‘’ Eskiye dönelim, hem TEDAŞ kazansın hem biz’’

Ülkenin en önemli tarım merkezlerinde biri olmasının yanında GAP’ın (Güneydoğu Anadolu Projesi) merkezi konumunda bulunan Şanlıurfa’da 12 bin 600 tarımsal sulama abonesinin TEDAŞA toplam 1 milyar 750 milyon lira elektrik borcu var. Urfanatik mikrofonlarına konuşan çiftçiler eski sisteme dönülmesini istediler.

Fatma Kırmızı
Fatma Kırmızı Tüm Haberleri
+2
Video için play'e tıklayın

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinin başında gelen ve birçok ürünün yetiştiği Şanlıurfa’da çiftçiler TEDAŞ’a dert yanıyor. Son yıllarda TEDAŞ’ın uygulamalarından dolayı borçları bir hayli kabaran çiftçiler, ürün ekemez halde geldi.

TEDAŞ tarafından en son yapılan açıklamada, borcun sahibi olan çiftçileri, acilen ödeme yapmaya çağırdı. Enerji şirketi, borcunu ödemeyen tarımsal sulama abonelerinin enerjisinin, hatları toplanmak suretiyle kesileceğini duyurmuştu.

Çiftçilerin yaşadığı mağduriyet üzerine Urfanatik mikrofonunu uzattığımız çiftçiler, TEDAŞ'ın keyfi uygulamalarıyla karşı karşıya kaldıklarını, bu sistemde ne kendilerinin ne de TEDAŞ kazanacağına dikkat çektiler.

''TEDAŞ'ın Uygulamaları En Azından Netleşmesi Lazım''

Çiftçi Adil Kılınç; ''TEDAŞ'ın uygulamaları hakkında büyük sıkıntılar yaşıyoruz, ekin ekemez olduk, her hangi bir şekilde mahsul ekemez olduk. Mahsullerimiz her hangi bir şekilde para etmiyor. Bizde savaşıyoruz yani, üretimi devam ettirebilmek için bir şeyler yapabilmek için savaşıyoruz bir şekilde. Fiyatlar çok fahiş, çok yüksek fiyatlar ödüyoruz elektrik ücretleri, tabi buna gübre ve mazot da eklendiği zaman çok çok muazzam rakamlar oluyor. Her hangi bir şekilde çiftçiye kar bırakmıyor, kar bırakmadığından dolayı çiftçi borçlanmaya gitmek durumunda kalıyor her zamanki gibi. Çok büyük kayıplar ödüyoruz, çok büyük krediler ödüyoruz, dikkat ederseniz bu yıl hiç ekim yapamadık. En azından bir borç para bulabilirsek en azından ekim yapalım, tekrardan çark dönsün manasında. Savaşıyoruz kurcalıyoruz inşallah TEDAŞ yardımcı olur bize.

‘’ Şuan Tarlamız Bomboş’’

Yetkililerden önce TEDAŞ'ın uygulamalarının en azından netleşmesi lazım çünkü keyfi uygulamalarla karşılaşıyoruz. Adam geliyor farzı misal sizin bir trafonuz var, kafasına göre adam cezai işlem uyguluyor, ne sebebini ne sonucunu belirtiyor ya da herhangi bir faturalandırma işlemi sırasında hiç bir şekilde bu faturalandırmayı size göstermiyor nasıl harcadığınızı ne kadar elektrik harcadığınızı söylemiyor sadece rakamı söylüyor. Örneğin 1000 lira borcunuz var ama bu borcun nasıl geldiğini öğrenemiyorsunuz ve bugün de çok saçma sapan bir haber okudum, Dicle Dağıtımın %86 kaçak olduğu söz konusu. Bize de söylesinler nerede kaçak olduğunu çünkü inanılmaz rakamlar ödüyoruz, yüksek meblağlar ödüyoruz. Biz şuan muzdarip bir durumdayız, ekim yapamıyoruz biz tarlanın haline bakar mısınız sürdük ve öylece kaldı. Geçen senenin buğday yeri burası buranın tekrardan ekilmesi gerekiyordu hatta bir su vermemiz gerekiyorken şuan tarlamız bomboş be yapacağımızı bilmiyoruz'' dedi.

''Eski Sisteme Dönülsün''

Bir diğer Çiftçi Ali Demirtaş; ''perişan bir durumdayız, hiç bir şey ekemedik, bütün boruları topladık trafoları kapattık şuanda bir şey ekemiyoruz çünkü altından kalkamıyoruz. Bu elektriğin sorunu bir an önce çözülmesi gerekiyor. Çünkü ne buğday ekebiliyoruz ne de başka bir mahsul, masraflar çok pahalı olmuş ve mahsuller şuanda ucuz satamıyoruz. Çünkü Dicle Dağıtım merkezinin bize kestiği faturaların altından çıkamıyoruz şuanda. Önerim eski sisteme dönsün, eski sistem dediğim trafo başına açsınlar hem TEDAŞ kazansın hem de biz kazanalım. Tarlanın masrafı çok ilaç pahalı taş topluyoruz, tarlamız taş dolmuş bunlara işçi lazım, bunlara masraf lazım. Demek istediğim yetkililere bir an önce bir çözüm bulmaları'' olduğunu ifade etti.

‘’Yılık Faturamız 200 Bin TL’’

Halit Gömüş ise; ''TEDAŞ uygulamalarından dolayı çiftçiliği bırakacağız elektriği eski sistem yani dönem başına çevirsinler, bu şartlarla, bu uygulamalarla hiç bir ekemeyeceğiz, buğdaydan başka, her sene ektiğimiz pamuk, mısır bu sene birini ekecek gücümüz kalmadı. TEDAŞ borcundan dolayı yılık bize 200 bin tl borca artı cezalar gelmesiyle belimizi doğrultamıyoruz. Buradan hükümette sesleniyorum, eski sisteme dönsünler hem çiftçi kazansın hem TEDAŞ mağdur olmasın'',  dedi

''Hem TEDAŞ Kazansın Hem Çiftçi'’

Çiftçi Hasan Sümer; ‘TEDAŞ bizi mahvetti buğdaydan başka bir şey ekemiyoruz, elektrik faturasından kalkamıyoruz daha ne yapalım. İleriki zamanda ekin de ekilmeyecek, doğru dürüst kuyu da çalıştıramıyoruz, zaten elektrik kesintisi var. Faturalar boyumuzu aşıyor, eski sisteme dönelim dönüm başına olsa daha iyi. Hem devlet kazanır hem çiftçi kazanır, ama böyle devam ederse ne devlet kazanır ne de çiftçi. Mazot yok tarlayı süremiyoruz, tarlayı süremediğimizden dolayı ekim de yapamıyoruz zaten çiftçi ne yapacak bilmiyoruz bunu devlet düşünsün. Her şey pahalı fiyatların uygun olması lazım, mahsul ucuz mazot ve gübreye göre çok ucuz. Devletin TEDAŞ'a el koyması lazım elektriği düşürmesi lazım, böyle giderse çiftçilik diye bir şey kalmayacak. Türkiye' de tarımın %50'si Urfa'dan geliyor zaten çiftçinin elinde hiç bir şey kalmayacak’’ dedi.

video yükleniyor...

15 Ocak 2020 Şanliurfa- Ekonomi

Muhabir Fatma Kırmızı

urfanatik.com son bir ayda 607.208 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?