Urfa için flaş koronavirüs iddiası!Günde 300-400 kişi...

Şanlıurfa’da son zamanlarda koronavirüs salgını nedeniyle ölüm ve vaka sayılarında artışlar yaşanmaya devam ederken,konuyla ilgili    Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ( SES )  Şanlıurfa Şubesi, koronavirüsten dolayı Şanlıurfa'da günlük 300-400 vakanın tespit edildiğini söyleyerek,Covid-19 Pandemi Hastalığı  ile ilgili bir değerlendirme raporu yayımladı.

Emine Albayrak
Emine Albayrak Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını  Şanlıurfa’da etkisini hızla sürdürmeye devam ediyor.Salgından dolayı  bir kısım kısıtlamalarının kaldırılmasıyla hastalığın daha yaygınlaştığını söyleyen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası,koronavirüs salgınıyla ilgili bir değerlendirme raporu açıkladı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ( SES ), yayımladığı rapora göre; Sağlık Bakanlığının basına yansıyan açıklamalarında özellikle Güneydoğu Bölgesindeki illerde (Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır vb)  hastalığın yaygınlaştığı anlaşılmakta ve görülmektedir.  İlimizde de covid-19 pandemisinin geldiği son nokta ipin ucunun kaçtığı yerdeyiz.  İlimizde pandemi sürecini ve salgının miladını 1 Haziran 2020 olarak belirleyecek olursak,  Urfa da 1 Haziran öncesi toplamda yaklaşık 400 civarında olan hasta sayısı, normalleşme süreci ve  sosyal izolasyon kurallarının gevşetilmesi ile birlikte hasta sayısında sıçrama olmuş ve müdahalelerin yetersizliğinden dolayı adeta salgının yayılmasına  ortam hazırlandığı söylenildi.

“URFA’DA  GÜNLÜK 300-400 CİVARINDA VAKA TESPİT EDİLİYOR”

“Geldiğimiz noktada Urfa’da  günlük 300-400 civarında vaka tespit edilmektedir.  Tüm bunlarla birlikte test yapılma konusun da  son derece direnç gösterilmekte, adeta filyasyonun en temel kuralı olan temas öyküsünü al, test yap ve izole et mantığı tamamen ortadan kaldırılmıştır.   Vaka sayılarının az olduğu,  izolasyon ve filyasyon kurallarının sağlıklı bir şekilde uygulandığı dönemde salgının kontrol altına alındığı görülmekle birlikte, 1 Haziran sonrası gerek siyasi kaygılar, gerek sosyo-ekonomik kaygılar ve gerekse sağlık yöneticilerinin yetersizliğinden kaynaklı  salgın ilimizde kontrol dışına çıkmıştır.  Bu durum halkımızı ve sağlık emekçilerini kendi kaderlerine terk edilmelerine neden olmuştur.”

"TÜM BUNLARIN ALTINDAKİ TEMEL SORUNLAR"

1-Her ne kadar evde kal denilmekle birlikte sosyoekonomik nedenlerden dolayı insanların birçoğu çalışmak ve geçimini sağlamak zorunda kalmıştır. Dinamik nüfusun mobilizasyonu salgının kontrolünü sağlamakta zorluklar yaşatmıştır.

2- ilimiz sosyal yapısından kaynaklı taziye, düğün, sıra geceleri vb. Sosyal  katılım alanlarının yoğun olmasından kaynaklı pandeminin toplum içinde  hızla yayılmasına neden olmuştur.

3-salgının ilk başından  beri İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’ nün  sağlıklı bilgilendirme ve uyarı yapmaması, var olan hastaların gizlenmesi , halkta bir rehavet oluşturmuş bu durum  halkta uzun süre bu hastalığın olmadığına ve/veya yayılamayacağına dair  genel bir kanaatin yerleşmesine neden olmuştur.

4-pandeminin ilk dönemlerinde yetersizlikler olsa dahi filyasyon kuralları uygulanmış, pozitif vakaların olduğu binalar karantina altına alınmış, kolluk gücüyle ortaklaştırılmış ve karantina uygulanmıştır. Fakat normalleşme süreci itibariyle bu kuralların tamamı gevşetilmiş ve hatta çoğu yerde fiilen kaldırılmıştır.

5-Günümüzde Pozitif vakaların olduğu hanelerde hiçbir karantina tedbiri uygulanmamakla birlikte, ortak kullanım alanlarında ve hanelerin diğer bireyleri ile temas vs gibi durumlar kişinin insiyatifine bırakılmıştır.

