Eski Başkan Çiftçi'den Flaş Trambüs Açıklaması

Eski Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi Trambüs projesiyle ilgili sosyal medya hesabında açıklamada bulundu.

İbrahim Çakmak
İbrahim Çakmak Tüm Haberleri

Eski Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi tarafından ulaşımı kolaylaştırmak için toplu taşıma sistemine katılan Trambüs, yine devreye girmedi.Bir süre önce Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi tarafından yapılan açıklama da 21 Kasım’da tam kapasiteyle devreye gireceği belirtilen Trambüs toplu taşıma sistemi bugün de ulaşıma açılmadı.

Konuya Dair Resmi Sosyal medya Hesabında paylaşan Eski Belediye Başkanı Nihat Çiftçi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;’Şanlıurfanın toplu taşıma noktasında ekibimiz bir raylı ulaşım planı hazırladı. Bu ulaşım projesin hazırlayan ekibinin başında Prof. Dr. Rafet Bozdağ vardı. Rafet hoca ulaşım konusunda danışmanım olarak çalışmıştır. Kendileri ulaşım hocası ve yıllarca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında ulaşım daire başkanı olarak çalışmıştır.’’ İfadelerinde bulundu.

‘Rafet hocanın başkanlığını yürüttüğü Ulaşım dairemizdeki ekipler ile Kayseri Ulaşım Aş. Uzmanları ve Yalova Üniversitesinden oluşan ekibinin görüşü;Şanlıurfanın en yoğun taşıma Hattı günlük 43bin yolcu taşımasıyla 63 nolu hat olduğu, bu hattın toplama merkezinden Balıklıgöl’e kadar birinci etapta raylı sistemle tramvay yapılması, Şanlıurfanın kuzeye geliştiği, ikinci etapta Şanlıurfa- Diyarbakır yolunun ortasından Karaköprü Fuar merkezinden Toplu taşıma aktarma istasyonuna kadar raylı sistem, üçüncü etap; Toplama Merkezi Eyyübiye hastanesine kadar Akçekale yolunda raylı sistem, dördüncü etapta; toplama Merkezi Harran Üniversitesine kadar Mardin yolundan raylı sistem döşemekle Şanlıurfa ulaşım sorunun elli yıl çözüleceği konusunda rapor sunuldu. Bu rapor Başkanlığımızca; Büyükşehir Belediye meclisine sunulmuş, ulaşım komisyonumuz konuyu değerlendirmiş projenin yapılması yönünden başkanlığımıza meclisimiz yetki vermiştir’’.açıklamasında bulundu.

Başkanlığımızdan Bu raporun birinci etap projesinin hazırlanmasına, diğer etaplar için yol genişletme, altyapı ve kavşakların düzenlemesine ilişkin karar verilmiştir. Birinci etabın raylı sistem projesi etüt edilirken; Divan yolundan geçen güzergahtaki tüm altyapıların deplase edilmesi gerektiği teknik ekiplerce talep edildi. Şuski Genel Müdürlüğünce yapılan incelemede su, kanal, Telekom, Yağmur drenajı, enerji hatların 4 ile 5 metre derinlikten geçtiğini ve deplasesinin mümkün olamayacağı görüşü bildirildi. Yapılan değerlendirmede bu altyapı sebebinden dolayı tramvay raylarının döşenmesi yerine ray haricinde tüm özellikleri aynı olan trambüsün lastikli olması sebebiyle uygun olacağı kararına varıldı. Ekiplerce hazırlanılan proje tüm teknik ve idari şartname koşullarıyla açık ihaleye çıkarıldı. Bu ihaleyi Ankara Firması Bozankaya AŞ adında bir şirket kazandı. Firmanın yeterliliği mevcuttur ve Kayseri, Bursa, Malatya ve bir çok ilde başarılı raylı ve raysız ulaşım projelerini uygulamıştır. Trambüs projesinin İhale bedeli 60 milyondu. Bunun 30 milyonu hat, bina, enerji, katatrel, durak vs üstyapılara aitti. 30 milyonda 11 adet 24 metrelik trambüs araçlarına aitti. Firma çalışmalara başladı. Üstyapıyı süresinde tamamladı. Koruma kurulu kararı uyarınca projedeki bazı değişiklikler için ek süre verildi. Trambüs makineleri imalatı esnasında Türkiye genelinde kur yükseldi. Firma bu sebeple taahhahüt ettiği bu makineleri üretme zorluğu yaşadı. Tüm Türkiye’deki firmalar gibi Bakanlığa müracaata bulunarak döviz kuru yüksekliği sebebiyle mağduriyetini bildirdi. Çıkan yasal mevzuatla yüklenici firmalara uygun ek süre veya sözleşmeyi tek taraflı feshetme yetkisi verildi. Yüklenici firma Ulaşım dairesinden makinelerin imalatı için 7-8 ay gibi bir ek süre hakkını kullandı. Bu süre başlamadan başkanlık görevim tamamlamıştı.

