Şanlıurfa’da Fabrika Gibi Çalışan Okul

Şanlıurfa Karaköprü GAP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eğitim-öğretimin yanı sıra verdikleri mesleki eğitimle öğrencileri okuldan birer ustabaşı

MAŞALLAH
Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa Karaköprü GAP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, normal bir işletmeden farksız çalışmalarını sürdürüyor. Okulun yanı sıra bir fabrika edasıyla çalışmalar yapan öğretmenler ve öğrenciler hem okula hem de kendilerine katkı sağlıyor. 8 ayrı bölümde eğitim veren okul teorik dersin yanında mesleki alanda verdikleri eğitimle öğrencilerin üretmesini sağlıyor.

Şanlıurfa’da bulunan okulların ve birçok kamu kuruluşunun mobilyadan, inşaata birçok ihtiyacını karşılayan lise hem döner sermayesine hem de öğrencilerin birer ustabaşı olarak diplomalarını alıp işyeri açacak potansiyele getiriyor.

2008 yılında eğitim-öğretim yılına başlayan okul kısa süre içerisinde eğitim ve üretim alanında adından söz ettirmeye başlarken ürettikleri ve tasarladıkları ürünlerle de adından söz ettirir oldu.

‘’Döner Sermaye Sayesinde Öğrenciler Para Kazanıyor’’

Geçen yıl ciro açsında 20. Sırada olduklarını söyleyen Mobilya ve iç mekân tasarımı alan şefi Mahmut Küçükkaya; “45-50 civarında öğrencimiz bulunmaktadır, tamamı döner sermayede çalışmakta. Döner sermaye dediğimiz şey de dışarıya piyasaya normal işletmeler gibi iş yapıyoruz. Mobilya imalatı yapıyoruz, bu imalatlar neticesinde tabi ki öğrencilerimiz de bu yaptıkları işler karşılığında ücretler alıyorlar. İş yoğunluğu açısından da sanırım geçen sene Türkiye de 20. sıradaydık, ciro açısından üretim de çok yoğun bir şekilde devam etmekte” dedi.

“Öğrenciler Her Ay Ailelerine Katkıda Bulunuyor”

Öğrencilerin her ay ailelerine katkıda bulunduklarını söyleyen Metal teknolojisi alanı, alan şefi Mehmet Döken; ‘’bölümümüzde 26 öğrencimiz var. 20 öğrenci 11.sınıfta, 6 öğrenci 12.sınıfta bunların 15 tanesi döner sermaye de çalışmakta ve her ay ailelerine katkıda bulunmaktadır. Bölümümüzde metal hakkında her şey bulunmakta, Milli Eğitimden tuttuğumuz sıra imalatı, ana sınıfı takımları, pencere korkuluğu ve buna benzer her işi yapmaktayız” diye konuştu.

“Esas Gayemiz Daha Kaliteli Bir Eleman Yetiştirmek’’

Motorlu araçlar teknolojisi alanı, alan şefi Sabit Bulut; “Şuanda bölümümüzde elektromekanik alanında eğitim öğretim yapıyoruz ve bölümümüzde de döner sermaye kapsamında hem okulumuzda ki personelimize yönelik hem de halkımıza yönelik burada araçların periyodik bakımlarını gerçekleştiriyoruz. Araç; klima değişimi, plastik değişimi, balans, egzoz, emisyon, far ayarı, rot, araç yıkama, pasta, cila, boya kuruma, seramik kaplama gibi işlemlerimiz döner sermaye kapsamında işletmemizde yapıyoruz. İşletmemizde personelimiz ve öğrencilerimiz de döner sermaye çalışmalarında yer almaktadır. Burada döner sermaye hizmetleri kapsamında bu işleri yapmamızın esas gayesi daha kaliteli bir eleman yetiştirmek. İnşallah önümüzdeki zamanlarda işletmemizde yapılan hizmetleri de daha kaliteli bir hale getirmeye çalışacağız. Bölümümüzde hafta içi 5 gün ve bir de cumartesi günü saat 15.00’a kadar burada hizmet verilmektedir. Döner sermaye kapsamında hem öğrencilerimize hem de çalışanlarımıza belli bir oranda katkı sağlıyor, bir öğrenci bir asgari ücrete kadar alabiliyor” şeklinde konuştu.

“Piyasada Döner Sermayeye Bağlı İşler Tutuyoruz”

