilke edinerek bugünlere gelmiştir” dedi.

“KURUCU BAŞKANIMIZIN MEZARI BAŞINDA TOPLANMANIN BİR SEBEBİ VAR”

Eski Başkan Abdulkadir Yabir: “Tam da bu anlamda, bugün burada, "Kim demiş her şeyin bitişi ölüm/ destanlar yayılır mezarımızdan" dizelerinin sahibi Kurucu Genel Başkanımız Merhum Mehmet Akif İnan'ın, mezarı başında toplanmamızın elbette ki önemli bir sebebi var” dedi.

“BAŞKANLIĞI MAHMUT KAÇAR HAZMEDEMEDİ”

Sağlık-Sen Başkanı olmamı Mahmut Kaçar hazmedemedi diyen Başkan Yabir: “Sizlerin de bildiği gibi bundan yaklaşık iki sene önce Şanlıurfa'da Sağlık-Sen şube seçimimizi gerçekleştirdik. O dönem kamuoyuna da yansıyan bugünün bankacısı, eskinin Genel Başkanı Sayın Mahmut Kaçar'ın seçimlere doğrudan müdahale etme çabası olmuştu. Ancak seçimi kazanmak bize nasip oldu. Fakat ne hikmetse bu durumu en çok da Sayın Mahmut Kaçar hazmedemedi. Anladığımız kadarıyla Sayın Kaçar, bu demokratik seçimin tepeden inme bir yöntemle ve tam iki sene sonra antidemokratik bir şekilde rövanşını almaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK-SEN TARİHİNDE BİR İLK YAŞANIYOR”

“Değerli arkadaşlar, sağlık-sen tarihinde bir ilk yaşanıyor. Seçimle geldiğim görev, delegelerin tevdi ettiği yetki hiçe sayılıyor. Şubemize resmen darbe yapılıyor. Sağlık-Sen Şanlıurfa şube başkanı olarak geçen hafta haksız, hukuksuz ve onur kırıcı bir şekilde Sağlık-Sen Genel Merkezi tebliği ile  görevden alındım. Seninle çalışmak istemiyoruz denilerek önce istifa etmem istendi, teşkilatımızın karşı çıkması sonrası da; Çok çirkin ve dayanaksız bir şekilde, mesnetsiz ithamlarla görevden alındım. Hemen, peşinden söylüyorum. Çamur at izi kalsın mantığıyla ortaya atılan iddiaların tamamı maksatlıdır. Hukuki yollara sonuna kadar başvuracak, mahkeme mahkeme dolaşacak ve seçimle geldiğim koltuğa mahkeme kararıyla geri döneceğim inşallah. Çünkü ben hiçbir suç işlemedim. Yüz kızartıcı hiçbir meselem yok. Alnım açık, başım dik elhamdülillah. Sendikamızın maddi-manevi her türlü değerine sonuna kadar sahip çıktım, çıkmaya da devam edeceğim” diye konuştu.

“EVİME EKMEK GÖTÜRDÜĞÜM MAAŞIMA EL KOYDUNUZ”

Abdulkadir Yabir: “Birilerine göre suçluyum, çünkü Mahmut Kaçar'ın alenen desteklediği ekibe karşı seçim kazandım. Neler oluyor neler. Sayın Kaçar'ın arzu, istek, temenni ve direktiflerine uygun şekilde beni görevden alan  Sağlık Sen Genel Başkanına Memur-Sen Konfederasyonumuzun kurucu genel başkanı merhum Mehmet Akif İnan'ın memleketi Şanlıurfa'dan, memleketimden seslenmek istiyorum: Sayın Durmuş, ben kılı kırk yararcasına şubemizin parasına puluna sahip çıktım, asla har vurup harman savurmadım. Buna rağmen benim evime ekmek götürdüğüm maaşıma el koydunuz. Sendikamızın üye aidatlarından gelen gelirine el koydunuz. Sağlık çalışanları Covid 19 pandemisinde ek ödeme, kadro, Seyyanen zam gibi sorunlara çözüm beklerken, siz gündem değiştirmek için eleştirel tavrı ve sırf genel başkanlık seçimlerinde size destek vermediği dolayısıyla bir şube başkanınızı ve yönetim kurulunu tepelemeye mi çalışıyorsunuz? Benimle birlikte bir yardımcıma da aynı mesnetsiz gerekçelerle yöneticilikten süresiz uzaklaştırma cezası verildi. Pandemi sürecinde seyahat kısıtlaması varken ve kanun gereği yazılı savunma hakkı gasp edilen diğer 5 yönetim kurulu üyelerimize sırf Ankara'ya gidemedikleri için disiplin cezası verildi.Yetmedi şimdi de şube denetleme kurulu üyelerimize genel merkez disiplin kurulunca soruşturma açıldı. Fakat yanılıyorsunuz, ne yaparsanız yapın bizleri yıldıramayacaksınız. Benim hesabını veremeyeceğim tek bir kuruşum yoktur. Siz bizimle uğraşmayı bırakın artık. Artık bizim sizin adınıza hesap veremediğimiz konularda çıkın, kendi hesabınızı kendiniz verin” dedi.