Kamuoyunda trambüs dönmüyor algısı tamamen gerçek dışıdır. Hat tamamlandığında defalarca denemesi yapıldı . Makina testi başarıyla geçti. Bu projenin amacı 63 nolu hattaki yoğunluğu bitirerek 40-50 otobüsün yerine 11 adet trambüs makinayla taşımayı konforlu, daha iyi koşullarda ve daha kısa sürede yapmaktı.

Şimdi yapılması gereken: Ek sürede yüklenici firma taahhüdünü yerine getirmemişse; hemen teminatını kuruma gelir kaydedilecek ve makina kısmını derhal ihaleye çıkararak Hattı çalıştırmak olacaktır. Bu projede hiç bir teknik ve idari hatta yoktur. Amaç Şanlıurfa Ulaşımına bir yüksek kalite getirmekti. Bu proje; şimdi dört katından daha yüksek bir fiyata yapılamaz. İşin tüm detayı ve gerçeği size anlattığım şekildedir. Bu konular ulaşım dairesindeki belgelerle sabit olduğu gibi bizimle çalışan uzmanlar ve yetkililer buna şahittir. Şanlıurfanın ilerlemesini istemeyen bir takım kendini bilmez kimselere bu projenin kurban edilmesi doğru değildir. Oluşturulan algılara prim vermek yanlıştır.

Trambüs projesiyle ilgili tüm bilgiler bundan ibarettir. Bu bilgileri Şanlıurfa kamuoyuna saygıyla arz ederim. Açıklamasında bulundu.

14 Ocak 2020 Şanliurfa/ Haliliye- Gündem

Muhabir İbrahim Çakmak

urfanatik.com son bir ayda 611.026 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Hali̇l.... - Sayın Nihat ÇİFTÇİ yi bu şehir çok arıyacaktır.Tranbüs doğru projedir..Testleri yapıldı bir gün boyunca araç çarşıda dolaştı döndü..algıcılar bunu görmedimi....yeni yönetim geldiğinde buyana nerdeyse 1 yıl geçti neden projeyi hızlandırmıyorlar...eğer proje yanlış diyor isler soruşturma açsınlar...zira kamunun imkanları kullanılmıştır....algıcılar yaptığı algıların altında kalmıştır ..şimdi çırpınıyorlar...1 YIL GEÇTİ ORTADA PROJE VER MI ????

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ocak 13:16
02

Ali Katsi - Hepsı kabul edılebılır ama sayın nihat cıftçı eger hat uzerınde donus problemı varsa bu projede kım varsa devlet ondan tahsıl etmeli egwr donus sıkıntısı yoksa oncekıde su andakıde aynı partı baskanı bırbırlerını suclayacaklarına cıkıp acıklama yapsınlar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 10:06
01

Antiisot - Keyfi bir şekilde projeler erteleniyor,halka yanlış bilgi akışı oluyor.basın susturulmuş.hic bir proje ortaya koymadan eski projelere iftira atmakla yönetim olmuyor.kaşmer dağında nasıl yalan söylediğiniz kendi meclisinizde tekrar Kabul edilince ortaya çıktıysa bu konu ile ilgili yanlış yalan haberlerimiz Günyüzüne çıkacaktır.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 01:12

ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?