Sadece Urfa'da yetişiyor!

Dünya da sadece Şanlıurfa'da yetişen özel ve değerli bitkilerden olan Karagül, Mezopotamya Sümbülü ve Peygamber Çiçeği kente renk katıyor.

Fatma Kırmızı
Fatma Kırmızı Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Peygamberler ve tarih şehri olan Şanlıurfa, bir çok şehirden farklı özellikleriyle kendini ayırıyor. Tarım, yemek, kültür, turizm açısından bir çok özelliği içinde barından kentte yetişen bazı çiçek ve bitkiler'de sadece kendine özel. 

Dünya da sadece Şanlıurfa'da yetişen ve kente renk katan çiçekleri Urfa'da özelleşiyor.

Kara gül sadece Urfa'da açıyor; O, sadece Halfeti'ye has bir güldür. Siyah gül, sadece burada siyah açıyor yani sadece Halfeti toprağında siyah. Başka bir memlekette, başka iklimde, başka toprakta rengi değişiyor ve siyah açma özelliğini kaybediyor ve Halfeti şimdi sular altında… Siyah gülleriyle beraber, bu güllerin açtığı bahçelerde şimdi sular altında. 

Kara gülü, başka bir yere götürdüğünüzde siyah açma özelliğini kaybetmektedir. Onu bu kadar cazip kılanda bu olsa gerek. Yaşadığı doğduğu toprak olan Fırat suyu kenarındaki Halfeti'ye rengiyle bağlı, başka yerde bu güzelliğini göstermeyen Siyah Güllerin yetiştiği bahçelerin büyük bir kısmı ne yazık ki şimdi sular altında kalmış durumda. Gonca halindeyken siyah, daha sonra koyu kırmızı dönüşen türünün yanı sıra sürekli siyah kalan türleri de bulunmaktadır.

Koyu kırmızı rengi zamanla siyaha dönen Halfeti gülleri, bodur, yarı katmerli ve kokulu bir güldür. İlk ve sonbaharda çiçek açıyor. 1-1.5 metre yükseklikte bir çalı olan bu türün çiçekleri altı yedi santimetre çapa kadar ulaşmaktadır.

’Mezopotamya Sümbülü’’; Halfeti'nin Siyah Gül çiçeği ile birlikte diğer bir ünlü çiçeği ise Mezopotamya Sümbülü'dür.Dünyada yalnızca Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinin sadece belirli bir lokalizasyonunda yetişen bu Sümbül ilk kez bundan tam 122 sene önce yine Halfeti’de tespit edilmiştir.

Bitki ilk kez 1888 yılında Alman eczacısı ve bitki toplayıcısı Paul Sintenis tarafından Halfeti’den toplanmış ancak 1977 yılında Speta tarafından bilim dünyasına tanıtılmıştır.İlk kez bu bitki Mezopotamya’dan toplandığı ve sadece bu bölgeye özgü olduğu bilindiğinden dolayı adını da bölgeden almakta ve Mezopotamya sümbülü” olarak bilinmektedir.Tüm dünyada yalnızca Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetişen endemik bir bitki türüdür.Yıllık soğanlık bir bitki olan ve genellikle Mart ayı sonlarına doğru çiçeklenen “Mezopotamya Sümbülü”nün, narin görünümünün yanında nadide bir bitkidir de. Bu sümbül bitkisi sadece Fırat kenarlarındaki nemli ve sulak alanlarda yetişmektedir.

Dünyada yalnızca Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinin daha çok Rumkale yakınları civarındaki Fırat kenarlarında yetiştiği bildirilen, Divan Edebiyatı şiirlerine dahi konu olan ve 122 yıl önce keşfedilen “Mezopotamya Sümbülü”ne, Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerince yapılan bir araştırmayla 2004 yılı içerisinde yeniden keşfedilmişti. 1888 yılında Alman eczacısı ve bitki toplayıcısı Paul Sintenis tarafından Halfeti’den toplanan Mezopotamya Sümbülü adı verilen, dünyada sadece Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetişen bu bitki türünün İskoçya’nın Edinburg kentindeki Kraliyet Botanik Bahçesi’nde ve Rusya’nın Leningrad kentindeki Bitki Müzesi’nde sergilenmektedir.

'' Peygamber Çiçeği''; 'Şanlıurfa’ya özgü (endemik) peygamber çiçeği, nisan-mayıs aylarında açıyor. Bu çiçek Tektek dağlarının bozkır ve taşlık alanlarda yayılış gösterir. İlk kez 138 yıl önce Şanlıurfa’da Alman botanikçi Heinrch Karl Haussknecht tarafından keşfedilen çiçek, papatyagiller (...toplu çiçekgiller) familyasına ait. Yaklaşık 190 civarında türü bulunan bitkinin gen merkezi Türkiye. Şairlere esin kaynağı oldu Birçok şair ve yazara esin kaynağı olan ‘peygamber çiçeği’ Sezai Karakoç’un Monna Rosa adlı şiir kitabında da geçer.

15 Mart 2020 Şanliurfa- Yaşam

Muhabir Fatma Kırmızı

urfanatik.com son bir ayda 955.652 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?