“SAYIN MAHMUT KAÇAR BANKANIZLA İLGİLENİN”

Sayın Mahmut kaçar bankanızla ilgilenin diye çağrıda bulunan Başkan Abdulkadir Yabir: “Hesap deyince, hesap yapmayı iyi bilen bankacı Sayın Mahmut Kaçar, siz de lütfen bankanızla ilgilenininiz. Bankanızdaki faiz oranları ile ilgileniniz. Repo ile kredilerle ilgileniniz. Lütfen sizler Türkiye'nin bu zor günlerinde sizden beklenen finansal işlere kafa yorunuz. Bakın sizin haricinizde Sağlık-Sen'in iki eski Genel Başkanı daha var. Bakın onlar nasıl ki kendi işlerinde güçlerindelerse siz de gidin kendi işinize gücünüze bakın” diye konuştu.

SAYIN MAHMUT KAÇAR, SİZE HODRİ MEYDAN

“İllaki oyun oynamak istiyorsanız, Sayın Mahmut kaçar, size hodri meydan. Eğer sendikacılığa eski günlerdeki gibi o kadar hevesiniz varsa, kapalı kapılar ardından nüfuzunuzu kullanma gibi kaçak dövüşleri bırakın gelin çıkın karşıma. Önce memuriyete dönün, sendikamıza üye olun ve Şanlıurfa Sağlık-Sen şube başkanlığı için yarışalım. Ve ben boyunuzun ölçüsünü size seçimde vereyim” şeklinde konuştu.

Sağlık Sen Şanlıurfa Şubesi olarak ifade etmek istiyoruz ki bizler hak, emek ve alınteri mücadelemizde zulme rıza göstermeyeceğiz diyerek, başta sağlık çalışanlarının olmak üzere Ülkemizin, milletimizin ve ümmetin derdiyle dertlenirken; Sağlık Sen Şanlıurfa Şubesine reva görülen uygulamalar, emek ve hak mücadelesi veren bir sendikaya, hele de bugün mezarı başında bulunduğumuz ve "Gel kurut bu çağın kargaşasını/ seninle beklenen şimdi şafaktır" dizelerinin sahibi Merhum Genel Başkanımızın kurucusu olduğu Memur Sen ailesine ve Sağlık Sen'e şeklen de muhtevasıyla da yakışmamıştır.  

“YAPILAN ZULÜM EN BÜYÜK TEHDİT UNSURUDUR”

“Bugün Şahsıma ve yönetim kurulumuza yapılan bu zulüm, sendikamız içindeki en büyük tehdit unsuru olan mezkur şahsın sergilediği tavır, özelde Şanlıurfa'daki sağlık emekçisi kardeşlerimin iradesine ve demokratik tercihlerine,  genelde ise tüm sağlık camiasına ve daha da ötesi kendisinin de halen görev aldığı ve temsil ettiği siyasi iradenin hukukuna kast edişinin açıkça bir göstergesidir” dedi.

“LİYAKATSİZ, VE VASIFSIZ YÖNETİM AÇIKLAMAYA MECBUR ETMİŞTİR”

Gelinen noktada kurucu değerlerinden uzaklaşmış, sadece kamera önlerinde ve toplantılarda namus ve şeref kelimelerinin anlamını hatırlayan, mobbing ve zülmü kendisine vazife edinmiş liyakatsiz, ve vasıfsız bir yönetim anlayışı da bizi bu açıklamayı yapmaya mecbur etmiştir. 

“SİZE DÜŞENİ YAPIN”

Şubelere müdahale edilmeyeceği yönünde tüm teşkilatın önünde  söz veren Sayın Durmuş, bundan bir kaç ay önce de "Döner Sermaye Yönetmeliği Değişmezse Bu Genel Başkan Gider, Yönetmeliği Değiştirecek Adam Gibi Bir Genel Başkan Gelir!" demişti. Şubelere müdahale ediliyor, döner sermaye yönetmeliği ise değişmedi. O halde size düşen gereğini yapmanızdır.

