Urfalılar piercing ve dövmeye merak sardı!

Geçmişi çok köklü yıllara dayanan ve yaklaşık 300 yıllık bir meslek olan dövmecilik gelişen ve modernleşen yaşam standartlarıyla ilgi görmeye devam ederken Şanlıurfa’da da talep gün geçtikçe artıyor.

Fatma Kırmızı
Fatma Kırmızı Tüm Haberleri
+7
Video için play'e tıklayın

Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa’da da dövme meraklısı kişi sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Bununla birlikte dövme ile ilgili bilgi sahibi olmayan dövme meraklıları bilinçsiz bir şekilde vücuduna zarar vermeden önce bu haberi okumalı.

Dövme yaptırırken deri altına işlemeli olarak yapılanlarda kaliteli malzemenin kullanılmasının önemli olduğuna dikkat çeken dövmeciler kötü bir dövmenin ilerde ciddi zararlar doğurabileceğini dile getirdiler.  

Şanlıurfa’da dövme ve piercing yaptırmak isteyenler için ise fiyatlar; piercingi için 50 TL iken dövmeler de ise 80 TL’den başlıyor.

Friends Tattoo Urfa’da dövmeci olan Mehmet İrfan ve piercing konusunda uzmanlaşan Aynur İrfan Urfa’daki talebi Urfanatik aracılığı ile anlattı.

"URFA’DA PİERCİNGE MERAK ÇOK"

Aynur İrfan; ‘’yaklaşık üç yıldır bu işi yapıyorum. Babamdan kalan bir meslektir. Urfa’da daha çok öğrenciler ilgi gösteriyor. Hem yerli hem de dışarıdan gelen öğrenciler yapıyor.  Genelde piercingi dudak ve kaş bölgesine yaptırıyorlar. Piercing yaparken çok fazla bir ağrı hissedilmiyor. Bir iğne yapar gibi bir ağrısı var. Öncelikle piercing yaparken ondan sonra çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bakım spreyleri var onları yapmak gerekiyor. Piercingi yaptıktan sonra düzenli olarak bakımını yaptığınız zaman her hangi bir sorun ortaya çıkmıyor. Bura gelip dövme yapanlar çok fazla pişmanlık yaşamıyor zaten bunu gerektirecek her hangi bir durumda olmuyor. Dövmeyi yaparken zaten sen bunu istediğin zaman çıkarabiliyorsun. Pişmanlık ta zaten dövmede oluyor. Yapmadan önce pişmanlık yaşamamak için iyi düşünmek gerekiyor’’ ifadelerine yer verdi.

"SAĞLIK AÇISINDAN SIKINTI YARATMIYOR"

Piercing Ustası Aynır İrfan; ‘’ Urfa’da piercing meraklısı olanlar var. Burada da işimizi yapıyoruz. İşlemi intranetle yapıyoruz. Unlardan bir yeşil biri gridir. Gri olanla genel de dil ve göbek deliyoruz. Diğeriyle de kulak burun gibi bölgeleri yapıyoruz. Bu işlem uyuşmasıyla birlikte 3-4 dakika sürüyor. Sağlık açısından çok sıkıntısı olmuyor. Erkeklerde genelde kaş kadınlarda ise göbek, dudak ve kulak kısmında yapıyoruz. Biz yöreselin dışında çalışıyoruz daha çok metal üzerine çalışıyoruz. Urfa’da yerli halkta çok yapıyor’’ dedi.

"KINA VE KINAYA KARIŞTIRILAN OKSİJİNLE DÖVME OLUŞUYOR"

Geçici dövme ile birlikte beş yıldır bu işi yapıyoruz diyen Mehmet İrfan; ‘’ Geçici dövme kına ve kına içinde karıştırılan oksijenlerle oluyor. 20 gün kalma süresi var. Dövme çeşidi insanların zevkine kalmış bir durumdur. Ben öyle değişik bir durum gördüm ki adamlar koluna saat dövmesi yapanlar var. Bu desen tamamen insanların zevkine kalmış bir tercihtir.

