Toplumda kadın erkek eşitliği!

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe yaklaşırken NG Araştırma şirketi kadınlar erkekler ve toplumla ilgili bir kamuoyu araştırması yaptı. 

Emine Albayrak
Emine Albayrak Tüm Haberleri

EV IŞLERI PAYLAŞILIYOR MU

Geleneksel olarak ev işleri kadına ait olarak görülür. Fakat yakın tarihte kadınların eğitim olanaklarının artması ve iş hayatında daha çok yer almaları ev işlerinin geleneksel sorumluluğunu nasıl değiştirdi

Katılımcıların 71i ev işlerinde sorumluluğun paylaşılması gerektiğini düşünüyor. 27si ise sorumluluğun kadına ait olduğunu belirtirken erkeklerin sorumlu olduğunu belirtenlerin oranı sadece 2.

EVE PARAYI KIM GETIRMELI

Ev işleri sorumluluğu konusunda bilinç altımıza yerleşen bir genellemenin toplum üzerinde yavaş yavaş değiştiğini gördük. Ülkemizdeki geleneksel aile yapımız babayı para kazanan anneyi de ev işleriyle ilgilenen kişiler olarak ön plana çıkarıyor. Peki para kazanma sorumluluğunun kime ait olduğuna dair bir değişim var mı

Katılımcıların 65i para kazanmanın ortak sorumluluk olması gerektiğini belirtirken 35i ise bu sorumluluğun erkeğe ait olduğunu ifade ediyor. Konuya derinlemesine baktığımızda 18-24 yaş arasındaki katılımcıların 75i para kazanmanın ortak sorumluluk olması gerektiğini belirterek gelecek yıllarda bu konuya bakışın daha da değişeceğinin işaretini veriyor. Hayatın müşterek olduğuna yeni nesil herkesten daha çok inanıyor.

KADIN ERKEK EŞITLIĞI HAYAL MI GERÇEK MI

Kadın-erkek eşitliği yakın tarihte daha ön plana çıkmış konulardan biridir. Ülkemiz kadınlara oy verme hakkını sağlayan ilk ülkeler arasında yer alıyor. Ama günlük hayatımıza baktığımızda eşitlik lafta mı kalıyor yoksa gerçekten var mı Ülkemizde anayasanın 10. maddesi gereği kanun önünde kadın ve erkekler eşit haklara sahiptir. Ama katılımcıların günlük hayattaki düşünceleri biraz farklı.

Araştırmaya katılan her 10 kışıden 8ı ülkemızde kadın-erkek eşıtlığı olmadığını düşünürken 2si ise eşit olduklarını düşünüyor. Sadece kadın katılımcıların cevaplarına baktığımızda eşitlik olmadığını düşünenlerin oranı neredeyse her 10 kişiden 9u.

FIZIKSEL ŞIDDETIN BOYUTLARI

Gündeme sık yansıyan en üzücü olaylardan biri eşin veya sevgilinin kadına uyguladığı ve cinayete kadar gidebilen fiziksel şiddet. Bu aşamaya gelene kadar kaç kadın uğradığı şiddete sessiz kalıyor Kaçımız bu tür olayları yaşadık Bu sorulara araştırma ışık tutuyor.

araştırmaya katılan her 5 kadından 1ı eşı veya sevgılısı tarafından hayatında en az bır defa fızıksel şıddete uğradığını söyledı. erkeklerdeki oran kadınların yaklaşık 3te 1i kadar.

Fiziksel şiddete maruz kalan katılımcılara yaşadığı durumu kısaca anlatmalarını istediğimizde en çok uygulanan fiziksel şiddetin tokat olduğunu görüyoruz. Ve kelimesinin oldukça sık kullanılması birden fazla şekilde şiddete maruz kalındığını da gösteriyor. Ayrıca araştırmanın bütününe baktığımızda görüyoruz ki fiziksel şiddetle beraber psikolojik şiddet de oldukça sık uygulanıyor.

fızıksel şıddete maruz kalan her 10 kışıden yaklaşık 4ü bunu kımseye söylemıyor. her 10 kişiden yaklaşık 4ü ise anne baba ve kardeşi gibi 1.dereceden akrabalarıyla bu durumu paylaşıyor. aileden sonra en çok paylaşılanlar ise yakın arkadaşlar oluyor. her 3 kişiden 1i yakın arkadaşlarıyla bu durumu paylaşıyor.

Fiziksel şiddete maruz kalanların bunu engellemek için neler yapabileceğini ve nerelerden destek alabileceğini biliyor musun Araştırmaya katılan her 4 kişiden yaklaşık 3ü bildiğini belirtti. Bu oran kadınlarda erkeklere göre biraz daha fazla. Diğer taraftan bu bilgiye sahip olanların oranı fiziksel şiddete maruz kalmış kişilerde şiddet görmemiş kişilere göre biraz daha az.

PSIKOLOJIK ŞIDDET NE BOYUTTA

Genelde psikolojik şiddet bağırıp çağırma küfür etme kişiyi yetersiz hissettirme küçük düşürmeye çalışma gibi olaylarla meydana gelir. Kişinin sevdiği eşyalara zarar vermek ve kişinin istediği şeyleri yapmasını engellemek psikolojik şiddet türleri arasındadır. Özellikle en çok görülen durum kişiyi sürekli başkaları ile kıyaslamaktır.

