VERGİ AFFINDAN NE UMDUK- NE BULDUK

Aylardır halkın ve meclisin gündeminde bir vergi ve diğer devlet borçlarına kapsamlı bir af beklentisi vardı. Ne yazık ki 11.09.2014 günü R.G. de

Aylardır halkın ve meclisin gündeminde bir vergi ve diğer devlet borçlarına kapsamlı bir af beklentisi vardı. Ne yazık ki 11.09.2014 günü R.G. de yayımlanarak yürürlüğe giren, affın kapsamı o kadar dar ki; okuyan hayal kırıklığına uğruyor. Bize soru soranlara sen şundan faydalanıyorsun diyecek bir şey bulamıyoruz. Benim çevrem de hiç kimse bir af hükmünden faydalanmıyor. Düzenli, borcunu zamanında ödeyen, oda aidatını, elektrik parasını velhasıl tüm borçlarını zamanında ödeyen düzenli vatandaşa hiçbir fayda sağlamamıştır. Peki, beklenti neydi? Beklentiler arasında;

-Kesinleşmiş vergi ve cezaların affı,

-Dava açılmış vergi borçları,ceza ve faizleri

- İnceleme ve tarhiyat aşamasındaki vergi konuları,

- Matrah artırımı,

- Stok affı, kasa affı, ortaklardan alacakların affı, gibi hükümler vardı.

Ancak bunlardan sadece; kesinleşmiş vergilerin ceza, gecikme zam ve faizlerine, kasa fazlası ve ortaklardan alacaklara af düzenlemeleri gelmiştir.

Özellikle davası süren, incelemesi süren, ihbarnamesi tebliğ edilmiş veya edilmekte olan (kesinleşmemiş) borçlar kapsam dışı kalmıştır. Bu büyük bir eksikliktir. Devamlı yapılan 4 yıllık matrah artışı uygulaması çıkmamıştır. Faturasız stok mal affı çıkmamıştır. Canını dişine takmış, istihdam yaratan, borçlarını kredi vs. alarak ödeyen, tesadüfen vergi yasaları ile sıkıntı yaşamış iyi niyetli mükelleflerin faydalanmadığı bir af yasası olmuştur. Zira kesinleşen ve ödenmeyen borçlar ya kötü bir şekilde iflas eden ya da sahta fatura ticareti yapan ve dava bile açmayan kişilerin borçlarına af gelmiştir. Bu kişilerin borç ödeme gücü ve niyeti zaten yoktur. 100 liralık borç 10 liraya da düşse adam ödeme niyetinde değil ki..! Düzenli vatandaş ise dava vb. haklarını kullandığından ya davalık durumdadır ya da davayı kaybetmiş ise borcunu ödemiştir.

6552 sayılı torba yasa ile 50 kadar konu ve kanunda 150 madde de değişiklik ve kanun hükmü getirilerek adeta çorba yapılmıştır. Öğretmen atamalarından, Somalı işçilere, TTK’ndan vergi affına, İş Kanunundan SGK’na Meslek Odaları alacaklarından, Gümrük alacaklarına birçok konuda düzenleme yapılmıştır.

6552 Sayılı Kanunun 73. Maddesinde; Maliye Bakanlığınca tahsil edilen vergi ve 6183 sayılı Kanun kapsamında olan diğer bazı kesinleşmiş kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması düzenlenmiş, kanunun 74. maddesinde; kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan kasa mevcudu ve ortaklardan alacakların düzeltilmesi hükümleri bulunmaktadır.

Ayrıca, kanunun 76,77 ve 78. maddelerinde, meslek oda ve birliklerinin alacakları, kanunun 79. maddesinde, araç muayenesinin yaptırılmamasından kaynaklanan kamu alacakları, kanunun 80. maddesinde; gümrük idaresi alacakları, kanunun 81. maddesinde; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Kanunu kapsamındaki kamu alacakları, Geçici 2. Maddesinde TEDAŞ alacakları, yeniden yapılandırılma kapsamına alınmıştır.

6552 sayılı Kanun, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili hükümlerin önceki yıllardakine nazaran daha dar kapsamlı tutulduğu; matrah arttırımı, stok affı, kayıt dışı para affı, kesinleşmemiş ihtilaflı alacaklar, inceleme ve tarhiyat safhasındaki alacaklar ile ilgili düzenlemelerin yer almadığı, sadece belli bir tarih itibariyle kesinleşmiş ve ödenmemiş alacakları kapsamaktadır. Ana hatlarıyla 30.04.2014 tarihinden önceki dönemlere ait kesinleşmiş vergi alacakları ile tedaş, ssk, bağ-kur vb. alacaklara sınırlı bir taksitlendirme ve af gelmiştir.

#

21 Eyl 2014 - 00:00 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.094.808 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Elektrik faturanız ne kadar geliyor?