CHP Heyeti Urfa Fıstığı için Haraket'e Geçiyor

Cumhuriyet Halk Partisinden (CHP) oluşan ve aralarında Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlığında yer aldığı 6 kişilik heyet Şanlıurfa'daki Sivil

HELAL OLSUN
Video için play'e tıklayın

CHP

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı üzerine Şanlıurfa’ya gelen heyette ev sahibi olarak CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar, Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver ve Yalova Milletvekili Özcan Özel yer aldı.

CHP heyeti ilk olarak GAP’ın Başkenti olan Şanlıurfalı Çiftçilerinin sorunları ve sıkıntılarını ilk ağız olan Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu ve Meclis Başkanı Halil Ateş’ten dinlemek üzere Ziraat Odasına ziyarette bulundu.

Burada Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu ve Meclis Başkanı Halil Ateş CHP heyetini karşılayarak Misafirlere Şanlıurfa Fıstığı ve Mırra İkram edildi.

Şanlıurfa’ya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Urfalı Çiftçilerin sorunlarını dinlemek için görevlendirildiklerini ifade eden CHP İstanbul Milletvekilli Gökan Zeybek; “Cumhuriyet Halk partisi genel merkezinin Türkiye genelindeki bütün illeri milletvekillerimiz eliyle inceleyip ziyaret edip özellikle tarım hayvancılık ve imalat sanayide yaşanan sıkıntıları bizzat yerinde görmek, sektör temsilcilerini bir araya gelmek Türkiye genelindeki bütün ülkenin üretime katkı yapan insanlarımızın düşüncelerini görüşlerini ve sorunlarını yerinde incelemek için bugün biz bir heyet olarak Şanlıurfa’dayız. Milletvekilimiz Aziz aydınlık, Yalova milletvekili Özcan Özel, Karaman milletvekilinin İsmail Atakan Ünver, Denizli milletvekili Haşim Teoman Sancar ile birlikte bugün Şanlıurfa’dayız” dedi.

“ŞANLIURFA ZİYARETİNİN TEMEL AMACI TÜRKİYE'NİN TARIM DEPOSU”

Şanlıurfa ziyaretinin temel amacı Türkiye'nin tarım deposu olduğunu söyleyen Milletvekili Zeybek; “Şunu belirtmek istiyorum ki; ağırlık olarak Şanlıurfa ziyaretimizin temel amacı Türkiye'nin tarım deposu, Türkiye'nin sanayi alt yapıyı oluşturan endüstriyel ham maddesini oluşturan değişik tarım ürünleri ile ilgili yaşanan sıkıntıları GAP bölgesinde hala bitmemiş olan sulama, onun ötesinde kuyu kullanan çiftçilerimizin kuyu derinliklerine artması” ifadelerini kullandı

“BORÇLULARIN BİR YIL FAİZSİZ OLARAK GERİ ÖDENMESİ KONUSUNDA DÜŞÜNCELERİMİZ VAR”

Borçluların bir yıl faizsiz olarak geri ödenmesi konusunda düşüncelerimizin olduğunu söyleyen Zeybek; “Özellikle enerji firmaları ile arasında yaşanan icra sıkıntıları buna ilişkin olarak hükümetin hala hiçbir tedbir alması çözüm getirmemesi yine çiftçimizin uzun dönemdir yoğun yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla ya da imalat sanayindeki tekstil sanayisi, metal eşya iş kolu, madencilik alanındaki faaliyet gösteren insanlarımızın başta Ziraat Bankası olmak üzere muhtelif bankalara olan borçlarının zamanında ödenmemesi. Ziraat odası kefalet kooperatifler gibi kooperatiflerden Kredi kullanan oda üyelerinin bu yaşanan kriz dolayısıyla mutlaka borçlarının bir yıl faizsiz olarak geri ödenmesi konusunda ve düşüncelerimiz var” diye konuştu

“URFA'DA İŞSİZLİK GEÇEN SENEYE GÖRE DAHA FAZLA”

Şanlıurfa’da yaşam şartlarının geçen yıla göre daha zor olduğunu söyleyen Gökan Zeybek; “Bugün Ziraat odasını ziyaret ettik ve dediğimiz gibi GAP’ın başkenti peygamberler şehri Urfa’dayız Türkiye'nin değil dünyanın bilinen en eski medeniyeti olan 12 Bin yıllık Göbeklitepe'nin içinde yer aldığı Urfa’dayız bir kere bundan dolayı tabii kendimizi çok şanslı hissediyoruz, çok mutlu hissediyoruz. Gördüğümüz ve tespit ettiğimiz nokta şu ki; Urfa’da yaşam geçen yıla göre daha zor, Urfa'da işsizlik geçen seneye göre daha fazla, Urfa'da icraya düşmüş olan ve bankaların haciz tehdidi altındaki vatandaşımız geçen yıla göre daha fazla. Bu tespitlerimiz; Şanlıurfa Milletvekilimiz Aydınlıkla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıyacağız.

