Harran Ulu Camini 3 boyutlu görünümü

Şanlıurfa’nın Harran İlçesinde bulunan ve İslam Devri'nin önemli eserlerinden olan Ulu Caminin 3 boyutlu animasyonu yayınlandı.

Fatma Kırmızı
Fatma Kırmızı Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Türkiye'de İslam mimarisinde yapılmış en eski cami olan Harran Ulu Cami’nin avan proje restitüsyon çalışması sosyal medyada yayınlandı. Harran Üniversitesi rektörü Mehmet Sabri Çelik’in ön ayak olduğu proje ile "Harran Okulu" temalı Şemsiye Grubu ile Harran’daki eğitim kurumlarının Rönesans’ı tetikleyerek bilgi transferinin Batı'ya Endülüs yolu ile nasıl göç ettiği araştırılıyor.

Bir mimar tarafından 3 boyutlu şekilde tasarlanan Harran Caminin animasyonu insanı eski dönemlere götürerek etkileyici bir tablo oluşturuyor. Sosyal medyada paylaşılan animasyonda Harran Üniversitesi Rektörü Mehmet Sabri Çelik’e de ‘’tarihin başkentine hizmet etmekten geri durmayan Rektör Mehmet Sabri Çelik’e de teşekkür ediyoruz’’ denildi.

HARRAN ULU CAMİİ TARİHİ

Harran, M.S. 640 yıllarında Halife Hz. Ömer zamanında İslam hâkimiyetine geçmiştir. Harran, İslam devrinde Emeviler döneminde son halife II. Mervan zamanında da bir süre başkent olmuştur. İslam Devri'nin önemli eserlerinden olan Ulu Cami veya Cennet Cami, Harran höyüğünün kuzeydoğu eteğinde yer alır. Caminin doğu cephesi mihrabı, şadırvanı ve minaresinin büyük bir bölümü korunmuştur. Türkiye'de İslam mimarisinde yapılmış en eski cami olan Harran Ulu Cami, M.S. 744-750 tarihleri arasında Emeviler devrinde Halife II. Mervan tarafından yaptırılmış ve daha sonra çeşitli zamanlarda onarımlar görmüştür. Ulu Cami 104x107 m. ebadında bir alanı kaplar, minarenin zaman içinde yok olan ahşap merdivenleri, aslına uygun bir şekilde 105 basamaklı olarak yeniden yapılmıştır.

 

16 Şubat 2020 Şanliurfa- Gündem

Muhabir Fatma Kırmızı

urfanatik.com son bir ayda 755.116 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?