Urfa'daki cinsel istismar vakaları meclise taşındı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, 2019 yılında yaşanan cinsel istismar vakalarının araştırılması için soru önergesi verdi.

Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonunun hazırladığı rapora göre, 2019 yılında yaşanan 782 cinsel istismar vakasına avukat ataması yapıldı. Cinsel istismara uğrayanlardan 733 kişinin 4 ile 18 yaş arasında çocuk olduğu ve bunlardan 570 'inin kız çocuğu, 163 kişinin ise erkek çocuklardan oluştuğu belirtildi. HDP Şanlıurfa Milletvekili, komisyon tarafından hazırlanan raporda yer alan cinsel istismar vakaların mecliste araştırılması için Adalet Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına soru önergesi verdi.

HDP Milletvekili Öcalan'ın meclis araştırması için verdiği önergede şu sorular yer aldı:

"Bakanlığınızın da müdahil olduğu, 2019 yılı ile birlikte son 10 yılda Urfa ilinde kaç çocuk istismarı ve tecavüz vakası yaşanmıştır?

Urfa ilinde çocuk istismarı ve tecavüz vakalarının nedenleri ile ilgili bakanlığınızca yapılmış herhangi çalışma var mıdır?

Urfa ilinde çocuk istismarı ve tecavüz vakalarının önlenmesi ile ilgili bakanlığınızca yapılmış herhangi çalışma var mıdır?

2019 yılında Urfa ilinde yaşanan çocuk istismarı ve tecavüz vakalarında kaç kişi hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılmıştır? Bu soruşturma ve kovuşturmalar sonucunda kaç kişi ceza almıştır? Halen kaçının soruşturması ve kavuşturması devam etmektedir?

Urfa ilinde yaşanan çocuk istismarı ve tecavüz vakalarında şüpheli kaç kamu görevlisi vardır? Bunlardan kaçı hakkında kovuşturma yapılmıştır?

Son 10 yılda Türkiye’de kaç çocuk istismarı ve tecavüz vakası yaşanmıştır?

Tecavüze veya istismara uğrayan çocukların rehabilitasyonu için herhangi bir çalışma yapılmak mıdır, yapılıyorsa nelerdir?

Tecavüze veya istismara uğrayan çocuklardan kaçı devlet korumasına altına alınmıştır?"

14 Şubat 2020 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 607.208 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?