Heyelan nedeniyle evleri yıkılan vatandaşlar yardım bekliyor!

Birecik’te heyelan nedeniyle evleri boşaltılan vatandaşlar mağduriyetlerinin giderilmesi için basın açıklamasında bulundular.

Fatma Kırmızı
Fatma Kırmızı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde geçen sene yaşanan heyelandan dolayı güvenlik gerekçesiyle evleri boşaltılan mahalle sakinleri düzenlemiş oldukları basın açıklamasıyla yetkililere seslenerek mağduriyetlerinin sona ermesini istedi.

Heyelanın meydanı geldiği Saha Mahallesi’nde toplanan vatandaşlara polis, Şanlıurfa’da bir ay süreyle tüm açık alan etkinliklerinin yasaklanmasından dolayı izin vermedi. Bunun üzerine vatandaşlar boşaltılan bir evin bahçesinde basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasına, HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Nakşi Erat ve HÜDA PAR Birecik İlçe Başkanı Murat Çimender’de katılarak mahalle sakinlerine destek oldu.

Basın açıklamasını mağdur mahalle sakinleri adına Abdurrahman Güneş okudu.

Güneş; ''Birecik ve Halfeti arasındaki yolda; 2019 yılının Mayıs ayında heyelan yaşandı. Meydana gelen bu heyelandan sonra yetkililer harekete geçerek çeşitli tedbirler aldılar. Bu tedbirler arasında heyelanın meydana geldiği bölgenin üst tarafında Birecik ilçemizin Saha Mahallesinde bulunan evlerimizle ilgili de boşaltılma kararı alındı. Alınan karar sonrası bu mahallede bulunan evler peyderpey zabıta ve emniyet güçlerince yapılan tebligatlarla bizlere bildirildi. Her sabah kapıya dayanan memurların ısrarlarıyla evlerimizden apar topar çıktık. İlçe Belediyesi Kapılarımıza kaynak yaptırdı. Bu şekilde süreç içerisinde toplam 38 ev  boşaltıldı'' dedi. 

Bu süreç içerisinde iki hususu dikkatlerinize sunmak istiyoruz diyerek sözlerine devam eden mağdur Güneş; ''

1-Bize yapılan tebligatlarda yaşanan heyelan nedeniyle evlerimizi bir an önce boşaltmamız gerektiği ve evlerimizin kamulaştırılacağı, kamulaştırma süresince Kaymakamlığa müracaatımız halinde kira yardımı yapılacağı  belirtiliyordu. Bizde öyle yaptık. Ancak bize 6 ay kira olarak ödenen miktarla, taşınma masraflarıyla beraber ancak 2 aylık kira ödeyebildik. Altı ayın dolmasından sonra evlerimiz kamulaştırılmadığı için tekrar Mahalle Muhtarımız üzerinden Valilik, Kaymakamlık ve İl Afad Müdürlüğüne müracaatta bulunduk, ancak bu saate kadar herhangi bir cevap dahi verilmedi. Yani zor şartlarda  hayatlarını devam eden bizler, ilk yardımda yeterli maddi yardımı alamadığımız gibi, sonrasında da yapılacağı bildirilen kira desteği yapılmayarak ortada bırakıldık.

2- Evlerimizin kamulaştırılması konusunda da ne yazık ki yine ortada bırakıldık. Bu hususla ilgili olarak , burada bir mağduriyet yaşadık ,yaşamaya devam ediyoruz. İsterdik ki Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa’nın bütün milletvekilleri, en azından iktidarın milletvekilleri bizimle ilgilensin. Defalarca saydığımız siyasiler İlçemize, İlimize gelmiş olmalarına rağmen bunu yapmadılar. Altını çizerek belirtmek istiyoruz ki, özelikle gönül belediyeciliği vizyonuyla seçilen Büyükşehir Belediyesinin ilgisizliği ve iktidar partisinin ilçe başkanından bakanlarına kadar hepsinin tavrının bu şekilde olması bizlere yaşadığımız mağduriyetten daha ağır geldi. Evet 38 ev sahibi ve aileleri olarak geçen bu 7 ay boyunca hiçbirisinin gelip bize bir selam vermemesi, ilgilenmemesi yıllarca çoluk çocuğumuzun boğazından kısarak bu mahallede yaptığımız evlerimizden koparılmış olmamızdan daha fazla bizlerde  iz bıraktı. Kendimizi üvey vatandaşmışız gibi hissettiğimizi belirtmek istiyoruz. Bunu asla unutmayacağımızın bilinmesini istiyoruz'' ifadleerine yer verdi.

Son olarak Cumhurbaşkanımıza, ilgili Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Valimize ,Büyükşehir Belediye Başkanına ve bu hususta bizlere yardımcı olabilecek tüm siyasetçilere sesleniyoruz diyen mağdur Abdurrahman Güneş; ''Bu ülkenin vatandaşı olarak hak ettiğimiz değerin bizlere hissettirilmesini, Sosyal Devlet anlayışının gereği olan maddi ,manevi mağduriyetlerimizin bir an önce ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz. Bizlere destek olmak için buraya gelen HÜDA PAR İl başkanı sayın M.NAKŞİ ERAT ile İlçe başkanı MURAT ÇİMENDER'e ve değerli mahalle sakinlerimize ve de basın mensuplarına teşekkür ediyoruz'' dedi.

26 Şubat 2020 Şanliurfa/ Birecik- Yaşam

Muhabir Fatma Kırmızı

urfanatik.com son bir ayda 728.472 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?