PAMUK

FİYATININ %50 ORANINDA DÜŞÜRÜLMESİNİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

“Birkaç gün açıklanan önce açıklanan pamuk fiyatını geçen sene 4 bin 600, 4 bin 800 lira ile açıklanmış olan 42 kalite bu sene 3 bin 200, 3 bin 300 lira pamuğa açıklanması ilaca %100, gübreye %70, mazota %60, elektriğe %70 zam gelen işçiliğin %50 arttığı bir dönemde pamuk fiyatının %50 oranında düşürülmesini anlamak mümkün değil” dedi.

“YUNANİSTAN'DAN 150 MİLYON DOLARLIK PAMUK ALDIK”

Her yerde söylediklerini ifade eden Milletvekilli Zeybek; “geçen yıl Yunanistan'dan 150 milyon dolarlık pamuk almıştık anlaşılan o ki bu iktidar Türkiye'de pamuk üreticisinin yok edip Yunanistan’daki pamuk üreticisine milyar doların üzerindeki bir transferi yapmak kararındadır. Bu yanlıştan dönmeleri gerekiyor bu fiyatla önümüzdeki yıl Türkiye'de pamuk eken insan sayısı neredeyse kalmaz noktaya gelecektir” şeklinde konuştu.

“FISTIĞIN ŞANLIURFA’YA TESCİL EDİLMESİ İÇİN CABA GÖSTERİLECEK”

“Urfa’nın fıstığını %45'i Türkiye'nin fıstık üretici fıstık üretimi Urfa'da gerçekleşiyor bu fıstığında adını da Şanlıurfa sesli olarak tescil edilmesi için de Fahri olarak kendimizi görevli sayıyoruz. İsot zaten Urfa'nın ona kimse bir şey demiyor ama fıstığı Urfa'ya getireceğiz” dedi.

“MECLİSİ’NİN AÇILIŞINDA URFA’NIN SORUNLARINI HEYETLE BİRLİKTE AKTARACAĞIZ”

1 Ekim’de Meclisi’nin açılışında Şanlıurfa’nın sorunlarını heyetle birlikte aktaracaklarını söyleyen Şanlıurfa Milletvekilli Aziz Aydınlık; “Tabii ki sayın genel başkanlarımız bizleri görevlendirdiği bu heyeti ben bu sabah Urfa'ya geldiler ben gelen bütün arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Urfa'nın sorunlarını bizden daha çok iyi biliyorlar bizden daha çok iyi dün gece de televizyonda; Urfa isot’u, Urfa fıstığı, Pamuğu bizden daha iyi bildikleri için gerçekten mutluyum. Bugün tabii ki Urfa gerçekten tarım şehridir yani bizim Atatürk barajı şuanda 4'te 2'si dörtte biri ancak sulamaya geçebiliyor. İlçelerimize tamamen Hilvan Siverek Viranşehir bütün diğer ilçelerimizde tamamı sudan faydalanmıyor. Tarım deposu olan sayın vekilimizin dediği gibi bugün Viranşehir 300 bin nüfuslu bir ilçemiz, Siverek 300 binin üzerinde bir ilçemiz, Hilvan 50 binin üzerinde bir ilçemiz gerçekten buralarda en aşağı binlerce yüz binlerce hektar arazi var ama maalesef buralara daha su gelmedi. Bugün elektrik konusunda Türkiye'de %11’ini elektrik üretiyordu ama şimdi %3’e düşmüş tabii bunlar çok önemli şeyler ama inşallah önümüzdeki bu süreçte 1 Ekim’den sonra Meclisi’nin açılışında heyetle birlikte bunları aktaracağız. Ben burada değerli hemşerilerime sesleniyorum; 3 aydadır her zaman söylüyorum ziraat oda başkanımız da bu konuları çok görüştük gerçekten Urfa çiftçisi bitmiş durumda. Dün gece de söyledim yediemin depoları ağzına kadar dolu dört beş tane yediemin deposu var İnan ki kat trilyonla milli Servet yatıyor bunları yazıp İnşallah bu önümüzdeki dönem sahip çıkacağız ekip olarak” dedi

“PAMUK FİYATINDA %50 DÜŞÜŞ VAR”

Pamuk Fiyatlarında %50 düşüş olduğunu söyleyen Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyüpoğlu; “Çiftçilerimizin sorunu özellikle pamuğun içindeki sır vekilim de az önce anlattı geçen yıla %80 gibi bir artış var fiyatta %50 düşüş var bu çiftçi nasıl mücadele edecek nasıl üretecek. Özellikle vekillerimden ricam bir meclis açılır açılmaz bu konuyu mecliste dile getirmeleri kendilerinden rica ediyorum her zaman da Sayın Aziz Aydınlık vekilimiz yanımızda olmuştur sesimiz olmuştur kendisine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi

Yapılan konuşmaların ardından çekilen toplu fotoğraf sonrası CHP heyeti Şanlıurfa’nın sorunlarını dinlemek amaçlı diğer STK kuruluşlarına geçti.

25 Eylül 2019 - Siyaset

urfanatik.com son bir ayda 727.549 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?