‘’300’e Yakın Esnaf boşta kaldı’’

Şanlıurfa’da galericiler için yapılan yeni galericiler sitesi tamamlanarak hizmet vermeye başladı. Toplam da 320 dükkan yeni yere taşınarak işlerine başlarken yaklaşık 300’e yakın vergi levhası olan ve kooperatife üye olmayan esnaflar dükkan olmadığı için ortada kaldı.

Ahmet  Durmuş
Ahmet Durmuş Tüm Haberleri
+4
Video için play'e tıklayın

Yılladır yılan hikâyesine dönen ve esnafın beklediği Yeni oto galericiler sitesi nihayet bitirildi ve galerici esnafı dükkanlarına kavuştu.  Yeni yerde yapılan 320 dükkana yerleşen galericiler işlerine tekrardan devam ederken yeterli dükkan olmadığı için eski yerlerinde kalan 300’e yakın esnafta mağdur oldu. Bazılarının vergi levhası olmasına rağmen dükkan olmadığı için yeni yere geçemediği ve eski yerden de çıkarılmak istendiği bilinirken aynı zaman da kooperatife üye olmayanlarda mağduriyet yaşıyor.

Eski yerden de çıkarılmak isteyen 300’e yakın esnaf, boşta kaldıklarını ve yeni yerde dükkan olmadığı için bir de yüksek kiraların olduğuna dikkat çekerek kendi içlerinde GAP Kooperatifini kurarak 2. Etap galericiler sitesinin kurulmasını istiyorlar.

“120 ESNAF MAĞDUR”

120 Esnaf Mağdur olduğunu söyleyen Galerici Abdulkadir Akçaba; “yaklaşık 12 yıldır galericiler sitesinde faaliyet vermekteyiz. Aynı zamanda kooperatife kayıtlı olmadığımızdan dolayı bina altlarında galericilik sitesinde yakın hizmet sunmaktayız. 1992 projesi olan galericiler sitesinin kooperatif başkanı 293 kişiyi kaydederek yukarıda 320 dükkan yapmıştır burada bulunan esnaf bina altında vergi mükelifi olan esnafı mağdur etmektedir. büyükşehir belediye başkanı olsun valilik olsun bir kaç sefer bildirdik. dedik ki şuan ki mevcut yapılan kooperatif halkın çoğuna hitap etmiyor. Burada mağdur olan insanlar var, bizlerinde kaydını alın ama maalesef bizlerin kayıtları alamdılar. Neden almadılar çünkü ne kadar çok dükkan yapılırsa o kadar çok fiyatlar düşer. Rant kapısı da kapanır bizlerin belediye ve validen istediklerimiz ek bir site yapılması aynı zamanda kurulan bir kooperatifimiz var. GAP kooperatif adı olarak kurduk ve talebimiz ikinci bir etap ve bunların örnekleri vardır bunlar Antep, Ankara, İstanbul'da örnekleri var. Burada şuan 120 tane esnaf arkadaşlarımız var hepsi mağdur hepsi perişan bir halde inşallah sesimiz yetkilere ulaşır be bizi hesaba alırlar” ifadelerini kullandı.

“400 BİN TL’LİK İŞYERİ 1 MİLYON TL”

400 Bin TL’lik işyeri 1 Milyon TL olduğunu söyleyen esnaf Ayhan Çoban; “Burada çok mağduruz yukarıda 300 dükkan yapıldı. Burada 500 dükkan var ve herkesi oraya gönderiyorlar ve biz şimdi burada çıkıp ta nereye gideceğiz.Bizlere buradan gidin diyorlar, nereye gidelim. Şimdi belediye burada dükkan yapsa maliyeti 100 bindir şimdi orası 1 milyon TL’dir. Ama Belediye yapsa 300 den satsın 400 den satsa yine millet yukarıya gider. Ama şuan gidecek yerimiz yok” şeklinde konuştu.

“13 MİLLETVEKİLİMİZİ KÖTÜ GÜNÜMÜZDE GÖRMEDİK”

13 Milletvekilimizi Kötü günümüzde görmedik diye konuşan Galerici Ahmet Birçek; “Şuanda bina altında kaldık mağduruz burada alışveriş olmuyor, yeni yerde dükkanlar 1 Milyon TL. Burası rezillik yarısı yapılmış yarısı yapılmamış yarım yamalak. Yarım yamalak iş olmaz esnaf derneği var, kooperatif var ama ilgilenen olmadı ne belediye, ne kaymakamlık nede valilik ilgilendi sadece dedikleri çık nereye çıkalım bize bir yer gösterin oraya çıkalım gidelim. Ama bu rezilliktir ama biz Urfalılar olarak hak ediyoruz 13 tane milletvekilimiz var hiç birini görmedik sadece seçim zamanı görüyoruz o zamanda koşarak geliyorlar bu biz Urfalılar olarak çok iyi oldu, esnaf onları bildi, öğrendi. Hangi milletvekili geldi bu esnafın rezilliğini gördü gören yok duyan yok esnafı. Yeni alım sitede de satış yok bina altında da iş yok belki esnaf internete ilan atar ayda bir iki tane araç satar” dedi.

 “BİN TANE GALERİCİ VAR ÇOĞU MAĞDUR”

Urfa’da 700 İşyeri mağdur olduklarını söyleyen Oto Galerici Esnafı Mehmet Şeyhanlıoğlu;“Urfa’da resmiyete hiç yoksa bile bin tane galerici var Vakıfa ait sadece 300 adet dükkan vardı yeni galericiler sitesinde 300 adet dükkan yapıldı. Şuanda hiç yoksa bile 700 tane esnafımız mağdur durumda bina atlarındalar bunlarda hem çevre kirliğine, hem de trafik yoğunluğuna çok ciddi zararlar veriyorlar” dedi.

“BİR İŞYERİNİN DEĞERİ 1 MİLYON TL, KİRASI 50-60 BİN TL”

Bir işyerinin değeri 1 Milyon TL, kirası 50-60 Bin TL olduğunu ifade eden Esnaf Şeyhanlıoğlu; “Yeni galericiler sitesinde her bir işyerinin maliyeti 1 Milyon TL’yi geçmiş durumda, aylık kiralar 50-60 Bin, zaten galericiler para basmıyorlar, çok ciddi paralar kazanmıyorlar şu durumda galericiler sitesi çok kötü durumda. Belediye Başkanlarımızın, Valimizin bu duruma bir el atmasını istiyoruz, gerekirse belediye oraya bir etap yapsın hem belediye kazansın hem biz kazanalım” diye konuştu.

“URFALILAR RAHAT ETMELİ”

“Urfa’da bu sorunlarda var il dışında gelip urfa’ya yatırım amaçlı yer alan insanlar oluyor burada sadece Urfalıların daha rahat etmeleri için rant amaçlı, ticari amaçla kullanmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı

“BİNA ALTI GALERİCİLERE HAKSIZLIK YAPILDI”

Bina altı Galericilere haksızlık yapıldığını söyleyen Galerici Eyüp Avcı;“bina altında oto galeri işletiyorum. Bize yeni yerde yer verilmedi haksızlık yapıldı bina altındakilerinebizde yer talep ediyoruz zaten gerekli mercilere gereken arkadaşlar gereken bildirimleri yaptılar ama şuana kadar bir sonuç alınmadı. Bunun sonuçlanması için bütün arkadaşların birlik olması lazım bir yerlere varalım. Oraya giden esnaf, vatandaşta kararsız kalıyor yani buraya mı gelecek yukarı mı gidecek buda bir eksikliktir. Yani aynı yerde olmasada ikinci bir etap farklı bir yerde de olabilir örnekleri var mesela Gaziantep’te 3 tane alım satım sitesi var, Adana’da birkaç tane var Urfa’da neden 2 tane olmasın, yukarda bulunan 300 adetlik site Urfa’yı kaldıracak bir kapasitede değil çünkü Urfa’nın nüfusu 3 Milyon kişiye yetişti” diye konuştu.

Video yükleniyor....

24 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Ahmet Durmuş

urfanatik.com son bir ayda 594.060 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Urfalı - Bina altındaki galericilerin çoğunun eski ağır hasarlı tüplü satılık arabaları çevreyi ve bina sakinlerini tehdit etmektedir...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 10:47
02

Urfalı - Bina altındaki galericiler yüzünden evimize güvenli gidip gelemiyoruz. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi ne zaman bunu görecek artık...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 10:44
01

Urfalı - Bina altındaki galericileri Valilik ve Belediye bir an önce kapattırmaları gerekir. Binada kalan aileleri, çevreyi, trafiği ve okula giden evlatlarımızın okul güzergahını çok ciddi anlamda tehdit ve rahatsız ediliyor...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 10:40

ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?