Aile Hekimlerini Sekreter Olarak Görüyorlar

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazan yaptığı açıklamada sağlık bakanlığının aile hekimlerini sekreter olarak gördüğünü

ahmet
Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazan Türkiye ve özellikle Şanlıurfa genelinde görev yapan aile hekimlerinin çektiği sorun ve sıkıntılar üzerine bir açıklamada bulundu. Sağlık anlamında Aile Hekimlerinin önemine değinen Doktor Hacı Yusuf Eryazan, sahadaki başarısı ve çalışma kabiliyeti ile aile hekimlerinin sağlık bakanlığının yüz akı olduğunu söyledi. Özellikle son yıllarda çıkarılan yasalarla aile hekimlerinin değerinin kaybedilmeye çalışıldığını söyleyen Eryazan, bu nedenle aile hekimlerinin artık Laboratuvar işletmeciliği ve sekreterliği olarak çalışmaya başladığını söyledi.

‘Sağlıkta Kargaşa Devam Etmektedir’

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazan, “Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni yazıyla sağlıkta karmaşalar ve kargaşaların artarak devam edeceğini ön görmek, masa başında oturarak bir şeyleri düzelttiğini ya da düzenlediğini sanan kişilerin aksine, sahada birebir bizzat yaşayarak çalışan biz aile hekimleri için hiç de zor değil.” dedi.

‘Sağlıktaki Sorunlar Hala Gebedir’

“Bakanlığımız gündeme aldığı yeni uygulama ile ne planlamaktadır bir aile hekimimin gözünden anlatalım.” Diyen Doktor Hacı Yusuf Eryazan, “Sahayı ve sahada yaşanan problemleri bilmeden ben yaptım oldu" mantığıyla getirilen tüm düzenlemeler maalesef öncesinde olduğu gibi şimdi sorunlar gebedir. Aile hekimleri kendilerine kayıtlı kişilere sağlık hizmeti sunumunda Sağlık Bakanlığının yüz akıdırlar. Bu birinci basamak sağlık hizmetlerindeki memnuniyet anketleri ve çağ atlayan sağlık göstergeleri { aşılama, gebe-bebek çocuk izlerinler, anne ölüm ve bebek ölüm hızları } ile ortaya konabilmektedir" diye konuştu.

‘Aile Hekimleri Hasta Ve Hasta Haklarını İyi Biliyor’

Hacı Yusuf Eryazan, “Kendilerine kayıtlı kişilere verilen sağlık hizmetleri her birey için kişiye özgü olup Tababet Eğitimi alan tüm hekimler, hasta ve hastalık yönetimi konusunda tam yetkin ve donanımlı olarak mezun olmaktadırlar. Birilerinin masa başında oturarak hazırladığı kılavuzların içeriğinde yazanların çok daha kapsamlısı zaten ihtiyaç halinde bireylere koşulsuz şartsız sunulmaktadır. Aile hekimlerinin yapacakları iş ve işlemler uzun eğitim sürecinde kendilerine öğretilmiştir" Masa başında hazırlanan bu kılavuzda amaçlanan hasta sağlığı mıdır yoksa bir takını akademik kariyer planlamalarına destek amaçlı mıdır anlamak mümkün değildir.” İfadelerini kullandı.

‘Aile Hekimlerin İş Yükü Oldukça Fazla’

“Sahada yaşanan personel eksikliğinden habersiz Bakanlık yetkililerinin, hekimin kendisine kayıtlı 4000 kişilik nüfusa verilecek bu hizmet karşılığında bir hasta için ayrılması gereken zamanı hesaplamış, yoğun poliklinik hizmeti altında ezilen hekimlerin planlanan hizmet sunumunda durumunun ne olacağını öngörmüş olmasını beklerdik " Lakin Bakanlığımız biz hekimleri birer sekreter olarak görmekte, halkın önünde zedelenen itibarımızı hiçe saymakta olup yaşanacak kaos ortamında personel! ve zaman eksikliklerinden doğacak çalışan memnuniyetsizliği ve yıpranmışlığı bir yana, gerçekleşecek şiddet olaylarının artarak devam edeceğini ön görememiştir. İfadelerini kullandı.

‘Aldığımız Tıp Eğitimine İhanettir’

“Aile hekimleri kendisine müracaat eden her bireyin sağlık kayıtlarını sağlık göstergeleri ve risk analizleri çerçevesinde yapmaktayken sanki bu hiç. Yapılmıyormuşçasına tutum alınması anlaşılamamıştır. Laboratuvar göstergeleri üzerinden hasta tespitine çalışmak aldığımız tıp eğitimine ihanettir. Popülist politikalara bu güne kadar itibarı zedelene hekimlik mesleği, laboratuvar. İşletmeciliğine, sekreterliğe ve arzuhalciliğe evirilmeye çalışılmaktadır.” Sözlerini söyledi.

‘İşin İçine Aile Hekimleri De Çekilmektedir’

“Mali anlamda zor günler geçirdiğimiz bu ortamda, kendi laboratuvar kitlerimizi üretemediğiniz ve dışa bağımlı olduğumuz unutulmuş, her hafta tahlil İstemiyle sağlık kuruluşu gezen bir güruh oluşturulmuş ve buna dur demek yerine işin içine aile hekimleri de çekilmeye çalışılmaktadır. Sağlıkta dönüşüm programları maalesef günümüzde sadece hasta memnuniyeti üzerine kurgulanmış, hasta müşteri konumuna oturtulmuştur. Müşteri; memnuniyeti baz alınarak yapılan sözüm ona geliştirmeler, hastaların sağlığını geri kazandırmaktan ya da hastalanmadan yakalanması ve hastalıkların önlenmesi neden ziyade dostlar alışverişte görsün sistemi ne dönüşmüştür.” Sözlerini söyledi.

‘Motivasyon Eksikliği Ve Kronik Yorgunluk Var’

“Biz Aile Hekimleri olarak sahadan bihaber yöneticiler tarafından yapılan kılavuzların bundan önce de olduğu gibi yine işe yaramayacağını üzülerek ifade ediyor, yaşanacak problemleri hekime şiddet, çalışan eksikliği kaynaklı iş gücü kayıpları, motivasyon eksikliği ve kronik yorgunluk gibi yıpranmışlık katsayılarımızın artacağını, hasta memnuniyeti aksine bir. Türlü tatmin edilemeyen hasta yoğunluğu oluşacağını, maliyet açısından da devlete ekstra yükler getireceğini ifade etmek istiyoruz.”

Bakanlığımızdan ricamız saha ile ortak akılla oluşturulacak projelerin hazırlanmasının hasta-hekim ilişkisindeki güven ve saygı ortamını pekiştireceğinin bilinmesidir. Bu bağlamda check-up'ı kabul etmek aldığımız eğitime, halkımıza ve zor günler geçiren devletimize getireceği ek külfetler nedeniyle vatanımıza büyük haksızlıktır.

Haber: Ayhan Kesici

14 Eylül 2018 - Sağlık

urfanatik.com son bir ayda 747.165 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?