Piyasada döner sermayeye bağlı işler tutuklarını söyleyen İnşaat teknolojileri alan şefi Ahmet Dinçer Dündar; “inşaat bölümü olarak birçok alana hizmet etmekte üretim açısından, kaliteli eleman yetiştirmek açısından. Bizim bölümümüz de dâhil olmak üzere okulumuzda döner sermayemiz var. Bu döner sermayenin özelliği olarak hem öğretmen hem öğrenci olarak üretime katkısını sağlamakta, hem üretimin katkısında hem de güzü bir miktar da olsa bir gelir amaçlamakta. Değişkenlik arz etse de bizim bölümümüzde sıfır sıra üretimi ve mevcut olan sıraların tamirat tadilat işleriyle uğraşılmakta, öğrenci sayısı olarak yaklaşık 10 ila 12 civarı sürekli olarak öğrenci çalışmakta ortalama gelir olarak da yapılan işe bağlı olmak üzere 500 TL-1500 TL arasında değişen aylık gelir sağlamaktadır ailelerine. Aile bütçesine bir nebze de olsa yardımcı olmakta hem de ileride mevzun olduğu zaman bizim branşımızın içinde fakat direk bizim branşımız da ilgili olmayan, yani bizim branşımız mimari proje çizimi fakat burada sıra üretimini de öğrenerek kalifiye eleman olarak yan meslek dallarını da içinde barındırmakta. Geçen sende de olmak üzere toplam 6000 sıra aldık, ilkokul, ortaokul ve lise olarak 6000 sıranın 4000 tanesini inşaat bölümü olarak aldık, 2000 tanesini mobilya bölümü aldı. 4000 sıranın 1-2 sene içinde tamamına yakını bitirdik şuanda 400 tane sıramız var. Onun için uğraşılıyor, bir proje olan geri dönüşüm sistemi olarak eskiyi getir yeniyi götür mantığıyla hareket edilerek, kullanılmaz hale gelmiş sıraları bu yaz çağırdık aşağı yukarı 1500 sırasını revize ettik, temizledik. Kullanıma hazır hale getirdik ve tekrar okullara gönderdik, bizim çalışma sistemimiz İl Milli Eğitim esas bizim işverenimiz Milli Eğitim, eğer piyasada bizim inşaat bölümü olarak artı olarak bir iş geldiği zaman döner sermaye kapsamında bunu yine değerlendiriyoruz. Piyasaya olduğu gibi bir teklif veriyoruz ve bu piyasa tarafından değerlendiriliyor uygun görülürse dışarıya da iş yapıyoruz fakat esas ağırlıklı işverenimiz İl Milli Eğitim Müdürlüğü yani Bakanlığımız” ifadelerini kullandı.

‘’Ciroda Hedefimiz Bu Yıl İlk 20’ye Girmek’’

Karaköprü GAP Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Müslüm Baran; “Okulumuzda 8 bölüm mevcuttur, bunlar; bilişim elektrik, tekstil, mobilya, metal, grafik, motor ve inşaat bu 8 bölümümüzün 5’inde döner sermaye işleri yapmaktayız. Ağırlıklı olarak mobilya, metal, inşaat ve elektrik bölümünde son dönemde de motor bölümümüzde de döner sermaye çalışmaları başlattık. Toplamda 900 civarında öğrencimiz var, 88 tane öğretmenimiz var, yaklaşık 100’ün üzerinde öğrencimiz de döner sermayeden faydalanmakta özellikle yeni açtığımız motor bölümünü geliştirdiğimizde öğrencilerimizin faydalanacağını düşünüyorum. Yaklaşık olarak bir asgari ücrete kadar ödeme de yapabiliyoruz ama işin durumuna göre genelde 1000 TL civarında da öğrencilerimizin eline bir ücret geçmekte. Döner sermayede bizim Milli Eğitimden aldığımız sıra işlemlerimiz var onun haricinde son dönemde özellikle mobilya yapımında masa takımına çok ağırlık verdik. Makam masası, öğretmenler odası dolabı onun haricinde metal olarak kapı, pencere, korkuluk ve ya çadır işlerine girdik onu yapıyoruz. İnşaat bölümümüz ağırlıklı olarak tadilat işleri yapmaya başladı ve sıra tadilatı yaptık, okul tadilatlarına başlayacağız. Motor bölümü de ön düzen, rot balans, egzoz, emisyon, lastik, yıkama, kuaför artı yaptığımız araçla ilgili bütün donanımlarıyla ilgili bakım onarımları yapacak düzeydeyiz. Motor atölyemizin imkânları çok fazla 3300 metre kare alanımız var, motor bölümünü geliştirirsek inşallah daha da iyi olacağını düşünüyorum. Döner sermaye çalışmaları genellikle bizim mesai saatleri dışında ve cumartesi günü saat 13.00’a kadar çalışıyoruz. İş yoğunluğu olursa akşamları da bitene kadar saat 21.00’a kadar çalışmalar yapıyoruz, mesai saatleri içeresinde de öğretmen arkadaşlarımızın dersi olmadığı zamanlarda öğrencinin de dersi boş olduğu zamanda yine çalışmalar yapılmaktadır. Okulda döner sermayeyle ilgili fazlasıyla katkımız oldu okula, okulun girişi, konferans salonu, öğretmenler odası, bütün bölüm şeflerimizin odalarının hepsini döner sermayede çalışan öğretmen ve öğrencilerimizin katkılarıyla oldu. Ciro olarak da bahsedecek olursak bu sene 2000 TL üzerinde bir ciromuz oluşacak yılsonu itibariyle, geçen sene Türkiye 40.sıydık. Bakanlığın yayınladığı listede bu sene hedefimiz inşallah ilk 20’ye girmeyi düşünüyoruz. Öğrencilerimiz bizi dışarıdan tercih ettiğinde gelip burada döner sermayeden faydalanıp en azından aile bütçesine bir katkıda bulunabilirler” dedi.

Haber: Ahmet Durmuş

15 Eki 2019 - 12:27 - Eğitim

urfanatik.com son bir ayda 1.573.162 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa En Başarılı Milletvekilini Seçiyor!