Psikolojik şiddet farkına varılması zor olan ve kişinin suçlu kendine güvensiz ve çaresiz hissetmesine neden olan bir şiddet türüdür. Psikolojik şiddete özellikle uzun süre maruz kalan kişilerde stres bozukluğu bağımlılık ve depresyon gibi etkileri çok uzun seneler devam eden durumlar ortaya çıkabilir. İnsanın ruhsal sağlığını tehlikeye atan psikolojik şiddet araştırmada çıkan sonuçlara göre fiziksel şiddetten daha fazla uygulanıyor. her 3 kışıden 1ı hayatında en az bır defa psıkolojık şıddete maruz kaldığını belırttı. psıkolojık şıddet gördüğünü belırten kadınların oranı erkeklerın 2 katı.

Araştırmanın ortaya çıkardığı bir diğer nokta insanların psikolojik şiddeti günlük yaşamlarında tanımlayamamaları. Psikolojik şiddete uğrayanların 10u bunu tanımlayamadıkları için yaşadıklarının tam olarak farkında değiller.

Psikolojik şiddet gören kişilerin arasında en yaygın görülen durum bu konuyu kimseyle paylaşmamaları. PSIKOLOJIK ŞIDDET GÖREN HER 10 KIŞIDEN 4Ü BUNDAN KIMSEYE BAHSETMEZKEN yaklaşık olarak 4 kişi de yakın arkadaşlarıyla paylaşıyor. Yaklaşık olarak her 3 kişiden 1i ise durumu ailesine anlatıyor. Devlet kurumlarına polis yargı gibi konuyu iletme durumu her 25 kişiden 1inde ve sivil toplum kuruluşlarına iletme de her 100 kişiden 1inde görülüyor.

HER 10 KIŞIDEN 6SI PSIKOLOJIK ŞIDDETI NASIL ENGELLEYECEĞINI VE BÖYLE BIR DURUMDA NEREDEN YARDIM ALACAĞINI BILMIYOR. Fiziksel şiddete oranla daha çok psikolojik şiddete maruz kalınmasına rağmen nasıl bir çözüm bulunacağı ve neler yapılabileceği hakkında daha az bilgiye sahip olduğumuz görülüyor.

SEN ŞIDDET UYGULUYOR MUSUN

Şiddet gördün mü yaklaşımı yerine şiddet uyguladın mı dediğimizde ortaya çıkan tablo daha farklı oluyor.

Kadınların 20si eşinden veya sevgilisinden hayatında en az bir defa fiziksel şiddet gördüğünü belirtirken fiziksel şiddet uyguladığını belirten erkeklerin oranı yalnızca 9.

Erkeklerin 6sı eşinden veya sevgilisinden hayatında en az bir defa fiziksel şiddet gördüğünü belirtirken fiziksel şiddet uyguladığını belirten kadınların oranı 8.

Eşine veya sevgiline psikolojik şiddeti sen uyguluyor musun diye baktığımızda karşımıza yine ilginç bir tablo çıkıyor. Kadınların 43ü hayatında en az bir defa psikolojik şiddet gördüğünü belirtirken psikolojik şiddet uyguladığını belirten erkeklerin oranı yalnızca 16.

Erkeklerin 22si eşinden veya sevgilisinden hayatında en az bir defa psikolojik şiddet gördüğünü belirtirken psikolojik şiddet uyguladığını belirten kadınların oranı 16.

İŞ HAYATINDAKI KADIN SAYISI DEĞIŞMELI MI

Günümüzde kadınların eğitim olanaklarının geçmişe oranla artması ve toplum yapısının değişmesi iş hayatında yer alan kadınların sayısını ve oranını da arttırdı. Peki gelinen noktada iş hayatına katılan kadınların oranı yeterli görülüyor mu

Her 4 kişiden 3ü daha fazla kadının iş hayatına katılması gerektiğini düşünüyor. Her 10 kişiden 1i ise iş hayatına katılan kadınlarının sayısının azalmasını gerektiğini düşünüyor.

KADINLARIN IŞ HAYATINDAKI EN BÜYÜK SORUNU

İş hayatının herkes için birçok zorluğu var. Fakat bazı sorunlarla daha çok kadınlar karşılaşıyor.

her 20 kışıden 9una göre kadınların ış hayatında yaşadığı en büyük zorluk ışyerındekı temponun yanı sıra ev ışlerının de sorumluluğunu üstlenmesı. her 20 kişiden yaklaşık 4ü iş hayatında kadınların fiziksel tacize maruz kalmalarını 2. en önemli sorun olduğunu belirtti. 3. sırada gelen sorun ise her 20 kişiden 2sinin belirttiği erkeklere göre daha fazla psikolojik şiddet görmeleri oldu. hem erkekler hem de kadınlar bu sorunların sıralamasında hemfikir.

06 Mart 2020 - Yaşam

Muhabirler : Emine Albayrak , Fatma Kırmızı

urfanatik.com son bir ayda 755.116 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?