Urfa'da doktor darp edilmişti! O dernekten açıklama

Şanlıurfa'da 15 temmuz aile sağlığı merkezinde yasanan devamın da hekimin evinin önüne kadar yapılan takip ile bir doktorun şiddete maruz kalmasıyla ilgili ŞUAHED basın açıklaması yaptı.

Fatma Kırmızı
Fatma Kırmızı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Şanlıurfa'da 15 temmuz aile sağlığı merkezinde yasanan devamın da hekimin evinin önüne kadar yapılan takip ile bir doktorun şiddete maruz kalmasıyla ilgili ŞUAHED basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklama ile sağlıkta şiddeti bir kez daha kınayan Şanşıurfa Aile Hekimleri Derneği basın açıklaması yaparak hekimimizin yanındayız dedi. 

"19.08.2020 tarihinde Haliliye 15 Temmuz Şehitleri Aile Sağlığı Merkezinde çalışan Dr. Müslüm Çelik kendisine kayıtlı olan ve daha önce usulsüz isteklerde bulunan, yakınını getirmeden ilaç yazdırmak isteyen ayrıca bu pandemi döneminde maskesiz asm gelen hastası tarafından sözlü hakarete uğrayıp, hastanın yakınları tarafından darp edilmiştir. Hekimlerin en çok şiddete uğramasının nedeni; "ilacımı yazar mısınız", hekime "yakınımı getiremedim, şu ilaçları yazar mısınız" ile devam eden işlemler ile "bir yakınıma rapor lazım diyerek" suiistimali üst seviyeye çıkaran hasta davranışlarıdır. Hekimliğin ana ilkesi; "Önce zarar vermedir." Hekim ilk olarak hastasının sağlığı için çalışır."

" HASTANIN KENDİSİ GELMEDEN İLAÇ YAZILAMAZ"

"Reçete; hekimin imzasını taşıyan, bedelini ister devlet ödesin ister hasta cepten ödesin, her şekilde hekime hukuki sorumluluk yükleyen resmi belgedir. Reçeteye resmilik kazandıran ilke; hekimin yaptığı görevin kamusal görev olması ile ilgilidir. Hekimin reçete düzenlemesi çeşitli mevzuatlar ile düzenlenmiştir. 1960 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile düzenlenen "Tıbbi Deontoloji Nizamnamesinin" ikinci kısmı hekimlerin hastalar ile olan ilişkilerini düzenlemekte ve

13. Maddesinin son cümlesinde "Tabip ve diş tabibi; teşhis, tedavi veya korunmak gayesi olmaksızın hastanın arzusuna uyarak veya diğer sebeplerle, akli veya bendeni mukavemetini azaltacak her hangi bir şey yapamaz." Ve aynı Nizamnamenin 14. Maddesinde de "Tabip ve diş tabibi, hastanın vaziyetinin icap ettirdiği sıhhi ihtimamı gösterir. Hastanın hayatını kurtarmak ve sıhhatini korumak mümkün olmadığı takdirde dahi, ıstırabını azaltmaya veya dindirmeye çalışmakla mükelleftir." diyerek Hekimlere; teşhis ve tedavi maksadıyla hastalara faydalı olacak şekilde hareket serbestliği tanımaktadır. Ama Türk Tabipleri Birliği Kanunun 59.maddesinin "g" fıkrasındaki yetkiye göre Tabipler Birliği tarafından hazırlanan "Hekimlik Mesleği Etiği Kurallarının" 23. Maddesi "Hekim, acil vakalar gibi zorunlu durumlar dışında, hastasını bizzat muayene etmeden tedavisine başlayamaz." Diyerek muayenesiz tedaviye yasak getirmiştir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü 08 Temmuz 2011 tarih/29851 sayılı tedavi sürecinde "Kimlik Tespiti" konulu duyurularında bu hususu düzenlemiş;

·Reçete düzenlenmesini tedavi süreci kabul ederek bu süreçte hastaların bizzat hekim tarafından görülmesini zorunlu kılmıştır.

·  T.C Yargıtay On Birinci Dairesi E:2006/8473 K:2007/7935 T:14.11.2007 tarihli Yargıtay kararında Hekimlerin hasta sağlık kuruluşuna gelmeden biri aracılığı ile gönderdikleri ilaçlarını kaydederek reçete yazmalarının görevi kötüye kullanmaktan dolayı suç oluşturduğu bildirilmiştir.

"HEKİMLERİMİZİN CAN GÜVENLİĞİ KALMAMIŞTIR"

"Bu konu hakkında yetkilileri kişiler gelmeden ilaç yazılamayacağı konusunda net açıklama yapmaya davet ediyoruz. Bu bir suçtur ve bunun İl İdareleri tarafından vatandaşa kamuoyuna açıklanması gerekmektedir. Sağlık çalışanına uygulanan şiddet, hakaret ve tehdit ülkemizde artık hat safhaya gelmiş ayrıca cezaların caydırıcılıktan uzak olması, şiddetin normalleşmeye başlaması ile hekimlerimizin can güvenliği kalmamıştır.

ŞUAHED olarak sağlık çalışanlarına karşı uygulan şiddet karşısında üyelerimizin yanında olacağımızı, suçluların en ağır biçimde cezalandırılmasını sağlamak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğimizi belirterek meslektaşımızın başına gelen bu elim olayın takipçisi olarak, her türlü hukuki desteği sağlayacağımızı belirtiriz."

20 Ağu 2020 - 12:11 Şanliurfa- Gündem

Muhabir Fatma Kırmızı

urfanatik.com son bir ayda 988.988 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Altiyan - toplum seviyesi kavga dögüs tecavüz öldürmeden ibaret ….tipik yobazz..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ağustos 16:42
02

Kenan Öztoprak - Hiç kimse bir doktora boşuna karışmaz kimse aklını peynir ekmekle yememiş bu doktor yasaları çıktıktan sonra bazı doktorlar millete resmen racon kesiyor bir devlet hastanesinde 75 yaşlarında bir hasta doktor çıkacakken yaşlı adamın içeri girmeye kast etmesi üzerine doktor ona öyle hakaretler yağdırdı ki adamı hiç tanımadığım halde neredeyse doktoru ben dövecektim zavallı yaşlı adam ayakta zor duruyordu adamın yaş önceliği yokmu eyer yaşlı amcanın çocukları yada torunları orda olsaydı doktorun ağzının payını verirdi ondan sonra medya çıkar doktora şiddet diye tellallık yapardı yani kimse kimseyi durduk yere darp etmez vesselam.

Yanıtla . 2Beğen . 11Beğenme 20 Ağustos 14:00
04

İsmail - @Kenan Öztoprak 02 nolu yoruma cevabı: Çok cahilsin be

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ağustos 13:28
01

Ciddi Bi Yaptırım Şart - büyükleri bu konuda ikna etmek bi hayli zor. bu durum da bunun bi örneğidir. ilk öğretimde çocuklara bu konuda bilgilendirme yapılmalı.. bu çocuklar da geleceğin yetişkin bireyleri olacak. dolayısıyla toplumda bilinçli bireyler yetişmiş olacak

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Ağustos 13:49Anket Elektrik faturanız ne kadar geliyor?