6- pozitif çıkan kişilerin kendi kaderine terk edilmesinden dolayı , insanların kendi çözümünü üretme içgüdüsüyle hareket etmelerine neden olmuş, bunun sonucunda; pozitif vakalar karantina kurallarına uymamış, rahatlıkla yer değiştirmiş ya da temaslı aile fertlerinin yer değiştirmesine müsaade etmiştir. İnsanlardaki bu anlayış hastalığın başkalarına bulaşmasına ve yayılmasına neden olmuştur.

7- COVİD -19  Semptomları olan kişiler hastanelere başvurduklarında;  test yapmak konusunda dirençle karşılaşmaktadırlar. Sağlık kurumları arasındaki koordinasyon bozukluğundan kaynaklı hasta sirkülasyonu artmakta, bu da hastalığın yayılım hızını arttırmaktadır. Ayrıca Sağlık kurumlarında hastaların test yapma taleplerinin yerine getirilmemesi sağlıkta şiddet ortamına zemin hazırlamaktadır. 

8-Sağlık emekçilerine düzenli test yapılmamakta,  Sağlık çalışanı semptomları olmasına rağmen çalışmak zorunda bırakılmakta  ve test yapma konusunda dirençle karşılaşmaktadır. Büyük bir risk  içerisinde hizmet vermeye çalışan sağlık çalışanlarının bu durumu normal hastalara dahi hastalığın bulaşma olasılığını arttırmaktadır. Hastanelerin  adeta  hastalığın yayıldığı merkezler haline gelmesine neden olmaktadır.

9-filyasyon ekiplerinin sayı ve niteliğinin yetersizliğinden kaynaklı pozitif çıkan ve ev karantinasına alınan kişilere ya telefonla ulaşılıyor veya evine gidildiğinde ilaçlar rastgele veriliyor. Ayrıca Telefonla aranan hastalara ise  ilaç ulaştırılamamaktadır.

10-Birçok hastanelerde koruyucu ekipmanla ilgili eksiklikler baş göstermiş ve bazı ilaçların stoklarında sorunlar çıkmaya başlamıştır.

11- pandemi ile mücadele boyutunda canları pahasına çalışan sağlık çalışanlarının aşırı iş yükü ve sağlık alanında döner sermayelerinin kesilmesiyle birlikte sağlık emekçileri adete tükenmişlik sendromunu yaşar hale gelmişlerdir.

Önerilerimiz

1-Evde izolasyondan derhal vazgeçilmeli, uygun izole alanlar oluşturulmalıdır.

2-Semptomu veya temas öyküsü olan herkese test yapılmalıdır.

3-filyasyon ekiplerinin sayı ve niteliği artırılmalıdır.

4-Sağlık emekçilerinin sayısı artırılmalı, görevlendirme adı altında mobingden vazgeçilmeli, yıllık ve idari izinler kullandırılmalı. KHK ile hukuksuz bir şekilde işinden edilmiş sağlık emekçileri göreve derhal iade edilmeli, sağlık emekçilerine düzenli test yapılmalıdır. Sağlık emekçilerine misafirhane tahsis edilmelidir.

5-Koruyucu ekipman ve ilaç stokları öngürülebilir düzeyde artırılmalıdır.

6- Yerel yönetimler ile eşgüdüm içinde çalışılmalı, gerekli dezenfeksiyon ve hijyen ortamı sağlanmalıdır.

7-Bilginin halka paylaşılması ve bilgiye ulaşım şeffaf olmalıdır

8-İl Pandemi Kurullarında sağlık meslek örgütleri ve sivil toplum kurumları yer almalıdır.

9- Vatandaşlara ve göçmenlere ana dilde sağlık hizmeti verilmelidir ve bilgilendirme yapılmalıdır.

10- Sosyal Hukuk  Devleti  olmanın gereği;  halka ihtiyacı olan  temizlik malzemesi, dezenfektan ve maske  ücretsiz olarak verilmelidir.

11- pandemi ile mücadele boyutunda canları pahasına çalışan sağlık çalışanlarının döner sermayeleri erimiştir, pandemiye uygun çalışma koşulları oluşturulmalıdır.

