Amerika’dan Urfa’ya Dedesinin İzini Aramaya Geldi

Amerika'nın Los Angeles şehrinden büyük dedesinin yaşadığı ve dedesinin anılarını tazelemek için Şanlıurfa'ya geldi.

Urfapost
Video için play'e tıklayın

Amerika’nın Los Angeles şehrinden Abraham Çulcyan dedesi olan Vanes/OhannesMoripek izini araştırmak için kilometrelerce yol sarf edip Şanlıurfa’ya geldi. Urfa’ya geldiği için büyük memnuniyet gösteren Abraham Eyyübiye ilçesine bağlı büyük yol mahallesinde yaşadığı mahallede gezme fırsatı bularak büyük hasret giderdi.

Abraham dedesi olan Vanes’in kaldığı mahallede komşu ve daha önce aynı mahallede oturan kişilerinin ilgi ve alakadan memnun kaldığını ve benimde kökenininde Urfalı olduğunu söyledi. Abraham Urfalıların yakınlığından dolayı memnuniyeti ve ilgisinden dolayı teşekkür etti.

Vanes’in Torunu olan Abraham dedesinin yaşadığı mahallede araştırma yaptığı sırada kendisine yardımcı olan Müslüm Şeker ve beraberindeki Sabri Beyaztaş ile karşılaşarak yardımcı oldular.Abraham yetkililerin benim dedemin isminin bir yerde yaşatmasını istediğinin söyledi.

Vanes’in torunu olan Abraham Chuljan Urfanatik Gazetesine şu açıklamalarda bulundu.

‘’Amerika’nın Los Angeles şehrinden gelen Abraham Chuljan aslen Urfalıyım benim asıl Urfaya gelmemim sebebi büyük dedem olan Vanes/OhannesMoripek eskiden Vanes emmi birçok Urfalının hastalığına derman olmuş bir halk hekimiydi. Urfa’ya geldim ve dedemin yaşadığı mahalleye gittim ve onunla beraber arkadaş olan komşularıyla karşılaştım. Ve kendilerinden dedemin nasıl biri olduğunu anlattılar. Bende onun yaşadığı mahallede dolaştırma fırsatım oldu. Ve dedemin adının unutulmaması için ve dedemin isminin bir yere verilip onun adının yaşatmasını istiyorum. Benim dedem Vanes bir yetimhane çocuğudur, Vanes aslen Urfalı ve ermeni kökenlidir. Urfalı halkıyla bilinen bir dokturdur.Bende Amerika’dan Urfa’ya onun izini araştırmak için geldim.’’ İfadelerini kullandı.

Urfalı Vanes Emmi Kimdir?

Vanes emmi bir çok Urfalının hastalığına derman olmuş bir halk hekimiydi.Gerçek adı Vanes/OhannesMoripek Laturyan olan Urfalı Vanes emmiyi günümüz genç neslin hatırlayacağını ya da duymuş olduğunu pek sanmıyorum. Daha çok dedelerimizin, ninelerimizin ve diğer büyüklerimizin hatırlayacağı Vanes emmi tam olarak 1910 /70 yılları arasında Urfa’da yaşamış Ermeni asıllı bir halk hekimiydi. Vanes emmi o tarihlerin tanınan isimleri olan, Çil Arif, Helliko, Nuri Baba, Arap Reşogil, Şıh Abdullah gibi Urfalılarla anılırdı.

‘’Vanes Emmi Bir Halk Hekimiydi’’

VanesEmmi, kırlardan bayırladan, dağlardan topladığı bitkileri eve getirir günlerce uğraşıp meydana çıkardığı bitkisel karışımlarla Urfalı hemşerilerine derman olmaya çalışırdı. Söz konusu yıllarda tıp doktorları olmasına rağmen Vanes emminin evi gün boyu hastalarla dolardı. Büyüklerimiz Vanes emminin paragöz biri olmadığını asla hastalarla pazarlık yapmadığını ve hatta hastaların geçerken masa üzerine bıraktıkları parayı dahi saymadığını söylerler.

Abraham benimde Urfa’da tanıdık ve yakınlarımın izimini bulmak için gereken araştırmalara yapacağını dile getirerek herkes Urfa’nın tanınmış eski kişilerini unutmamak için isimlerinin anılmasını istedi.

ÖZEL HABER:İBRAHİM ÇAKMAK

28 Ağustos 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 487.300 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi