Şanlıurfa Aşiretler ve Çevre Desteği Merkez Aşiretleri

Şanlıurfa’nın Aşiretleri yüksek lisans tezi oldu.

İbrahim Çakmak
İbrahim Çakmak Tüm Haberleri

Badıllı Sait Bey(Badıllı) (Hamo-Hüsna) (1882-1944): Badıllı Aşiret Reisi Sait Bey, işgal süresince ailesi ve aşiretiyle birlikte Urfa savaşının fedaisi olarak çalışanlardandır. Siverekli Ali Efendi'nin Kemalciliği dolayısıyla Fransızlarca tevkifinde, Ali Rıza Bey ve Ali Saip Bey'lerin Siverek'e firarlarında büyük yararlıklar göstermiştir. Bütün cephelerine canı gönülden katıldığı Urfa Mücadelesinin sonunda Fransızların Urfa'yı tahliyesini takiben maiyetiyle Antep savaşına da katılmış, dönemin jandarma kumandanının deyimiyle 'vakf-ı hayat' etmiştir. Urfa ve Antep cephelerindeki fedakârca çalışmalarından dolayı Elcezire Cephe Kumandanı Nihat Paşa tarafından 3 Ekim 1920 de Padişah namına verilen bir kıta gümüş iftihar madalyasıyla ve TBMM tarafından 16/05/1926 tarihinde 4401 sayılı kırmızı şeritli İstiklâl Madalyasıyla ödüllendirilmiştir. TBMM 1. dönem milletvekili Kemal Badıllı'nın babasıdır.

Badıllı aşiretinden Yedikuyu'lu Ahmet Ağa (Dilsiz) (1891-1930): Bnb. Ali Rıza Bey'in Urfa'dan firarından Yedikuyu köyüne gelişine, Kuvayı Milliye ile Urfa'ya hareketten işgalin sonuna kadar Badıllı aşiret kuvvetleriyle fiilen hizmet etmiştir.

Badıllı Bekir Bey (Badıllı) (Hamo-Hüsna) (1894-1964): Badıllı aşireti reislerinden olup aşiret kuvvetleriyle savaşın başlangıcından sonuna kadar önemli hizmetlerde bulunmuştur.

Boybeyizade Osman Ağa (Bozan Ağa): Suruç, Müdeyyip köyünden. Fransız işgaline karşı Suruç ve civarında verdiği mücadeleden dolayı TBMM'nin 21.04.1341 t, İ: 108, C: 1, 139 sayılı kararıyla 2930 sayılı kırmızı şeritli İstiklal Madalyası almıştır.

Şeyhanlı Hacı (Hasan) Hüseyin (İlhan): (Şıh Mehmet Cevher-Fatime) (1892-1995): Şeyhanlı aşiret güçleriyle birlikte Fransız işgalinin başından sonuna kadar mücadele etmiştir.

Şeyh Cevherzade Hacı Ömer (Cevheri) (Hacı Mehmet-İnci) (1892-1952): Şeyhanlı aşiret reisi olarak, kuvvetlerinin başında Mücadele'nin başlangıcından sonuna kadar bütün safhalarında hizmetleri geçmiştir. TBMM'nin 05.04.1341 t, İ: 94, C: 1, 124 sayılı kararıyla verilen 2616 sayılı kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası sahibidir. Cumhuriyet'ten sonra Halk Fırkası İdare Heyeti ve Belediye meclis üyeliği, TBMM 9. Dönem Urfa mebusluğu yapan Ömer Efendi, eski Bakanlardan Urfa Milletvekili Necmettin Cevheri'nin babası, 20. Dönem Adana milletvekili İbrahim Cevher Cevheri'nin dedesidir.

Döğerli Şeyh Halil (Bekir-Aliye) (?-1958): Bekir Bey'in oğludur. Döğerli Kuvayı Milliyesiyle Mücadele boyunca hizmet etmiştir.

Badıllı Hasan Bey (Badıllı) (Hamo-Hüsna) (1887-1945): Badıllı aşireti reislerinden olup aşiret kuvvetleriyle savaşın başlangıcından sonuna kadar özellikle Külâflı Tepesi baskınında önemli hizmetlerde bulunmuştur.