12- sağlık alanındaki döner sermaye ve performans uygulamasının kaldırılıp ;sağlık emekçilerinin emekliliğine yansıtılacak ,insanca yaşanılabilinir, izinde ve raporda kesilmeyecek tek kalemde alabileceği  maaş  verilmelidir.

"Ayrıca Şanlıurfa da Pandemi süreciyle ilgili öneri ve işbirliği geliştirmek amacıyla İl Sağlık Müdürlüğünden  randevu taleplerimiz olmuş ancak her seferinde  talebimiz İl Sağlık Müdürlüğünce  pandemi gerekçesi ile reddedilmiştir. Fakat AK Parti  il başkanlığı ve MYK üyelerinin İl Sağlık Müdürlüğüne ziyaretlerini sosyal medyadan görmekteyiz. Bunun haricinde  İl Sağlık Müdürlüğü tüm sendika ve meslek odaları ile görüşme taleplerini reddetmiştir. Hastalıkla mücadele boyutunda etkin ve etkili bir hizmetin sunulabilmesi için alandaki tüm kurum/kuruluş ve Sivil Toplum Örgütleriyle işbirliğinin yapılması gerektiğini yenilemek istiyoruz."denildi.

# şanlıurfa haberleri, son dakika urfa haberleri, urfa koronavirüs haberleri, şanlıurfa koronavirüs haberleri, urfa koronavirüs kararları, şanlıurfa koronavirüs kararları, son dakika koronavirüs kararları, valilik kararları, urfa son dakika valilik kararları, Urfa son dakika, urfa ekonomi haberleri, şanlıurfa son dakika haberleri, urfa son dakika haberleri, son dakika koronavirüs veri haberleri, koronavirüs haberleri, son dakika Fahrettin koca haberleri, fahrettin koca haberleri, urfa gündem haberleri, şanlıurfa gündem haberleri, koronavirüs şanlıurfa haberleri, koronavirüs urfa haberleri, son dakika gündem haberleri, Şanlıurfa kaza haberleri, urfa kaza haberleri, urfa kavga haberleri, türkiye koronavirüs haberleri, son dakika Türkiye haberleri, şanlıurfa kavga haberleri, Urfa asayiş haberleri, son dakika kavga haberleri, gündem haberler, urfa trfaik kazası haberleri, son dakika kaza haberleri, şanlıurfa trafik kazası haberleri, silahlı yaralama, silahlı yaralama haberleri, Şanlıurfa bıçaklı kavga haberleri, urfa silahlı kavga haberleri, Şanlıurfa silahlı kavga haberleri, urfa bıçaklı kavga haberleri, urfa taşlı sopalı kavga haberleri, urfa arazi kavgası haberleri, Şanlıurfa taşlı sopalı kavga haberleri, arazi kavgası haberleri, Şanlıurfa arazi kavgası haberleri, Taşlı Sopalı Kavga, taşlı sopalı kavga haberleri, adana haberleri, bıçaklı kavga haberleri, afyon haberleri, Adıyaman Haberleri, Ağrı haberleri, amasya haberleri, Antalya haberleri, ankara haberleri, Artvin haberleri, Balıkesir haberleri, Aydın haberleri, Bingöl haberleri, bitlis haberleri, bilecik haberleri, burdur haberleri, bolu haberleri, Bursa haberleri, çankırı haberleri, Çanakkale haberleri, çorum haberleri, denizli haberleri, diyarbakır haberleri, Erzincan haberleri, Edirne haberleri, Elazığ haberleri, Erzurum haberleri, Eskişehir haberleri, Giresun haberleri, gaziantep haberleri, Gümüşhane haberleri, Hatay haberleri, Hakkari haberleri, Isparta haberleri, Mersin haberleri, istanbul haberleri, İzmir haberleri, Kars haberleri, Kastamonu haberleri, kayseri haberleri, Kırklareli haberleri, Kırşehir haberleri, Kocaeli haberleri, Kütahya haberleri, Konya haberleri, Malatya haberleri, Kahramanmaraş haberleri, Manisa haberleri, Mardin haberleri, Muğla haberleri, muş haberleri, Nevşehir haberleri, Niğde haberleri, ordu haberleri, rize haberleri, Sakarya haberleri, Samsun haberleri, Siirt haberleri, sinop haberleri, Sivas haberleri, Trabzon haberleri, Tekirdağ haberleri, Tokat haberleri, Yozgat haberleri, uşak haberleri, Van haberleri, Zonguldak haberleri, Aksaray haberleri, Bayburt haberleri, karaman haberleri, Kırıkkale haberleri, Batman haberleri, şırnak haberleri, bartın haberleri, Ardahan haberleri, Iğdır haberleri, Yalova haberleri, Osmaniye haberleri, Karabük haberleri, Kilis haberleri, Düzce haberleri, SİVEREK, halfet haberleri, Halfeti, siverek haberleri, Bozova, Viranşehir, Bozova haberleri, Hilvan, Viranşehir Haberleri, Harran, Harran Haberleri, Hilvan haberleri, Ceylanpınar, AKÇAKALE, Ceylanpınar haberleri, Suruç, suruç haberleri, Birecik, akçakale haberleri, Birecik haberleri, sağlık haberleri, Urfa sağlık haberleri, urfa yaşam haberleri, Şanlıurfa yaşam haberleri, magazin haberleri, Şanlıurfa magazin haberleri, vefat, vefat haberleri, urfa vefat, şanlıurfa vefat haberleri, şanlıurfa ölüm haberleri, ölüm haberleri, ölüm, urfa ölüm haberleri, cenaze haberleri, Şanlıurfa cenaze haberleri, Şanlıurfa defin haberleri #şanlıurfa#urfa#koronavirüs#gündem#sondakika#gündem#sondakika haberleri#şanlıurfahaberleri#urfa haberleri#urfa sondakika haberleri, defin haberleri

