Güneydoğu'da korona araştırması

Şanlıurfa'nın da aralarında bulunduğu 4 ilde yapılan araştırmaya göre, salgın endişesi toplumun alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştirdi. Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Van'da yapılan araştırmaya katılanların yüzde 81'i el yıkama alışkanlıklarının değiştiğini söylerken, katılımcıların yüzde 80'i sokağa çıkma sıklığının değiştiğini belirtti.

Diyarbakır Merkezli Rawest Araştırma Merkezi, "Korona Virüsünün Değiştirdiği Alışkanlıklar" başlığıyla 4 ilde araştırma yaptı. Güneydoğu bölgesindeki Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ve Van'da yapılan araştırmaya 738 kişi katıldı. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 81'i el yıkama alışkanlıklarının değiştiğini söylerken, yüzde 80 sokağa çıkma sıklığının değiştiğini ifade etti.

18-21 Mart tarihlerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre her 4 kişiden 3'ü ortalamanın üzerinde bir endişe yaşarken, kadınların erkeklere oranla daha endişeli olduğu görüldü. Araştırma sonuçlarında yüzde 31 çok endişeli, yüzde 42'si endişeli olduğunu söyledi.

Katılımcıların yüzde 32'si " Korona virüsü el yıkama alışkanlığınızı nasıl etkiledi?" sorusuna "çok sık yıkıyorum" derken, yüzde 49'u "sık yıkıyorum" yanıtını verdi. Normal rutinini değiştirmediğini belirtenlerin oranı ise yüzde 19 oldu.

Rawest'in "Korona virüsü dışarı çıkma alışkanlığınızı nasıl etkiledi?" sorusuna hiç çıkmadığı şeklinde yanıt verenlerin oranı yüzde 31, az çıktığını söyleyenlerin oranı yüzde 49 şeklinde oldu. Yüzde 16'lık kısım dışarı çıkma alışkanlıklarının hiç değişmediğini belirtti.

SOSYAL ALIŞKANLIKLAR NE ÖLÇÜDE DEĞİŞTİ?

Araştırmada katılımcıların sosyal ortamlarda bulunma alışkanlıklarının değişip değişmediği de soruldu. " Korona virüs sebebiyle sosyal ortamlarda bulunma durumunuz nasıl değişti?" sorusuna yüzde 55 'hiç bulunmuyorum' derken yüzde 33 'daha az bulunuyorum' dedi. Rawest, araştırma sonuçlarına göre " Salgın, yaklaşık her 10 kişiden 9’unun sosyal ortamlarda bulunma alışkanlığını değiştirmiş. Kadınların sosyal ortamlarda bulunma davranışı erkeklere nazaran daha fazla azalmış görünüyor" yorumunu paylaştı.

YÜZDE 28 TEMASTAN 'ÇOK FAZLA' KAÇINIYOR

Rawest’e göre Covid19 salgını her 3 kişiden 2’sinin insanlarla temasını azaltmış görünüyor. Kadınlar ve orta yaş grubu temastan daha fazla kaçınıyorlar. "Korona virüs sebebiyle insanlarla temasınız ne şekilde değişti?" sorusuna "çok fazla kaçınıyorum" diyenlerin oranı yüzde 28. Katılımcıların yüzde 38'i biraz daha fazla kaçındığını, yüzde 27 ise az ya da hiç kaçınmadığını söyledi.

YÜZDE 66 'ÖNLEM ALIYORUM' DEDİ

Araştırmada "Dışarı çıktığınızda, Korona virüsten korunma amacıyla eldiven/maske gibi koruyucu önlemler alıyor musunuz?" sorusu da soruldu. Katılımcıların yüzde 27'si hiç önlem almazken, yüzde 66'sı ise değişik önlemler aldığını dile getirdi. Hiç önlem almayanların oranı ise yüzde 7. Rawest, "Salgın döneminde dışarı çıkarken maske ve eldiven gibi koruyucu ekipman kullananların oranı 3’te 1’in altında. Kadınlar ve gençler, diğer katılımcılara nazaran daha fazla önlem alıyorlar" diyor.

Araştırmada "Korona virüsünden dolayı beslenmeye gösterilen özen" sorusuna yüzde 57 normal rutinde devam ettiklerini, yüzde 9 çok daha fazla özen gösterdiğini, yüzde 22 ise biraz fazla özen gösterdiğini belirtti.

" Sağlık Bakanı'nın Korona virüsü sürecinde gösterdiği performansı nasıl buluyorsunuz?" şeklinde soruya yüzde 26 çok başarılı derken, yüzde 37 başarılı yanıtını verdi. Yüzde 19 ise hiç başarılı bulmadığını söyledi. "Devlet kurumlarının Korona virüs vakaları konusunda şeffaf olup olmadıkları hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna yüzde 14 hiç şeffaf olmadığı yönünde görüş bildirirken, yeterince şeffaf olmadığını düşünenler yüzde 37. Kurumların şeffaf olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 16.

Rawest, katılımcılara koronavirüs hakkında paylaşılan bilgilerle ilgili "Devlet kurumlarının Korona virüs vakaları hakkında paylaştıkları bilgilere ne kadar güveniyorsunuz?" sorusunu da yöneltti. Yüzde 11 hiç güvenmediğini, yüzde 26’sı az güvendiğin, yüzde 30’u güvendiğini ve yüzde 11 ise çok güvendiğini ifade etti.

Öte yandan araştırmaya katılanların yüzde 74’ü şehirlerinde vaka ve ölüm olduğunu düşünüyor. Araştırmanın bir diğer sonucuna göre son günlerde en çok temel gıda maddeleri ardından da hijyen ürünleri satın alındı.

28 Mart 2020 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 761.639 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?