Başkan Kurt hazırladığı raporu Bakanı sundu

Türkiye Vücut Geliştirme Fıtness ve Bilek Güreşi Federasyon Başkanı Niyazi Kurt Beden Eğitimi ve Spor Tesisleri için hazırladığı raporları spor genel müdürlüğüne ve spor Bakanlığı’na sundu.

Ülkemizde ve Dünyada yaşanan COVID-19 salgını nedeniyle, kapatılan ve mağdur olan Spor Kulüplerimiz , Özel Beden Eğitimi ve Spor Tesisleri , Stüdyolar ile buralarda çalışan antrenör ve personellerin sorunlarını çözmek üzere, sayın Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’ın bilgisi dahilinde, Federasyon Başkanlıklarınca hazırlanan teklif metni Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na sunulmak üzere ilgili devlet kurumlarına iletilmiştir. Hazırlanan metin şu şekildedir;

 1- Eğitim ve sağlık alanında olduğu gibi sporda da KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi,

 2- Federasyon, Spor Salonları ve Kulüplerimizin amaçları doğrultusunda kullanılacağı taahhüt edilerek yurtdışından ithal olarak getirdiğimiz her türlü spor malzemelerinde Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) ‘nin kaldırılması,

 3- Bu sene başında Federasyonlarımıza tahsis edilen bütçelerimizde kesintiye gidilmemesi, belli bir plan dahilinde yıl sonuna kadar ödenmesi ve korona nedeniyle yapamadığımız organizasyonlara ayırdığımız bütçeyi mağduriyet yaşayan spor salonu ve kulüplerimize nakdi ya da ayni olarak dağıtmasına imkan sağlanması.

 4- 16 Mart 2020'de İçişleri Bakanlığı’nca yayımlanan “Corona Virüs Tedbirleri Konulu Ek Genelgesi”yle geçici süreyle faaliyetleri durdurulan spor merkezlerinin, kapalı olduğu süre boyunca sıfır gelirine karşın masraflarının devam ettiği, spor salonlarının metrekare olarak büyük yerler olduklarından dolayı kira bedellerinin de oldukça yüksek olduğu, bu sebeple stopaj, fatura, tabela ve reklam vergileri, çevre temizlik vergileri, aidat, SGK prim ödemeleri gibi ödemelerinin olduğu bilinmektedir.

 Bu kapsamda spor tesisleri (spor salonları ve stüdyolar) için;

 * Yasal kira destek düzenlemeleri,

* SGK ödemeleri, tabela ve gelir vergileri, çevre ve temizlik vergisi, stopaj ve aidat için yasal düzenlemeler,

* İşletmelerin devamlılığını ve ayakta kalabilmesini sağlamak amacıyla kredi notu ve oda kayıtlarına bakılmaksızın düşük faizli 6 ay ötelemeli kredi imkanı,

* İşletmelerde çalışan personelin su, elektrik, doğal gaz ve telefonlarının kesilmemesi ve ödeme tarihi gelmiş faturalarının ödemeleriyle kredi kartı borçlarının ve kredi taksit ödemelerinin faizsiz olarak ertelenmesi,

 5- Süresi dolan veya yenilenmesi gereken idari ve ticari işlem ve belgelerin sürelerinin uzatılması,

6- Açılış izni alan özel beden eğitimi ve spor tesislerinden alınan tescil ücretlerinin 2021 yılı ocak ayına kadar ertelenme şeklinde düzenlemenin getirilmesi,

7- Spor Tesisi devir işlemlerinde alınan ücretin 2021 yılı ocak ayına kadar ertelenme şeklinde düzenlemenin getirilmesi,

8- Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı vergi ödemelerinin 6 ay ötelenmesi,

9- Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen tüm spor işletmelerin kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi.

10-Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Mesleki yeterlilik kurumunun yapacakları çalışma ile Federasyonlarımızın faaliyet alanlarında olan branşlarına yeterlilik verilmeden önce sağlık ve eğitimde olduğu gibi sporun da kapsam dışında tutulması veya Bakanlığımızın uygun görüşünün alınmasının sağlanması,

11- Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kanunu gereği; açılan Özel Beden Eğitimi ve Spor Tesislerinin spor ile ilgisi bulunmayan çeşitli odalara bağlandığı bilinmektedir. Spor Tesislerinin kendi kimliğine kavuşması için, oda kuruluşu başvurusu için Bakanlık nezdinde girişimde bulunulması hem yek birliğin sağlanması hem de spor tesislerinin daha profesyonel adlandırılması adına son derece önem arz etmektedir. (Her belediye farklı bir odadan evrak isteyebiliyor. Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Kıraathaneler Odası, vs.)

12- Belediyelerce sadece Bilardo ve Bocce Bowling Federasyonlarından alınan Eğlence Vergisi konusunda düzenleme yapılması. ( EK 1 ve 2'de ayrıntılı olarak çözüm önerilerimiz yer almaktadır)

 SALGININ KONTROL ALTINA ALINDIĞI DÖNEMDE ALINABİLECEK TEDBİRLER

 Virüs salgının devam ettiği düşünüldüğünde, mevcut durum için yukarıda belirtilen tedbirler düşünülmekte iken, Mayıs ayının içerisinde ya da Haziran ayı başında virüsün kısmen kontrol altına alınacağı öngörüldüğünden, hükümetimiz tarafından bazı yasakların hafifletilmesi planlanmaktadır.

 Bu kapsamda spor salonlarına ilişkin aşağıdaki tedbirler önerilebilir.

1- Tesislerin gün içerisindeki çalışma saatlerinin düzenlenmesi (açılış ve kapanış saatlerinin belirlenmesi),

2- Birebir çalışma ile faaliyet gösteren işletme ve stüdyoların gerekli tedbirler alınarak faaliyetlerine daha erken başlayabilmeleri için izin verilmesi.

 3- Tesisin fiziki şartlarına göre metrekareye üye kabul edilmesi veya kapasitenin yarısı kadar müşteri alınması, spor ekipmanları, alet ve malzemeleri arasında sosyal mesafe bırakılması gibi şartlar gerilmesi.

4- Tesis ve tesiste kullanılan aletlerin her üyeden sonra dezenfekte edilmesi, gerekirse bu konuda belediye ile iş birliği içerisinde olunması.

5- Islak zemin olan duş, spa, sauna, havuz, hamam gibi bölümlerin kullanılmaması ,

6- Spor salonlarında uzaktan ateş ölçer bulundurulması ve kontrollerinin yapılması.

7- Havalandırma sisteminin filtrasyonu ile yeterli havalandırmayı sağlayıp, hijyenik ve temiz hava kalitesinin arttırılması,

 Federasyon Başkanlıklarımızca hazırlamış olduğumuz “Pandemi Döneminde Spor Tesislerinin Devamlılığını Sağlamak Amacıyla Alınabilecek Ekonomik Tedbir Önerileri” başlıklı çalışmayı arz ederiz.

 

FEDERASYON BAŞKANLARI

03 May 2020 - 13:28 Şanliurfa- Spor

urfanatik.com son bir ayda 1.033.808 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.