Şeyhanlı Aşiretinden Hüseyin Bişo (Dolap) (Bişar-Hedle) (1892-1976): Bölgesindeki Şeyhanlı aşiret kuvvetleriyle Mücadele'nin başından sonuna kadar Kuvayı Milliye'ye hizmet etmiştir.

Mersavi aşiretinden İsmail Demir (Recep-Besse) (1893-1968): Aşiret mensuplarıyla şehre gelip Kuvayı Milliyeye dahil olmuş daha önce şehit olan arkadaşı Bayram oğlu İsmail'den başka Fransızların Urfa'yı tahliyesini müteakip katıldığı Şebeke çatışmasında, arkadaşları Bayram oğlu Mehmet, Cuma ve muhacir Aslan da şehit olmuşlardır. İsmail Demir Fransız işgalinin sona ermesinden sonra arkadaşlarıyla birlikte Gaziantep'e yardıma giden Urfa Kuvayı Milliyesi içerisinde yer almıştır.

Şeyhanlı Aşiret reislerinden Mehmed Seydo Ağa (Şeyhanlıoğlu): Siverek'ten gelen kuvvetlerle birleşip aşiret güçleriyle Urfa'nın Mücadelesi'ne katılmış, İşgalin bütün safhalarında hizmetleri geçmiştir.

Millisaraylı Mustafa Ağazade Osman Ağa (Kılıç) (Mustafa-İslim) (1892-1944): Mücadele'nin başlangıcından sonuna kadar arkadaşlarıyla birlikte bilfiil ve fedakârca çalışmışlardır. Urfa eski Belediye reislerinden ve TBMM 4 ve 5. dönem milletvekili Mustafa Kılıç'ın babasıdır.

Döğerli Şeyh Mustafa (Ateş) (Bekir Bey-Aliye) (1901-1937): Bekir Bey'in oğludur. Döğerli Kuvayı Milliyesiyle Mücadele boyunca hizmet etmiştir.

Badıllı aşiretiden Seyit Hıdır oğlu Muhammet: Kuvayı Milliye taburunda Ahmet Mestçi emrinde çalışmış, Fransızlara gönderilen mesajlarda ulaklık yapmıştır.

Döğerli aşiretinden Sofi Salih (Guli-Fatma) (1899-1972): Döğerli aşiret reisi Bekir Bey maiyetinde Mücadele'ye hizmetleri geçmiş, Tılfındır'da karnından ağır yaralanmıştır.

Badıllı aşiretinden Yedikuyu'lu Hasan Ağa (Karadağ) (Remo-Nazi) (1888-1946): Fransızların tutukladığı Urfa jandarma kumandanı Bnb. Ali Rıza Bey'in Urfa'dan firarından Yedikuyu köyüne gelişine, Kuvayı Milliye ile Urfa'ya hareketten işgalin sonuna kadar Badıllı aşiret kuvvetleriyle fiilen hizmet etmiş, telgraf çavuşu olarak Urfa-Suruç arasında tahrip edilmiş olan telgraf hatlarının tamirinde çalışmıştır.

İzollu Zülfikâr Ağa (İzol) (Zülfikâr-Fatma) (1866-?): İzollu Aşiretinin Reisidir. Aşiretinin başında özellikle oğlu Bozan Ağa ile Urfa, Suruç ve Gaziantep'deki mücadeleye büyük destek vermişlerdir. TBMM 20,21,22,23 dönemler milletvekili Zülfikâr İzol'un dedesidir.

08 Mayıs 2020 - Gündem

Muhabir İbrahim Çakmak

urfanatik.com son bir ayda 986.998 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Osman - Hiç Arap aşiretler bu mücadelede yer almamış Galiba sebebi!! mısari yani işin içinde para yok ))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Mayıs 11:30
01

Mıssey - Desene ülke badıllılara borçlu meğerse aşiretler ülkeyi kurtarmış ... yine buyursunlar ülkeyi kurtarsınlar diyecen ama ülkeyi bitiren onlar ...yaşasın zalimler için cehennem

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Mayıs 04:07


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa’da En Başarılı Belediye Başkanı Sizce Hangisi?