Çalışanlar ve tarım işçileri için ek genelge

İçişleri Bakanlığı'nın sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili valiliklere gönderdiği ek genelgeye göre, 18-20 yaş arasındaki kamu çalışanları, özel sektörde çalıştığını belgeleyen ve mevsimlik tarım işçileri sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

Video için play'e tıklayın

Sokağa çıkma yasaklarının çalışanları nasıl etkileyeceği yönünde tartışmalar yaşanırken, İçişleri Bakanlığı ek bir genelge çıkardı. 81 il valiliğine gönderilen genelgeye göre, 18-20 yaş arasında olup kamu kurum ve kuruluşunda çalışanlar, özel sektörde düzenli çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar ve mevsimlik tarım işçileri sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede 01.01.2000 sonrasında doğanların sokağa çıkmalarını geçici yasaklayan düzenlemenin uygulamada bazı tereddütlere neden olduğu belirtildi. Tereddütlerin giderilmesi amacıyla 18-20 yaş arasındakilerin hangi durumlarda sokağa çıkma yasağından muaf tutulacağı şu maddelerle bildirildi:

"Buna göre doğum tarihi 01.01.2000-01.01.2002 tarihleri arasında (18-20 yaş aralığında) olmakla beraber;

1- Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar,

2- Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler,

3- Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemiz ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı sayılı Bakanlık Genelgesi ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacak. Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacak."

Sokağa çıkma yasağından muaf tutulanlar, bu kapsamda olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanında bulundurmak zorunda.

URFALI TARIM İŞÇİSİ 'AÇLIKTAN ÖLÜRÜZ' DEMİŞTİ

Öte yandan Şanlıurfalı tarım işçisi Halil, sosyal medyada fenomen olan videoda ' evde kal' çağrılarına karşı "Ben yevmiye ile çalışıyorum. Şanlıurfa'daki 14 milletvekiline sesleniyorum: evde kal diyorsunuz biz salatalık, yumurta, patates yiyoruz. Siz kebaba vuruyorsunuz. Evden çıkmasak açlıktan öleceğiz. Nasıl evde kalacağız, çocuklar aç kalır" demişti. Çıkan ek genelge ile evde kalması zorunlu olmayacak.

05 Nisan 2020 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 836.490 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ahmet - Fakirsen işe gdeceksin bu ek genelgeyle ispatlandı .tüm işçiler gbi halil de bizlerde çalışmazsak aç kalırız asgari ücretliyiz ek bir odeme yok bizler ama tarla sahibi insanlar sgk yaptirmayıp bu tür paralardan yararlanyorlar adaletin yoksa yönetim olarak Allah ta bunu kabul etmez virus ne yapsın fakir ölsün..?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 16:57


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?