Yağan kar ve yağmur Urfalı çiftçileri sevindirdi

Bu yıl kar ve bol yağan yağmur Harran Ovası'ndaki çiftçileri sevindirdi. Çiftçiler, yağan kar ve yağmurla hem toprak altındaki tohumun hem de umutlarının tekrar yeşerdiğini söyledi.

Mustafa Bayar
Mustafa Bayar Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ocak ayında erken gelen bahar havasında ekinlerin yeşererek boy vermesinin ardından Şubat ayında yağan kar ve yağmur çiftçinin yüzünü güldürüyor. Şanlıurfa'da erken gelen bahar nedeniyle ekinlerin boyları yaklaşık 20 santimetreye ulaştı.

Türkiye’nin hububat ihtiyacının yarısından fazlasının sağlandığı Şanlıurfa’da yağan kar ve yağmura  sevinen çiftçiler, ekinlerin de yüzünün renginin kar ve yağmur sayesinde değiştiğini belirterek, bu yağmurun ilaç gibi geldiğini kaydetti.

Şanlıurfa’da bu yıl daha önceki yıllara oranla ekinler daha kısa sürede gelişti. Ekilen alanların büyük kısmı buğday olurken, yağan yağmur ve hava koşullarının normallerde seyretmesi dolayısıyla geçen seneye göre buğdaylar daha fazla gelişti. Bu anlamda çiftçilerin umudu büyürken, ziraat mühendisleri de hava koşullarının iyi olduğunu ve kısa süre sonra ekinlerin daha fazla gelişeceğini kaydetti.

Henüz kış ayları başındayken, buğdayın boyu ortalama bir karış olurken, bu durum yüksek rekolte beklentisini de artırdı. Çiftçilerin yanı sıra ziraat mühendisleri de bu yıl buğdayda yüksek rekolte beklediklerini dile getirdi. Aynı şekilde bu yıl kuraklık korkusunun da olmaması çiftçileri ayrıca sevindiriyor. Bu yıl daha ilk ayda düşen yağış miktarı, geçen yıllara oranla fazla olması dolayısıyla barajlarda da su seviyesi yüksek oluyor. Barajlardan faydalanamayan çiftçiler de sondajlarla sulama ihtiyacını karşılıyor. Kış ayları olması sebebiyle herhangi bir kaynak suya ihtiyaç duyulmazken, meteoroloji yetkililer, bu yıl bol miktarda yağış beklediklerini belirtti.

Yağmur oranının fazla olacağı belirtilmesi üzerine bölgede verimlilik anlamındaki beklenti de yükseliyor.

20 Şubat 2020 Şanliurfa- Tarım

Muhabir Mustafa Bayar

urfanatik.com son bir ayda 745.662 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?
403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 36301600


Varnish cache server