11 Ağu 2020 - 11:55 Şanliurfa- Gündem

Muhabir Emine Albayrak

urfanatik.com son bir ayda 1.094.808 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

11

Siverekli - Test yapiyorsun 5 gün sonra sonucu çikiyor bu nasil bi iş urfa sahipsiz insan bi demez mi 5 sonra sonuç mu olur adamlar aşiyi buldu 2 milyonlu urfa ya tanı kiti veremiyorlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ağustos 12:09
10

Yakışıklı Kral - adamlar vaka sayılarının üzerini örtüyor, eğer bizler gündeme getirmezsek bizimde üstümüzü örtecekler yakında

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 22:30
08

Mağdur - Bütün urfalilarin imdat diye bağırması lazım kimse sesimizi duyamıyor başta Sayın valimiz belediye başkanlar tetbirler alınmadı herkes maskesiz düğün kına asker uğurlama taziye hersey normal mis gibi davrandılar vaka sayısı on kat artı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 22:25
07

Deli - Samimi söylüyorum urfa halkı kaderine terkedilmiş testler pozitif çıkanları eve gönderiyorlar ne aran ne soran var benim başıma geldi biliyorum hastahaneler dolu yoğun bakımlarda yer yok filyason ekipleri ulaşmak mümkün değil urfa sahipsiz doktorlar sağlık çalışanlar canla başla çalışıyorlar ama nereye kadar sistem çalışmiyor herkes kendine dikkat etsin allah yardımcımız olsun

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 22:11
06

Med - Koskocaman hastanede 1 tane emar 1 tane tomagrafi 2 acil doktoru ile bu is yürümez sistem çökmüştür kim ne derse desin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 16:08
04

Urfali - Boş ver isot yiyorsusunnuz yoneticiler bileten beter bilet yoneticilerden beter kapak yuvarlanmis birbirini bu dozen boyle gider boş vrin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 14:59
09

Yakışıklı Kral - @Urfali 04 nolu yoruma cevabı: nikine yakışır bi cevap olmuş

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 22:27
03

Bişey Çıkmaz - Vekiller yöneticiler hiç sesiz öıkmıyor haaa

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 13:38
12

Ceylanpınarlı - @Ömer 02 nolu yoruma cevabı: Ne bu be .insanlar koronavürüsten kırılıyor.senin saçma alakasız sözler,ne bak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Ağustos 08:39
05

Azmi Doğan - @Ömer 02 nolu yoruma cevabı: Adamlar var olan durumun vahametinden bahsediyor, yetkilileri önlem almaya çağırıyor. Senin bahsettiğin saçma konuya bak. Gerçekleri duymayın, Devekuşu misali davranın.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 15:44
01

HAS URFALI - VAKA SAYISI EN DÜŞÜK OLAN YERLERİN SAĞLIK PERSONELLERİ VE DOKTORLARI VE TEST CİHAZLARI URFA'YA TAKVİYE YAPILABİLİR, SORUN CİDDİ.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 12:11Anket Elektrik faturanız ne kadar geliyor?