Çelik; "Teknoloji değişiyor, dünya değişiyor"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik 'Teknoloji değişiyor dünya değişiyor. Sanayide çok ciddi değişim var o halde tarıma bakışımızda

Çelik, bir otelin konferans salonunda düzenlenen IPARD I Yatırımları Toplu Açılışı ve IPARD II Lansman Töreni'nde yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'nın bir tarım ambarı olduğunu, ekonomiye tarımsal üretimden 5,7 milyar lira, bitkisel üretimden 3,2 milyar lira, hayvansal üretimde 2 milyar lira katkı sağladığını söyledi.
Devrin bilgi çağı olduğunu vurgulayan Çelik, "Devir teknoloji devri. Atadan kalma yöntemlerle tarım alanında var olmak mümkün değildir ve rekabet etme imkanımız da kalmayacaktır. Bunları dikkate alan hükümetlerimiz ve son 15 yılda hükümetimiz bu güne kadar GAP için harcanan 50 milyarın önemli bir bölümünü kaynak üreterek yatırımlara dönüşmesini sağlamıştır" dedi.
Yatırımların amacının tarımsal ve hayvansal üretim anlamında ulaşılması gereken hedeflere ulaşmak olduğunu ifade eden Çelik, GAP projesine son dönemlerde biraz daha önem verildiğini dile getirdi.
Türkiye gibi güzel bir coğrafyada her şeyin var olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:
"Güneş derseniz var, su derseniz var, iklim şartları derseniz son derece güzel, çok şükür insan kaynağımız deseniz var. Devletimiz tüm bu imkanları dikkate alarak çok ciddi anlamda desteklerini sürdürmektedir. Destek politikalarımıza baktığımız zaman bir yıl içerisinde tüm tarımsal desteklerimiz 10 milyar civarındayken bunun onda biri, yani bir milyarı Şanlıurfa'ya gelmiştir. Bu son derece önemli bir rakamdır. İşte bu desteklerin gelmesi ve IPARD kapsamında kullandığımız hibeler aslında bizim tarıma bakışımızı da değiştirmemiz gerektiğini gösteriyor. Nitelikli üretim ve verime dönük bakış açısı, makine ekipmanının kullanımı ve teknolojinin kullanımı bu ibrelerin sisteme girmesi bizim tarım politikalarına bakışımızı değiştirmeli. Bizim atadan kalma yöntemlerle bu meseleyi ele alma şansımız artık kalmamıştır. Teknoloji değişiyor, dünya değişiyor. Sanayide çok ciddi değişim var, o halde tarıma bakışımızda da toptan bir değişiklik yapmamız gerekiyor"
Tarımsal anlamda ölçeklerin de değişmesi gerektiğini kaydeden Çelik, modernizasyon açısından da değişikliğin zorunlu olduğunu ifade etti.
Tarım ve kırsal kalkınma için her türlü kaynağı seferber ettiklerini belirten Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"AB'ye katılım müzakereleri çerçevesinde tarım ve kırsal kalkınmayı desteklemeleri kapsamında 42 ilimizde IPARD dediğimiz kırsal kalkınma fonlarını kullandırıyoruz. 2016-2017'de ise kırsal destekleri 81 ile tarımsal ve kırsal kalkınmaya destekleme bünyesinde yayılması konusunda çalışmalarımız son aşamaya gelmiş bulunuyor. 81 ile çare olacak bu desteklerimiz yüzde 50 ile yüzde 70 arasında verilecek hibelerin proje konuları, tarım ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, süt ve süt besiciliği, arıcılık, balıkçılık, tavukçuluk, yerel ürünler ve kırsal turizm, el sanatları IPARD'ın birinci döneminde yani 2011-2015 yıllarında 11 bin projeye 3,5 milyar lira hibe verilmiş Türkiye geneli. Bu sayede 6,1 milyar liralık bir yatırım gerçekleşmiş. Yani yüzde 50, yüzde 60, yüzde 70 hibeler dikkate alındığında yatırımlar toplamda 6 milyar lirayı buluyor. İstihdama baktığımızda bu 2011-2015 yıllarında 48 bin kişi bu projeler sayesinde istihdam edilmiştir"
IPARD projelerinin etkisiyle tarımsal ihracatın 2015 yılında 16,6 milyon liraya yükseldiğini kaydeden Çelik, ileriki yıllarda bu desteklerle tarımsal ihracatın 20 milyar liraya geleceğini belirtti.
IPARD II lansmanının 2020 yılına kadar devam edeceğini belirten Çelik, şunları vurguladı:
"Yine bu kapsamda 3,5 milyar lira hibe desteği yatırımcılarımıza hibe olarak verilecek ve bu projeler sayesinde 100 bin kişinin istihdamı Türkiye genelinde gerçekleşmiş olacak. Bu dönemde ilk kez desteklenecek proje konuları ise yenilenebilir enerji, tarımsal makine ve ekipmanlarının geliştirilmesi, manda yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu. Daha önce hibe desteği yüzde 50 iken şimdi yüzde 60-70 aralığına çıkmaktadır. Bunlar Şanlıurfamız için büyük avantajlar demektir. Bu projelere ilk proje çağrımız ilan edildi. Et, süt ve yumurta üretimi yapan işletmelere yüzde 60-70 oranında hibe vereceğimiz projelerimizi 29 Ocak'a kadar ön kontrol, 26 Şubat'a kadar başvurularını il koordinatörlerimize getirmeleri gerekmektedir."

18 Ocak 2016 - Siyaset

urfanatik.com son bir ayda 824.668 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?