Bir Devrin Sonu! ETA Silahların Adresini Polise Yolladı

İspanya ve Fransa'da faaliyet gösteren ETA silahlarını teslim etmeye başladı.

Fransaveİspanyatopraklarındaki Bask ülkesinin bağımsızlığı için 40 yılı aşkın bir süredir mücadele eden

ETA

, bugün silahlarını teslim etmeye başladı. Ayrılıkçı örgüt, silahları teslim etmenin ilk adımı olarak Fransız polisine Fransadaki 12 silahın yerlerini içeren bir liste verdi.

Bask hükümetinin onayıyla Ram Manikkalingam tarafından koordine edilen Ulusal Doğrulama Komitesinin de bugün ETA'nın silah bırakmaya başladığını teyit etmesi bekleniyor.

PEK ÇOK MİLİTAN TUTUKLU

ETAnın silahsızlanması sonucunda cezaevinde ETA militanlarının içinde bulunduğu ağır koşulların düzeltilebileceği söyleniyor. Fakat İspanya hükümeti ETA'nın silahsızlanmasının dev bir propaganda olduğu görüşünde.

ETA, 2011'de tek taraflı ateşkes ilan etmişti. Fakat Fransa ve İspanya hükümetlerinin hiç bir şekilde ETA ile müzakereye yanaşmamıştı. Son yıllarda ise iki ülkede ETAya karşı geniş çaplı operasyonlar yürütülmüş, örgütün pek çok militanı tutuklanmıştı.

ETA: SÜREÇ SALDIRIYA AÇIK

ETA, dün sabah saatlerinde BBCye gönderdiği mektup aracılığıyla bugünü "silahsızlanma günü" ilan etmiş ve tamamen silah bırakacağı yolundaki iddiaları doğrulamıştı. ETA şöyle demişti: "Süreç hala tamamlanmadı. Silahsızlanma yarın gerçekleşecek fakat sürecin hala barış düşmanları tarafından saldırıya uğrayabileceği konusunda uyarıda bulunmak istiyoruz."

YÜZLERCE KİLO PATLAYICI BULUNDU

Paris Savcılığı İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve Avrupa Birliği (AB) terör örgütleri listesinde olan ETA'nın (Bask Ülkesi ve Özgürlük) verdiği listede bulunan yerlerde yapılan aramada yüzlerce kilo patlayıcı bulunduğunu bildirdi.

AA'nın haberine göre, Paris Savcılığından yapılan yazılı açıklamada, polis yetkililerin ETA tarafından verilen listede yer alan yerlerde arama yaptığı belirtildi.

Açıklamada, aramalarda, metal konteynerler ve çantalar içinde, onlarca tabanca ve tüfek, binlerce mühimmat, yüzlerce kilo patlayıcı, patlayıcı bileşenleri, zamanlayıcılar ve patlatma mekanizmaları bulunduğu kaydedildi.

İspanya hükümeti, ülkenin kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için 59 yıldır mücadele veren ETA'nın (Bask Ülkesi ve Özgürlük) bugün itibarıyla silahsızlandığını açıklayarak, silah ve patlayıcıları sakladığını belirttiği yerleri Fransız makamlarına bildirmesini "medyatik şov" olarak değerlenmişti.

Hükümet adına açıklama yapan İçişleri Bakanı Juan Ignacio Zoido, "ETA mağlubiyetini küçültmek için medyatik işler yapmak yerine mağdurlarından özür dileyip, bir daha ortaya çıkmamak üzere kendini feshetmelidir." demişti.

Diğer yandan Fransa İçişleri Bakanı Matthias Fekl, ETA'nın tek taraflı olarak silahsızlanmasını ve sivil arabulucular aracılığıyla örgüte ait 8 cephaneliğinin yerlerinin Fransız polisine bildirmesini "Büyük bir adım" olarak yorumlamıştı.

1958 yılında kurulan ve bu zamana kadar 858 kişinin ölümünden sorumlu tutulan ETA, 20 Ekim 2011 tarihinde silahlı faaliyetlerini tamamen bıraktığını açıklamıştı. ETA'ya ait olan ve toprak altında gömülü tutulan 8 cephaneliğin listesi, Bask bölgesindeki bir sivil toplum örgütünün temsilcileri ve uluslararası gözlemciler tarafından bu sabah Fransız polisine teslim edilmişti.

08 Nisan 2017 - Dünya

urfanatik.com son bir ayda 489.540 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi