Şanlıurfa'daki Alevi Halkı Cemevi ibadethane statüsü hakkında bakın ne dedi?

Geçen hafta İBB Meclisi'nde CHP ve İYİ Parti'nin İstanbul'daki Cemevlerinin ''İbadethane'' olarak tanınması için sunduğu teklif çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti ve MHP tarafından reddedildi.

Video için play'e tıklayın

İBB Meclisi'nde cem evlerinin ibadethane olarak tanıması için teklif sunan CHP ve İYİ parti, AK parti ve MHP karşı çıkmasıyla reddedilmişti. Urfanatik olarak Şanlıurfa'da yaşayan alevi halkına mikrofonlarımızı uzattık'' bizler Alevi halkı olarak cem evlerini ibadethane olarak tanımışız buna bizler karar veririz bir başkası değil'' diyerek şu açıklamalara yer verdi.

''Cem Evlerini İbadethanedir''

 Elif Burhan ''Şanlıurfa sırın mahallesinde doğdum. Alevi kültür derneğinde kadın kolları başkanıyım. Burada mutfak görevlisiyim.Biz aleviler zaten cem evlerini ibadethane olarak kabul etmişiz. Devlete arkamızda dursa kabullense  daha iyi  olur. Biz resmiyette olmasını istiyoruz. Onlar istese de istemese de biz ibadetlerimizi yapabiliyoruz. Halkın ufak gelirleriyle cem evini kalkındırmaya çalışıyoruz. Halkımız çok zengin bir halk değil resmiyete de ibadethane olarak kabul ederse hükümet nasıl camilere bir bütçe ayırıyorsa cem evine de ayrılır. Eksiklerimizi tamamlanır. Ama onlar ne kadar ibadethane olarak kabul etmese de, biz burada ibadet edip ve ibadethane olarak kabul ediyoruz.'' dedi.

Cem Evlerinde Neler Yapıyorsunuz?

''Perşembe geceleri, burada ibadetimizi yürütmeye çalışıyoruz. 12 hizmeti yapıyoruz, cem evinde ibadetimizi yapıp yanı sıra  bazı taziyelerimizi de burada yapıyoruz. Halkımız maddi durumu iyi olmadığından dolayı ve taziye evleri pahalı olduğundan taziyelerimizi burada yapıyoruz ve yabancı insanlara da veriyoruz zaman zaman yabancı halktan kastımız sırrın suni halkı hiç çekinmeden verebiliyoruz. Ayrıca Burada bağlama kurslarımız da var çocuk genç gelip burada bağlanma çalmayı öğrenip, türkü söylüyorlar. Kendi inancımızı yaşıyoruz, bundan da mutlu oluyoruz.'' Dedi.

Yetkilerden Bekletiniz Neler?

''Yetkilerden bizlere yardım eli uzatmaları cem evi inşaatımızı tamamlamak için yardım etmelerini istiyoruz. Artık cem evleri kabul etmeleri gerekiyor yapacak bir şey yok, nereye kadar kabullenemeyecekler. Bizler kabullenmişiz Allah katında onlarda kabul etmeleri gerekir''. Dedi.

21 Ocak 2020 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 619.779 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?