Urfa'da açık liseli gençler ustalık peşinde

Şanlıurfa'da sanayi sitesindeki eğitim merkezinde mesleki eğitim alan açık lise öğrencileri oto tamir atölyelerinde pratik yapma imkanı da buluyor.

Açıköğretim lisesinde okuyan ve meslek sahibi olmak isteyen çok sayıda genç, Evren Sanayi Sitesi'ndeki Mesleki Eğitim Merkezi'ne başvuruyor. Gençler burada haftanın bir günü matematik, Türkçe, İngilizce derslerinin yanı sıra seçtiği mesleğe ilişkin teorik eğitim alıyor.

Öğrenciler, haftanın diğer günlerinde ise aldıkları teorik eğitimi geliştirmek için oto tamir atölyelerinde pratik yapıyor. Gençler, burada motor, kaporta, oto elektrik ve torna ustalarının yanında usta çırak ilişkisi ile uygulamalı eğitim görüyor.
Sigortaları devlet tarafından ödenen gençler, meslek öğrenmenin mutluluğunu yaşarken kazandıkları para ile ailelerinin bütçesine katkı sağlıyor.
Mesleki Eğitim Merkezi Okulu Müdürü İsmail Ezentaş, yaptığı açıklamada, merkezde bin 100 öğrenci bulunduğunu, bunların yarısının çırak diğer yarısının ise ustalık düzeyinde olduğunu bildirdi.
Merkeze 14 yaşından gün alan herkesin başvurabileceğini belirten Ezentaş, burada kaporta, motor, oto elektrik, torna bölümleri olduğunu söyledi.
"Amacımız teorik ve uygulamalı eğitim alan kalifiye gençlerin kaliteli hizmet sunmasını sağlamak" ifadesini kullanan Ezentaş, öğrencilerini sürekli kontrol altında tutarak çalıştıkları iş yerlerinde denetlediklerini aktardı.
-"Bu gençler mektepli usta olacak"
Evren Sanayi Sitesi'nde 35 yıldır otomobil tamiri ile uğraşan Yusuf Dişikırık, iş yerinde 33 kişinin çalıştığını ve bunların 9'unun öğrenci olduğunu belirtti.
Öğrencilere haftanın 4 günü tecrübelerini aktardığını anlatan Dişikırık, "Okula gitmelerinin bunlara çok büyük avantajı olacak çünkü teoriyi biz veremeyiz onun için teori ile pratiği birleştirmek lazım. Tek başına olmaz bu işler. İkisi birleşince çok güzel şeyler ortaya çıkıyor. Okula giden ile gitmeyen bir olamaz" ifadelerini kullandı.
Gençlere geleceğe dair nasihatlerde de bulunduğunu dile getiren Dişikırık, şöyle devam etti:
"Buralarda yetişen gençler, kötü alışkanlıklara bağımlı olamaz. Burada çalışan gençler, vatanına, milletine, ailesine faydalı bir usta olarak yetişiyor. Bu gençler mektepli usta olacak. Onun için bu tarz iş yerlerinin mutlaka devlet tarafından desteklenmesi lazım. Burada çalışanların hepsi pırıl pırıl insanlar. Dışarıda kalsa, boş boş dolaşsa kötü alışkanlık sahibi olacak ama burası onu engelliyor."
-Usta olup kendi iş yerlerini açmak istiyorlar
Torna bölümü öğrencisi Müslüm Aslan, motor ustası olmak istediği için bu merkeze başvurduğunu ifade etti.
Kalfa olarak çalıştığını ve hedefine yaklaştığını belirten Aslan, şunları kaydetti:
"Haftanın 4 günü buraya geliyorum. Motor ustası olmak istiyorum ve bunun için gayret ediyorum. Arızalı araç geldiğinde ustamız aracı alıyor ve arızasını bize söylüyor. Biz de ustamızın ve hocalarımızın bize verdiği bilgiler sayesinde aracı tamir etmeye çalışıyoruz. Okulun bize çok büyük faydası oluyor. Bütün parçaları bize gösteriyorlar, ne işe yaradığını, alternatifi olup olmadığını, nereye takıldığını, kısaca her eğitimi alıyoruz okulda."
Motor bölümü öğrencisi Mehmet Karaca da ilerde kendi iş yerini açmak istediğini dile getirerek "İş yerimin hem patronu hem de ustası olmak istiyorum. Okula devam ettiğim ve burada çalıştığım için çok mutluyum. Buradan kazandığım para ile aileme katkıda bulunduğumu için gururluyum" dedi.

19 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 472.707 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi