Fransız Heyeti Şanlıurfa'da

Şanlıurfada ve bölgede Suriyelilere yönelik projeler uygulamak üzere kente gelen Fransa Kalkınma Ajansı AFD heyetini kabul eden Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Fransa Kalkınma Ajansı Suriyelilere yardım edecekse buyursun güvenli bölge olarak ilan ettiğimiz ve terör örgütlerinden temizlediğimiz bölgede altyapıyı birlikte yapalım.

Video için play'e tıklayın

Hem Şanlıurfaya hem oraya destek olsun diyerek projelerini Barış Pınarı bölgesinde uygulamaya davet etti.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Avrupa Birliği AB tarafından ülkemizdeki Suriyelilere sağlanan Sığınmacı Mali İmkanının FRIT ikinci dilimi kapsamında Fransa Kalkınma Ajansı AFD tarafından yürütülen projelere ilişkin incelemelerde bulunmak üzere kente gelen heyeti kabul etti.

Valilik makamında gerçekleşen kabulde Heyet Başkanı Elçilik Müsteşarı Sylvain Guiaugue Danışman Stephane Letortu AFD Türkiye Müdürü Serge Snrech AFD Ankara Şubesi Koordinatörü Maxime Lebovics Büyükelçilik Güvenlik Şefi Fabien Hervy Konsolosluk Birimi Sorumlusu Florent Prieur ve Büyükelçilik Sekreteri Feridun Urani yer aldı.

Şanlıurfa Milletvekili M. Kasım Gülpınar ve Vali Yardımcısı İsmail Çetinkayanın da hazır bulunduğu kabulde Heyet Başkanı Sylvain Guiaugue Türkiyede Suriyeli sığınmacılara yönelik Fransa Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen projeler hakkında bilgiler verdi.

GAIAUGUE: PROJELERI HAYATA GEÇIRMEK İSTIYORUZ

AFDnin ABnin Türkiyedeki Mülteciler İçin Mali Yardım Programının FRIT ikinci dilimindeki finansmanlar üzerinden Mersin Kilis Gaziantep Şanlıurfa ve Mardin illerinde projeler yürüttüğünü kaydeden Gaiaugue bu projelerin özellikle su idaresine ilişkin içme ve arıtma suyunun işleme şebekeleri ve tesisleri gibi altyapı projeleri olduğunu söyledi.

AFDnin FRIT finansmanı üzerinden Sağlık Bakanlığı ile birlikte mülteci akımından çok fazla etkilenen Güneydoğu bölgesinde şehir içi ve kırsal kesimlerde inşa edilecek birinci basamak sağlık merkezleri projesi üzerinde çalıştığını ifade eden Guiaugue bölge illerine yaptıkları ziyaretlerle bu projelerinin yürütülmesi ve hayata geçirilmesini sağlamak istediklerini söyledi.

VALI ERIN: DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞIZ

Fransa Kalkınma Ajansı heyet başkanı ve beraberindekilere nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Vali Erin ise ABnin Türkiyede yaşayan mültecilere destek olmaya yönelik projelerine destek verdiklerini ve bundan sonra da destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Türkiyenin 2011 yılından itibaren 4 milyonun üzerinde Suriye vatandaşına kapılarını açtığını ve bu Suriyelilerden 500 bin kadarının Şanlıurfada yaşadığını hatırlatan Vali Erin Türkiye Cumhuriyetinin kardeş olarak kabul ettiği bu insanlara yönelik yaptığı yardımların hesabını yapmadığını ve hayatlarını kolaylaştırmak için her türlü desteği verdiğini söyledi.

KIMSEYE GELIN YARDIM EDIN DEMEYIZ

Türkiye Cumhuriyetinin desteğiyle burada yaşayan Suriyelilerin mutlu olduğunu ancak bu desteğin yerel yönetimler ve kamu idaresine ciddi bir yük getirdiğini kaydeden Vali Erin Şanlıurfada 800 bin kadar öğrenci olduğunu nüfusun neredeyse yarısının öğrenci olduğunu ifade etti. Bir yandan eğitim altyapısını bu nüfusa göre planlarken diğer yandan da Suriyeli öğrencilerin bu sayıya eklendiğini sağlık istihdam ve diğer altyapı alanlarında bu nedenle bazı sıkıntılar yaşandığını dile getiren Vali Erin Buna rağmen biz kimseye elimizi açıp aman gelin yardım edin demedik demeyiz de. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan mevcut durumu uluslararası camiaya sürekli anlatıyor. Avrupa Birliğinin yapımına başladığı henüz tamamlanmayan 5-6 tane okulumuz var. Ama bunun dışında proje diyebileceğiniz toprağın üstünde görünen uygulanabilir herhangi bir projeleri yok diye konuştu.

KUVEYT VE KATARI HATIRLATTI

ABnin uygulanabilir somut bir projesinin olmamasının yanında küçük birer devlet olan Kuveyt ve Katar gibi ülkelerin iki yıl içerisinde 25-30 okul inşa ettiğini anımsatan Vali Erin Bu ülkeler 3-4 bin Suriyeli yetim çocuğun her birinin hesabına aylık 50 dolar ödeme yapıyor iki yıldır bu devam ediyor. Suriyeli misafirlere günlük yüzbinlerce ekmek üreten dört tane fırın kurdular diyerek bu ülkelerin Avrupa Birliğinden çok fazla yardım ettiğini ifade etti.

FRANSAYI SURIYEYE DAVET ETTI

Vali Erin Türkiyenin Suriye sınırındaki 220 kilometrelik bölgeye Barış Pınarı Harekatı ile müdahale ettiğini ve terör örgütlerini buradan temizleyerek Suriyelilerin rahatça yaşayabileceği bir alan oluşturduğunu hatırlattı. Terör örgütlerinin bölgeden ayrılırken su kaynaklarını elektrik şebekelerini okulları ve sağlık kuruluşlarını tahrip ettiğini kaydeden Vali Erin bu bölgede 300 binden fazla insanın yaşadığını belirterek Fransa Kalkınma Ajansı Suriyelilere yardım edecekse buyursun güvenli bölge olarak ilan ettiğimiz ve terör örgütlerinden temizlediğimiz bölgede altyapıyı birlikte yapalım. Hem Şanlıurfaya hem oraya destek olsun diyerek bölgeye yönelik hazırladıkları projeleri kendilerine sunmaya davet etti.

28 Ocak 2020 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 623.711 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?