TOKİ'nin satamadığı konutları büyükşehir belediyesi alıyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme gelen Büyükşehir Belediyesinin TOKİ ile yapacağı taşınmaz takası tartışmalara neden oldu. HDP grubu olağanüstü toplantıda gündeme getirilen konu için "ne acelesi var" diyerek karşı çıkarken takas için "akla sığmayacak bir durum" yorumu yapıldı.

Ahmet  Durmuş
Ahmet Durmuş Tüm Haberleri
+4
Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin olağanüstü meclis toplantısı Zeynel Abidin Beyazgül başkanlığında Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda yapıldı. 6 maddenin görüşüldüğü olağanüstü toplantıda görüşülen TOKİ'nin 2016 yılında Viranşehir'de yaptığı ve satamadığı konutların Büyükşehir Belediyesine takas ile devredilmesini içeren madde mecliste tartışma yarattı. Konunun acil olmadığı, pandemi ilan edilen bir süreçte yapılan olağanüstü toplantıda gündeme getirilmesine tepki gösterildi.

"ŞU AN GÖRÜŞÜLMESİ UYGUN DEĞİLDİR"

Konu ile ilgili söz alan HDP'li meclis üyesi Sıtkı Dursun, "konunun şu an görüşülmesi uygun değildir" diyerek şunları söyledi:
"Eyüb Nebi'de TOKİ'ye ait 80 tane atıl durumda konut var. TOKİ Türkiye'nin en zengin kurumlarından biri. Bu konutları yaparken para kazansın diye yapmış. Şimdi ırada bu konutları satamıyor. Belediye bu konutları ne yapacak? İnsanlar günü birlik Eyüp Nebi'ye ibadetlerini yapmaya gidiyor. Belediye oranın ulaşımını sağlasın yeterli bence. Bu takas konusunun şu an görüşülmesi uygun değildir. Madem TOKİ ile takas yapılacaksa Eyüp Nebi'de değil de TOKİ'ye ait olan yerler sanayi içerisinde de var, orayla takas edilsin.

"AKLA SIĞMAYACAK BİR DURUM"

HDP Grup Başkanvekili İsmail Kaplan ise "Bu gündem maddesini böyle alelacele olağanüstü bir meclis toplantısıyla gündeme getirmenin ne gereği var" diyerek karşı çıktı. "Biz orada yapılan konutların ne olduğunu çok iyi biliyoruz" diyen Kaplan, şu ifadeleri kullandı:
"86 tane konutun, buradaki 7 dönüm araziyle takas edilmesi gerçekten akla sığmayacak bir durumdur. Ben orada pamuk ektim, günlük iki, üç tane araç gidip geliyordu. Biz orayı turizme açacağız. Sanki Göbeklitepedir, sanki Harran'dır. Bu konunun bugün böyle gündeme gelmesini çok doğru bulmuyoruz."

"DAİRE SAYISINI ARTTIRABİLİRSİNİZ"

AK Partili meclis üyesi Cihan Canbeyli ise fiyatlandırma yapılırken Büyükşehir Belediyesinin zarara uğratılmaması uyarısı yaptı. Canbeyli Beyazgül'e hitaben şöyle konuştu: "120 metre brüt bir daire yaklaşık 70 bin lira eder. 86 daire yaklaşık 6 milyon lira eder. Arsası ile beraber 7 milyon sayarsak siz Yeşildirek'teki 7 bin metrekarelik arsayı 7 milyondan fazla satarsınız. Elinizi güçlendirmek açısından eğer daire sayısını 100'e, 110'a çıkarırsanız daha iyi olur. Eliniz biraz daha güçlü mümkünse biraz daha pazarlık edebilirsiniz."

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Söz konusu madde Haliliye Yeşildirek'te Büyükşehir Belediyesine ait 7 bin metrekarelik taşınmaz ile TOKİ'ye ait Viranşehir Eyüp Nebi'de 86 konutun takasını içeriyor. HDP'li encümenlerin 'hayır' oyu kullandığı madde oy çokluğuyla kabul edildi.

13 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Ahmet Durmuş

urfanatik.com son bir ayda 761.639 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?