Viranşehir Kaymakamlığından flaş koronavirüs açıklaması

Viranşehir Kaymakamlığı Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) almış olduğu kararları açıkladı.

İbrahim Çakmak
İbrahim Çakmak Tüm Haberleri

Viranşehir Kaymakamlığı  Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomiye ve vatandaşlara etkisini bertaraf etmek için devletin her türlü tedbiri alırken vatandaşların krizden etkilenmemesi için yeni önlemler aldı.

Viranşehir Kaymakamlığı almış olduğu karar ise şu şekildedir;Bu önlemler kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ve ardından başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası ile koronavirüsten olumsuz etkilenen vatandaşlarımıza destek sağlanmış oldu. Viranşehir Kaymakamlığı olarak vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için gerekli önlemler alınmış olup İŞKUR İlçe Merkezi, Sosyal Hizmet Merkezi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca gerekli çalışmalar yürütülmektedir.

İŞKUR İLÇE MERKEZİ

İlçemizde COVID-19 salgın hastalık sebebiyle işten çıkartılan vatandaşlara ve işyerlerini kapatmak zorunda kalan işyeri sahiplerine İŞKUR olarak aşağıdaki faaliyetleri vatandaşımızın hizmetine sunmuş bulunmaktadır.

1 ) Salgın sebebiyle işten çıkartılmak zorunda kalan çalışanlara; gerekli şartları taşımaları halinde 10 aya kadar işsizlik maaşı ödemesi.

İlçemizde bu süreçte 160 kişiye işsizlik ödeneği bağlanmış olup toplamda 2.310.000 TL ödeme yapılacaktır.(6-8-10 ay boyunca)

2) Salgın sebebiyle işleri azalan işyerlerine ; faaliyetlerinin en az 1/3 ünü azaltma ya da tamamen faaliyetini sonlandırmaları durumunda istihdamlarında azalma olmaması koşuluyla ; çalışanlarının brüt asgari ücretinin %60’ını ve genel sağlık sigortasını İşkur ödemektedir.

İlçemizde bu süreçte 80 firma kısa çalışma ödeneğine başvurmuş olup ivedi şekilde tarafımızdan Adana Rehberlik ve Teftiş Kuruluna gönderilmiştir. Gelen onaylar sonucunda şartları sağlayan yaklaşık 1.080 çalışana 3 ay boyunca ödeme yapılacaktır.

SOSYAL HİZMET MERKEZİ

Covid 19 Pandemisi nedeniyle bu süreçte olağanüstü durum nedeni ile Aile bütünlüğü zarar görmüş asgari seviyede de olsa Ailesinin bakımını sağlamayacak derecede düşkün durumda olan Aileler Sosyal Ekonomik Destek E- Devlet başvuru portalindan başvuru yapabilirler

Aileler Sosyal Ekonomik Destek E- Devlet başvuru portalindan başvuru yapabilirler.

E - Devlet şifresi ile giriş yapan Aileler arama motorunda yer alan bölüme Sosyal Ekonomik Destek yazdıktan sonra açılan dilekçe formuna taleplerini yazmaları ve gönder butonuna basmaları yeterli olacaktır.

 SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomiye ve vatandaşlara etkisini bertaraf etmek için açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi programı kapsamında sosyal yardım ödemeleri ile 2 milyon 111 bin haneye geçtiğimiz hafta 1.000'er TL nakdi destek verildi. Nakdi yardımlar kolluk kuvvetleri tarafından vatandaşlarımıza ikamet ettikleri hanelerde teslim edildi.

Sayın Cumhurbaşkanımızın dün kamuoyu ile paylaştığı; 2. fazda halihazırda sosyal yardım alan ve 1. fazda dağıtılan 1.000 TL’lik destekten faydalanmamış, 2 milyon 300 bin haneye 1.000'er TL nakdi destek verilecek. 1. fazda olduğu gibi vatandaşlarımızın herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmayacak ve yardımlar evlere götürülecektir.

Merkezi yardımlar dışında kimsesi olmayan, ihtiyaç sahibi ailelere Viranşehir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gıda ve nakdi yardımlarına devam etmektedir. Vefa Sosyal Destek Hattına gelen ihtiyaç sahibi vatandaşların talepleri her gün toplantı yapacak olan Mütevelli Heyetince değerlendirilerek ihtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilmiş olan vatandaşlarımıza yardımda bulunulacaktır. Vefa Sosyal Destek Hattı vatandaşlarımızın 24 saat boyunca ulaşabilecekleri şekilde organize edilmiş olup başvuru ve talepler tek tak kayıt altına alınmaktadır.

09 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir İbrahim Çakmak

urfanatik.com son bir ayda 761.639 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?