Menengiçler aşılanarak ekonomiye kazandırılıyor

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü, bozuk ormanların rehabilitasyonu projesi kapsamında, dağlık ormanlık alanlarında kıraç topraklarda doğal olarak yetişen ve ekonomiye katkısı olmayan yabani ağaç formundaki menengiç ağaçlarını ocak-şubat aylarında aralama, seyreltme, budama çalışması yapılarak tek ya da iki gövde haline getiriliyor. Bu gövdeler üzerine 2-3 adet aşılama yapılarak 3-4 yıl içinde meyve vermesi sağlanıyor.

Mustafa Bayar
Mustafa Bayar Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Bölge Müdürü Cevdet Çiçek, orman köylülerinin kalkınması ve daha refah bir hayat sürdürebilmesi için çeşitli projeler geliştirdiklerini belirterek, “Biz Orman Bölge Müdürlüğü olarak orman köylülerimizin gelirini artıracak faaliyetler yapmayada devam edeceğiz. Buradaki amacımız köylümüzün yerinde yapması ve üretime katkıda bulunmasını sağlamaktır. Orman köylüsünü yerinde gelir sahibi yapmaya çalışıyoruz. Her orman köylümüz ormanların gönüllü bekçisidir aynı zamanda. Özellikle bozuk orman alanlarında gelir getirici türlerde ağaçlandırma, rehabilitasyon çalışması yapıyoruz ki hem ormanlarımız iyileşsin, hem de köylümüz gelir elde etsin. Bu güne kadar aşılama sonucu köylümüze ekonomik getirimiz; Adıyaman ,Batman, Diyarbakır , Siirt ve Şırnak İllerinde 2015 yılında başladığımız aşılama çalışmalarımız 105.380 dekar Ormanlık alanda 867.230 adet yabani menengiç ağacına 2.601.690 adet Siirt fıstığı aşılaması yapılmıştır. Buna karşılık 573 ton kuru fıstık meyvesi elde edilmiş olup, 28.650.000 TL  gelir elde edilerek orman Köylümüze katkı sağlamıştır. , “Siirt fıstığının geçmişinin 15 yıl olduğunu,  Antep fıstığından sonra son 15 yıldır bu türün dikiminin yaygınlaştığını, Orman Bölge Müdürlüğü olarak son 4 yılda Yabani Menehgiç ağaçlarına Siirt fıstığı aşılayarak, yeni yeni meyvelerini almaya başladık. Aşıların tutmasından 3-4 yıl sonra menengiçler, yılda 1-2 kg, 8-10 yıl sonra 4-5kg arasında meyve veren Siirt fıstığı fabrikasına  dönüşmektedir. 4-5 yıl sonra Ağaçlar tam verime geçeceklerinden Yıllık 4.322 ton civarında olacağı bugünün değerlerine göre yıllık 216.087.000 TL  Orman Köylüsü gelir sağlayacaktır.

Bu çalışmalarımız sonucu yeni istihdam alanları oluşturuyoruz. Köylümüzün ekonomik seviyesini yükseltirsek, köyden kente göçü de engellemiş olacağız. Köylümüz doğduğu yerde mutlu olmak ister” dedi.

09 Nisan 2020 Şanliurfa- Tarım

Muhabir Mustafa Bayar

urfanatik.com son bir ayda 890.313 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?