“BURADAN BANKA YÖNETİMİNE DE SESLENİYORUM!”

Bankanızın yönetim kurulu üyesine sahip çıkarak, söz konusu şahsın sizlerin ilgi alanı dışındaki konularda maksadını aşan rol çalma çabalarına müsaade etmeyin. Eski genel başkanın sendikamızla ilgili resmi bir hüviyeti ve hatta bir sendika üyeliği bile söz konusu değildir.

URFA’DA BAŞLAYAN SENDİKAL URFA’DA AYAĞA KALKACAK”

Bilinmelidir ki; SAĞLIK-SEN, 250 bin üyenin alinterinin teşekkülüdür. Urfa'da başlayan sendikal hareketimiz, yine Urfa'da ayağa kalkacaktır. ERBAİN hareketi olarak merhum Mehmet Akif İnan ağabeyimizin mirasına ve 250 bin üyemizin alın terine sonuna kadar sahip çıkacağız.

23 Ağu 2020 - 18:21 Şanliurfa/ Eyyübiye- Gündem

Muhabir Ahmet Durmuş

urfanatik.com son bir ayda 1.089.240 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

Maalessef - M.Kaçar, Ziraat Bankasından da, haksızlık ve adaletsizlikler yapıyor. Müdürlük sınavında yüksek puan alanlara engel olup, daha düşük puan alanların atanmasına referanslık ediyor. hak, hukuk ve adalet bazı kişilerin hiç umurunda değildir. Allah haksızlık ve adaletsizlik yapanları ıslah etsin.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 12:36
06

Hakhukukadalet - MAALESEF BÜTÜN KURUMLAR BÖYLE... HEP BİR TEK PARTİNİN TORPİLİ. KAÇARI MAÇARI HEP AYNI.... ADAM YİĞENİNİ BİR KOLTUKTAN ÖBÜR KOLTUĞA OTURTUYOR... KİMSENİN GIKI ÇIKMIYOR. BUNLAR HAKKATEN HESAP VEREMEZLER... ALDIKLARI MAAŞ HARAM. HAKKINLA GELMEDİĞİN MAKAMDA İSTEDİĞİN KADAR İYI ÇALIŞ YİNE DE O MAAŞ HARAMDIR KARDEŞ....

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 08:42
04

Rantçılar - Kaçar gider yabir gelir, yabir gider başka biri gelir. Al birini vur ötekine. sidik yarışı herkes kendi çıkarlarının pesinde Hepiniz ayni kumaşsız. Devlet sendikalarin hepsini kaldirsin bunlara verdigi paraları memurlarina verse. Memurlar daha memnun olur.

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 23 Ağustos 21:02
03

Urfalı - Urfalı:ah urfalı hemşerilerim ah.Yöneticiler üretme peşinde yöneticeler çözüm peşinde yöneticiler hizmet peşinde ah urfalı ah.Siz sadece koltuk peşinde koştuğunuz için bizde sizler tarafından yönetilmeye mahkum olduğumuz için hep geri kalacaz.Neden genç insanların hevesini kırıyorsunuz neden.Bırakın gençlere örnek olunuz...

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 23 Ağustos 21:02
02

Misafir - Bugune kadar hic bi etkisini ve personelin herhangi bi sorununu ile ilgilendigini gormedim.sendika degilde akrabalarina koy odasi yapmis sendikayi.uyelerin yarisi sendikadan istifa etmis durumda.Resit bey gercekten duzgun bi sahsiyet

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 23 Ağustos 20:04
01

Diyar Dürust - Sağlık-sen 2. Başkanı Reşit DOGAN beyenfen di gerçek manada üyelerine göstermiş olduğu samimiyeti yardimseverliginim canlı ornegiyim il içi olmamasına rağmen il dışındaki bir sıkıntımızı elinden geldiğince canı gönülden yardımcı olmuştur sayın yabir ve ekibini saglik çalışanlarının sıkıntısı dışında bir meşguliyette bulunmamışlardır kendilerine yapılmış haksızlığın biran önce farkına varıp hakkaniyete ve tekrar görevine devam etmesi gerektiğini savunuyorum

Yanıtla . 11Beğen . 3Beğenme 23 Ağustos 18:55Anket Elektrik faturanız ne kadar geliyor?