Çiftçiden yönetime ders verir nitelikte açıklama!

Şanlıurfa'da 4 yıl boyunca Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapmış olan eski Başkan Nihat Çiftçi, sosyal medya hesabı facebook'tan yöneticilere adeta ders verir nitelikte bir açıklama yaptı.

Hasan  Toprak
Hasan Toprak Tüm Haberleri

Daha önce Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı yapmış olan Nihat Çifçi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile yöneticilere adeta des verdi.

Liyakat mı Sadakat mı! Başlıklı açıklamasında yapılan atamalarda aranılan kriterin sadakat olduğu görülmektedir diyerek asıl görünenin liyakat olması gerektiğini vurguladı. Bir yöneticinin atama yaparken bir çok şeye dikkat etmesi gerektiğini yalaka kişileri bir konuma getirmek ancak o kuruma zarar vereceğini söyledi. Işte Çiftçi'nin ders verir açıklaması şöyle;

'LİYAKAT MI SADAKAT MI''

Toplum olarak sorulan bu soruya tereddütsüz hepimizin yanıtı liyakat olacaktır. Ancak gel gör ki uygulamalarda durum böyle değildir. Yapılan atamalarda aranılan kriter sadakat olduğu görülmektedir. Bu kriterle atama yapan yönetici hata yapmaktadır. Çünkü sana sadık görülen kişi yeterli bir donanıma sahip olmadığından sadece konjonktüre uygun davrandığını düşünmektedir. Hatta bundan etkileneceğini düşündüğünden görev bekleyen kişinin tüm davranışları yalakacılığa yönelmektedir. Yalakacı bir kişi yanlış giden işlere hiç acımadan iyi gittiğini söyler, hiç bir vizyona sahip olmadığı için de iyi giden bir durumu ölçme kabiliyetine de sahip değildir.

Dünyanın en zor durumu liyakatlı bir kişiyi liyakatsız bir kişinin emrine vermektir. Böyle bir durumda kurumun tüm ayarı bozulur. Kurumdan fayda almayı bekleyen halkın zararına bir ortam gelişir. Kamu hizmetini bekleyenler liyakatsız kişiler tarafından sürekli oyalanılır. Vatandaşa bu gün git yarın gel denilir. Sürekli bir bahaneyle halkı oyalayıp durur. Sorumluluk üstlenmez, sorumluluğu başkalarına atar. Cesaretle karar alamaz, bilgi birikimine önem vermez, sürekli bir korku içindedir, sistematik bir düşünceye sahip değildir, kurumu dedi kodu ortamına çeker, görevlendirdiği kişilerden beklediği, kendisinin yöneticilerine uyguladığı yalakalıktır.

Liyakat sahibi kişinin ataması kurumda herkesin taktirini toplar. Bilgi ve beceri ödüllendirilmiş olur. Kurumda doğrular başlar ve üst yöneticiye de doğru bilgi gider. Tatlı bir yarış başlar be kişinin verimliliğini ortaya çıkarır, kurumda dedi kodu ortamının kaybolmasına yarar. Yalakalıkla geçen süre hizmet yapmaya evrilir. Sadece beceriksiz üst yöneticilerin egosu yalakacılıktan eksik kalır. Atama kararları çok önemlidir. Tüm sorumluluk üst yöneticidedir. İsterse kurumu vezir de eder, isterse de rezilde eder, tercih onundur. İnancımız gereği yalancı kişi Allahın düşmanı olarak bilinir. Yine inancımızda bilenle bilmeyenin aynı olmadığını hepimiz biliyoruz. Peygamber efendimiz emanete ihanet etmeyiniz, emaneti ehil kişiye veriniz demektedir. Üst yönetici bu mesajları uygulamalarında göstermelidir."

26 Nisan 2020 Şanliurfa- Gündem

Muhabir Hasan Toprak

urfanatik.com son bir ayda 934.079 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

09

Urfa - Bir sus ya şimdikiler de senin yaptığını yapıyor sanki kendisi liyakatla adam seçti de simdikilere ders veriyor sen ne isen simdikilerde aynısı....

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 27 Nisan 09:47
08

Yav He He - Nihat başkanı da gördük zamanında kim gelse aynı şeyi yapıyor.Hiçkimse eline fırsat geçtiğinde sadakatten(yalakalardan) vazgeçemiyor. Çünkü düzeni kuranlar düzenlerinin bozulmasını istemezler.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 27 Nisan 01:51
07

Halil - olay bukadar net ve açık ifade ettiği için sayın başkana tebrik ederim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Nisan 00:33
06

Ferit - Türkiye’deki bütün savcıları ve hakimleri göreve davet ediyorum allah rızası için bu adamın mal varlığı araştırılsın ve derhal gereken yapılsın tüy bitmemiş yetim hakkı sorulsun biz bu ülkedeki savcılara ve hakimlere sonuna kadar güveniyoruz sayın reisim bu adam Urfa için ne yaptı ?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 23:05
05

Halk - Bu aziz ramazan gününde, ne istisen daha doymadi mı, İstenmediği yerde görünme demiş atalarımiz...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 22:51
04

Mıssey - Nihat çiftçinin en basit yaptıklarından bir kaşmer dağıydı elhamdulillah olmadı neden bahsediyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 22:21
03

Mehmet Avcı - Nihat başkana sormak istiyorum trambüs projesine ne kadar para gitti ve daha niceleri varda gerek yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 21:31
02

Urfalı - Nihat Bey önce kendi yaptıklarını anlatsın. Mesela raylı sistem adı altında boşa harcanan o paralardan başlayabilir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 21:03
01

Mehmet Demir - Nihat Başkan,doğru demiş.Ş.Urfa’da ne zaman ki,Liyakat ve bilgiye öncelik verirlerse,G.Antep’le yarışırız.Ancak,şu anda Torpilliler ve Damatlar,Makam sahibi oluyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 20:54


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?