Suriyelilerin Tarımda İstihdamını Sağlayacak Proje Tanıtıldı

Şanlıurfa'da ekonomik fırsatların artırılması yoluyla Türkiye'nin güneyindeki Suriyeli mülteciler ve ev sahibi toplulukların dayanıklılıklarının

misafir
Haber albümü için resme tıklayın

Projeyle 900 kişiye mesleki eğitim verilerek iş imkanlarına kavuşmalarının önü açılacak.
GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde düzenlenen programda proje hakkında bilgi verildi. Projeyle, tarım sektöründeki çeşitli tematik alanlarda 900 kişiye mesleki eğitim becerisinin kazandırılması ve sürdürülebilir iş imkanlarına kavuşmalarının önü açılmaya çalışılacak.Adana,Mersin,Şanlıurfa,GaziantepveIsparta'yı kapsayan beş ilde gerçekleşecek olan projeBirleşmiş MilletlerGıda ve Tarım Örgütü (FAO),Birleşmiş MilletlerMülteciler Yüksek Komiserliği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'yla işbirliği halinde yürütülüyor. Finansmanı UNHCR tarafından sağlanan 1.7 milyon dolarlık projeyle, Suriyelilere ve ev sahibi topluluklara hem teorik hem de pratik mesleki eğitimler verilecek. Eğitimler gıda hijyeni,Antepfıstığı, zeytin, pamuk, nar, biber yetiştiriciliği, sulama, sera, sebze yetiştiriciliği, bahçecilik, hayvancılık, gıda işleme ve paketleme üzerine yoğunlaşacak.AkdenizYaş Meyve ve Sebze İşletmecileri Derneği (AYMED), BatıAkdenizEkonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV),GaziantepSanayi Odası,Gaziantepİl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü,ŞanlıurfaDamızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği,Şanlıurfaİl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüprojenin ana uygulayıcı kuruluşları olacak.

Proje hakkında konuşanBirleşmiş MilletlerGıda ve Tarım ÖrgütüTürkiyeTemsilcisi ve OrtaAsyaAlt Bölge Koordinatörü Yuriko Shoji, "Türkiye'deki Suriyelilerin önemli bir bölümü güneyde yaşıyor. Bu bölge için tarım en önemli ekonomik faaliyet konumunda olup hem istihdam hem de yerelekonomiaçısından büyük önem taşımaktadır. Bu proje hem Suriyeliler hem de Şanlıurfalı vatandaşlar için ekonomiye ve istihdama büyük katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Ekip Lideri Muaammar Alwan ise, "Bu proje kapsamında Suriyeli ve Türklerden 900 kursiyer tarımla ilgili mesleki eğitim almış olacak. Suriyeliler ve Türk vatandaşlarının hayat kalitesine katkı sağlayacak bir proje. Sizlerinde desteği ile bu projenin başarılı olacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık BakanlığıŞanlıurfaİl Müdürlüğü Proje Koordinatörü Adnan Yetkin, "Projenin temelinde Suriyeli ve Şanlıurfalı vatandaşların tarımsal eğitim almaları ve daha sonra kendilerine istihdam sağlanması yatmakta" dedi.

Toplantıya,Birleşmiş MilletlerMülteciler Yüksek Komiserliği Ekip Lideri Muaammar Alwan,Birleşmiş MilletlerGıda ve Tarım ÖrgütüTürkiyeTemsilcisi ve OrtaAsyaAlt Bölge Koordinatörü Yuriko Shoji, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Daire Başkanı VolkanGüngören,ŞanlıurfaVali Yardımcısı Tarık Açıkgöz,Gıda Tarım ve Hayvancılık BakanlığıŞanlıurfaİl Müdürü Murat Çakmaklı,Gıda Tarım ve Hayvancılık BakanlığıŞanlıurfaİl Müdürlüğü Proje Koordinatörü Adnan Yetkin, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürüİbrahim HalilÇetiner ve proje ortakları katıldı.

17 Ağustos 2017 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 745.662 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?
403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 35673957


Varnish cache server