Uludere'de ölenler Urfa'da anıldı

30 Aralık 2011 günü Şırnak'ın Ulu Dere ilçesinde hayatını kaybeden 34 vatandaş Şanlıurfa'da anıldı.

Video için play'e tıklayın

Ahmet Bahçıvan iş merkezinde gerçekleşen basın açıklamasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, HDP İl Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eş Başkanları Hidayet Enmek, Leyla Coşkun, EMEP üyeleri, HDP ve DBP parti üyeleri ve bazı STK temsilcileri katıldı.

4 yıl önce bugün insanımız Roboski ‘de katledildi en Küçüğü 13 yaşındaydı amaçları yaşamlarını sürdürmek idi. Dargeçit Cizre ve Silopi de yaptıkları gibi bombalarla katledildiler.

Kürt sorununu savaş uçakları, top ve tüfekle sona ezdirme edilmiş TC devleti yıllardır Bu yöntemle binlercesi Birlik katletti. Dersimden Zilan deresine, Şeyh Said'den Koç Giriye Muğlalı hadisesinden Newala Qasaba değil onlarca katliam devletin kirli elindeki Kürt halkının kanı olarak tazeliğini korumaya devam ediyor. AKP iktidarı ile birlikte Kürtlerin haklarının verilip sorunun insan haklarına saygılı bir şekilde çözümü sözleri verilmiş lakin sorunun çözümünde savaş uçakları, top ve tüfek yerini korumaya devam etmiştir. Ölümler karşısında duyulan gurur daha fazla öldürme isteğini doğurmuş, hükümeti zafer duygusu içinde bisterik bir hale sokmuştur.

Sur, Silvan, Nusaybin, Dargeçit, Cizre ve Silopi’deki sıkıyönetim ilanları ile Roboski provasına dönüştürülmek istendiğini görmekteyiz. 30 Aralık 2011’de hiçbir devlet halkını bombalamaz geçmişte bu tür şeyler yapılmış olabilir ama bizim iktidarımızda böyle bir şey olmaz diyen dönemin başbakanı Recep Tayip Erdoğan Hükümeti 34 cana yağdırılan bombaları halen Kürdistan kentleri üzerine yağdırmaya devam etmektedir.

Yeni Roboski’lerin yaşanmaması ölümlerin yoksulluğun onursuzluğa karşı yıllardır Kürt halkının yürüttüğü özgürlük demokrasi ve kardeşlik mücadelesi artık öz yönetimlerini geliştiren bir aşamaya gelmiştir. Bu haklı mücadeleyi hendek barikat olarak tanımlama gayretinde olan AKP hükümeti 27 gündür Sur ilçesine Tankla Topla girememesi halkın gücü karşısında hiçbir gücün dayanamayacağını kanıtlamaktadır. Barikat ve hendekler, saldırı gözaltı ve tutuklamalara karşı ortaya çıkan bir savunmadır.

Halkımıza büyük savaşlarda kullanılan Tank ve Havan topları gibi ağır silahlar ile yapılan kuşatmayı kınıyoruz. Öz yönetim insan olmakta demokraside onurlu adil bir yaşam için ısrardır. Saldırılara karşı öz savunması ile direnen halkımıza selamlar olsun” dedi.
Yapılan basın açıklamasının ardından grup 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sesiz ve olaysız bir şekilde dağıldı.

28 Aralık 2015 - Asayiş

urfanatik.com son bir ayda 494.914 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi