Aşıya itiraz, sağlığa tehdit

Özelikle son dönemde çok fazla göç alan ülkelerde  kızamık ve verem gibi hastalığın yaygınlaşmamasıyla  birlikte İbrahim Hatipoğlu 'aşı karşıtlığı olanları uyardı

Video için play'e tıklayın

5 yıl içerisinde aşı konusunda ciddi ön yargılar olduğunu ifade ederken '' dünya çapında 352 bin çocuğun hayatını kaybettiğini'' belirti.

''352 BİN ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ''

''5 yıl içerisinde aşı konusunda ciddi bir ön yargı oluşmakta, söyleyen doktor İbrahim Hatipoğlu; aşı olunmasın, aşı kısırlığa yol açıyor. Gibi bir takım söylentiler söz konusudur. fakat geçen yıl dünya sağlık örgütünün yaptığı araştırmada 352 bin çocuk hayatını kaybetti. kızamık aşısı yapmayan dünya ölçeğinde, bu sebeple kızamık aşısının ve diğer aşıların yapılmasını, kesinlikle öneriyorum.'' dedi.

En Büyük Etken Siyasal ve Ekonomik Nedenler

''Kızamık aşısı Kesinlikle yapılmalıdır. Yapılamadığı takdirde bugün gördüğümüz gibi örneğin Afrika'da daha az gelişmiş ülkelerde, ve savaş olan orta doğu ülkelerde, süriye'de ırakta, iranda ve orta doğunun diğer ülkelerinde ciddi bir şekilde ölüm oranları artmaktadır. ondan dolayı kızamık aşısı ve diğer aşıların mutlaka yapılması gerekiyor. hastalığın önüne geçmek için sadece tipi olarak değil siyasi ekonomi sosyal acıdan önlemesi gerekiyor. savaşlar bu konuda çok ciddi bir etken,'' olduğunu söyledi.

''ÇOCUKLARINIZI SEVMEDEN ÖNCE ELLİNİZİ SABUNLA YIKAYIN''

'' Suriye'deki savaş Türkiye göçün aşırı bir şekilde olması verem hastalığının ciddi bir şekilde artmasına yol açmıştır. Ve sadece verem değil diğer hastalıklarda öyle örneğin Türkiye'de son dönemlerde tifo, kızamık ve diğer çeşitli hastalıkların hemen hemen neredeyse kökünü kazımış bulunmaktayız. Ama özelikle son dönemlerde savaşların, göçlerin, mültecilerin gelmesiyle beraber bu hastalıklar ciddi oranda artış oluşmuştur. Ama Türkiye sağlık bakanın ciddi önemler almakta  ve ciddi mücadele vermekte, bu konuda ailelere çok ciddi iş düşüyor kesinlikle aşılarını yapmaları ve düzgün beslenme konusunda dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun en basit önlemi el yıkamaktır. kişinin evlerine gittiklerinde mutlaka elini yüzünü sabunla yıkması gerekir.''dedi.

23 Ocak 2020 Şanliurfa- Sağlık

urfanatik.com son bir ayda 610.557 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?