Büyüyen Urfa’nın, büyüyen sorunu!

Bölgenin en kalabalık illeri arasında olan Şanlıurfa’da gün geçtikçe artmaya devam eden trafik sorunu vatandaşları ve esnafı mağdur etmeye devam ediyor.

Ahmet  Durmuş
Ahmet Durmuş Tüm Haberleri
+3
Video için play'e tıklayın

Türkiye’nin nüfus yoğunluğu bakımından ve turistlerin yoğun olarak ziyaretçi alan Şanlıurfa trafik sorunu gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Şanlıurfa Halkı trafik sorununa ne zaman çözüm geleceğini beklerken trafik sorunu gün geçtikçe halkı mağdur etmeye devam ediyor. Trafik sorununa yönelik önceki dönemler de belediyelerin söz verip sözünde durmadıklarını söyleyen esnaf bu durumla ilgili mağduriyetlerini dile getirdiler.

“MÜŞTERİLER BURAYA GELMİYOR”

Trafik sorunundan en çok etkilenen kuyumcu esnafı müşterilerinin buraya gelmediğini söyleyen Kuyumcu Mehmet Emin Keşküş: “Biz burada müşterilerimizle problem yaşıyoruz. Müşterilerin buraya ulaşımı problem oluyor. Daha önceki belediye başkanlarıyla biz görüştük çözüm üretildi fakat çözüm hayata geçilemedi. Şuanda belediye başkanı Zeynel Abidin Beyazgül den çarşımızın sorununu görüp daha önceden belirtilmiş çözümü hayata geçirmesini istiyoruz. Haşimiye ve pasaj arasında ki yolarlıdan trafik sorunu çok oluyor. Buradaki en büyük problem otopark sıkıntısıdır. Biz buraya katlı otopark istiyoruz. Cadde üzerinde arabalar park edilince müşterilerimiz buraya gelemiyor. Biz daha önce Celalettin Güvençle bu konuyu konuyu konuştuk çözüm olarak buraya katlı otopark yapılmasını önerdi bizde bunu kabul ettik.  Bu projeyi tekrardan yeni başkanımızın gündeme almasını istiyoruz”ifadelerini kullandı.

“PARK SORUNUNDAN DOLAYI CEZA ALIYORUZ”

Gelen müşterilerimiz otopark olmadığı için arabalarını park edecek yer bulamıyorlar diyen Mehmet Çınar: “yıldız meydanımızda çok büyük park sorunumuz var. Bunu bir katlı otoparkla çözüm bulunabilir bizde esnaf olarak belediyemize yarımcı oluruz. Belediyelerimizin çok acilen bu soruna çözüm bulması gerekiyor. Cadde zaten yeterli değil bu cadde trafiğe kapatılsa yinede biz katlı otopark istiyoruz. Yılladır bu trafik sorunu vardı fakat bundan yıllar önce bu kadar araba yoktu. Burası küçük bir cadde arabalar, insanlar hepsi iç içe ve burası turistlik bir bölge burada trafikle ilgilenen de yok bir iki araba park edildiği zaman aracın fotoğrafını çekip ceza yazıyorlar. Ceza yazmaktan ziyade bir otoparkla çözüm bulunsa daha iyi olur. Burada esnaflara sürekli ceza yazılıyor. Müşterilerde ceza aldığı için gelmiyorlar. Ceza yerine bir imkân verilirse daha iyi olur. Yetkililerde bunu her gün görüyorlar. Daha önceki belediyelerle konuştuk otopark yapacaklarını söylediler ama yapmadılar”dedi.

“İNSANLAR BURAYA GELMEKTE ZORLANIYOR”

 Halkın ulaşım sorunu olduğu için müşteri kaybediyoruz diyen Murat Cins: “insanlar buraya gelmekte çok zorlanıyorlar. Çünkü insanların arabalarını park edecek yer bulamıyor. Burada birkaç tane otopark var fakat yetersiz kalıyor. Bu yol trafiğe de kapatılabilir. Kapatma derken yolun iki ucuna duba koyarak değil burayı ışıklandırarak, yeşil alan yaparak, soysal aktivite olarak yapılmalıdır. Bundan birkaç yıl önce belediye yetkilileri geldi.  Onlara da aynı şekilde izah etmişimdir. Urfa’nın merkezi olan bölgede bir tane katlı otopark yok. Daha öncede söyledik belediye tarafından dönüş yapılmadı. İnsanlar rahatlıkla çarşıyı gelebilmeli gerek yaya olarak gerekse araçla gelebilmeliler. Bu yolu ya trafiğe kapatmalılar ya da katlı otopark yapmalılar”dedi.

“KATLI OTOPARK İSTİYORUZ”

Trafik sorununu azaltılması için katlı otopark istiyoruz diyen Halil Eroğlu: “Bizim burada park sorunu var. Buraya katlı bir otopark yapılırsa çok iyi olur. Daha öncede arkadaşlarla söyledik belediye başkanımız buraya bir katlı otopark yapılmasını istiyoruz. Trafik sorunu olduğu için müşterilerimiz gelemiyor” İfadelerini kullandı.

Ali Koç: burada en büyük sorumuz trafiktir. Burada millettin arabasını park edecek yeri yok. burda otopark olursa trafik sorunu kalmayacaktır. Katlı bir otopark yapılırsa trafikte büyük problem ortadan kalkar. Daha önceden yetkilere böyle bir sorunumuz olduğunu bildirdik ama bize geri dönüş yapılmadı. Önemli olan bizim sıkıntımızın giderilmesi onu da çözen yok. Burası için en önemli çözüm otoparkın yapılması olacaktır.

29 Ocak 2020 Şanliurfa/ Eyyübiye- Gündem

Muhabir Ahmet Durmuş

urfanatik.com son bir ayda 617.828 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?