Babacan: Toplum nefes alamıyor

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin tüzük ve programının tanıtımında konuştu. İsim vermeden "korku siyaseti, tehdit ve beka söylemiyle toplumu sindirmek" gibi söylemlerle iktidarı eleştirerek "Toplum nefes alamıyor" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, dün partisinin kurucular kurulu, tüzük ve programının tanıtımında konuştu. İsim vermeden iktidarı eleştirdi. Toplantıya Abdullah Gül'ü mesaj göndermemesi dikkat çekerken, Gül’ün kurucular kurulu toplantısında genel başkan seçildikten sonra Babacan’ı arayıp tebrik ettiği öğrenildi. Babacan’ın, “Keşke ülkede şartlar biraz daha normal olsaydı da, tüm ülkemizin genelinde bizleri aydınlatan, katkı veren arkadaşlarımızın hepsi burada olsaydı. Ama biz onları anlıyoruz. Bugünler de geçer inşallah” demesi dikkatlerden kaçmadı.

Konuşmasında ötekileştirici siyaset dilinin toplumu sürekli gerdiğini ifade eden Babacan, Alevi vatandaşların cemevlerine ilişkin talepleri başta olmak üzere inanç, düşünce ve davranış temelinde birikmiş sorunlarının çözüme kavuşturulması için gerkeen adımların atılacağını dile getirdi. Babacan, Kürt sorunuyla ilgili ise "Kürt sorunu, vatandaşlara güven temelinde siyasi kanalları açık tutarak, özgürlük alanlarını genişleterek ve hukuku tahkim ederek çözülecek. Bütün vatandaşlarımızın anadillerini kullanmaları ve geliştirmeleri için gerekli düzenlemeler yapılacak" şeklinde konuştu.

KAYYIM MESELESİ

Kayyım konusuna da değinen Babacan, “Kesin hükme dönüşmüş adli bir karar olmadıkça seçilmişlerin görevden alınmasına izin verilmeyecek” dedi. “Cumhurbaşkanının ağırlıklı olarak temsili yetkilere sahip olduğu, tarafsızlığıyla bütünleştirici ve güven verici işlevinin bulunduğu, güçlü bir parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullanan Babacan, kamu yararı statüsü ve vergi muafiyeti gibi desteklerden yararlanmak isteyen STK’ler için adil ve şeffaf bir yöntem uygulanması sağlanacağını, STK’lere yönelik her türlü kayırmacılık ve dışlayıcılık uygulamalarına son verileceğini vurguladı.

'CİDDİ SORUNLAR OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ'

Babacan şöyle devam etti: “Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda ciddi sorunlar olduğunun farkındayız. Hâkimlerin ve savcıların mesleğe atanmalarında, kamu hizmetlerine girmede eşitlik ilkesine uygun, objektif kriterlere dayalı ve her türden kayırmaya kapalı bir sistem getirmeyi amaçlıyoruz. Merkez Bankası’nın bağımsızlığıyla ilgili sorunlar para politikasının tutarlılığına ve öngörülebilirliğine zarar vermektedir. Merkez Bankası’nın ve düzenleyici ve denetleyici kurumların bağımsızlığını ve kurumsal kapasiteleri güçlendirilecek, bu kurumların ilgili mevzuat ile kendilerine verilen görev ve sorumluluklar çerçevesinde bağımsız karar alabilmeleri sağlanacak. YÖK kaldırılacak.”

12 Mart 2020 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 729.949 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?