"URFA’ DA HER YAŞTAN DÖVME YAPTIRAN VAR"

Kalıcı dövme iğneyle yapılan bir dövme çeşididir iyen İrfan; ‘’bunun süresi de her dövme çeşidine göre değişiyor. Küçük bir yazı olsun bu en fazla beş dakika sürer. En uzun çalışmamda sekiz saat sürüyor. Ben yaptığım dövmeyi diğer güne bırakmayı sevmiyorum.  Urfa’da dövmeye talep oluyor. Urfa’da her kesimden dövmeye talep gösteriyor. Biz gelip yaşı 50 olanlar bile dövme yapıyorlar.  Dövmeyi vücudunuzun herhangi bir bölgesine dövme yaptığınız zaman artık alışıyorsunuz ben 13 yaşında il dövmemi yaptırdın daha sonra asla yapmam dedim şimdi 17 yaşındayım vücudum dövmelerle dolu bu aslında alışkanlık değil dövme bölgesi boş kaldığı zaman insan orayı doldurmak istiyor. Psikolojik olarak insanlar dövmeye alışıyor’’ dedi.

"DÖVME SU GEÇİRMİYORSA HAVA DA GEÇİRMEZ YANLIŞ BİR ALGI BU"

Dövme yapmanın günahı var ben bunu kabul ediyorum ama diyen Mehmet İrfan; ‘’Hocalarımız dövme su geçirmediği için abdest alamasın alsan bile olmaz diyorlar. Bende şunu söylemek istiyorum bir insan öldükten sonra bütün hücreleri ölüyor ve o insan cesedi saatler sonra hava almadığı için şişiyor ve çürüyor. Şimdi dövme bölgesi de su geçirmiyor diyorlar su geçirmese havda geçirmez hava almayan bir bölgede çürür ben bu açıklamayı anlamıyorum. Bana diyorlar ki sen abdest alamasın burası su da geçirir havada geçirir geçirmezse çürür ben bunun açıklamasını istiyorum onlar bana bunun açıklamasını yapsınlar’’ dedi.

"DÖVMEDEN DAHA ÇOK BAKIMI ÖNEMLİ"

Bizde dövme sildirme makinesi var bu işlemi bizde yapıyoruz diyen Dövme ustası Mehmet İrfan; ‘’ Dövmeden önce dövmenin bakımı çok önemlidir. Bakım yapılmadığı zaman vücutta yara, şişme iltihap gibi durumlar görülebiliyor. Malzemelerimizi kişiye özel olarak kullanırız. Bir iğneyi sadece bir kişi için kullanır sonra direk çöpe atarız. Silme işlemi toplamda sekiz seansla gerçekleşiyor. Dövmenin çeşidine göre değişmektedir. Derinin altına fazla giren dövmeler kolay geçmiyor birkaç aşamadan geçtikten sonra silme işlemi oluyor. Bizim dövme silme makinemiz sadece dövme olan bölgede işlem yapıyor vücudun diğer bölgelerine her hangi bir zarar vermiyor. Sadece dövme olan bölgeyi patlatıyor. Ben her zaman söylüyorum dövmenin bakımı dövmeden daha önemlidir. Ben dövme yaptığım zaman söylüyorum üç gün boyunca su değmeyecek ama onlar gidip su değdiriyor, kremini düzenli olarak sürmüyor daha sonra dövme olmayınca sıkıntı oluşuyor.  Dövmenin iyileşme süresi tam olarak 15 gündür’’ ifadelerine yer verdi.

                                                                                                                  

10 Mart 2020 Şanliurfa- Yaşam

Muhabir Fatma Kırmızı

urfanatik.com son bir ayda 755.116 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Arhez - Dövme yaptırmak günahtır o senin cildinde kaldığı sürece sol tarafın hep sana günah yazıyor uyuduğunda bile

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 11 Mart 00:34

ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?