YAZAR: “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Şanlıurfa İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Yazar İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Yazar Türkiye'nin

TÜRKİYE İŞÇİ ÖLÜMLERİNDE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ

Türkiye, meydana gelen işçi ölümleri bakımından dünya üçüncü olurken, Avrupa Birliği Ülkeleri arasında ise birinci sırada yer alıyor. Şanlıurfa İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Yazar, meydana gelen bu manzaranın büyük bir nedeninin İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’ndaki boşluktan kaynaklandığını iddia ediyor.

Peki, İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

Başkan Yazar: “İş sağlığı ve güvenliği hayatımızda büyük önem taşıyan en önemli meselelerin başında yer alan ciddi bir kavramdır. İnsanlar doğarlar büyürler ve hayata veda ederler. Bu süreç içerisinde ihtiyaçlarını gidermek için çalışırlar. Çünkü çalışmak ve bir şeyler üretmek hayatın vazgeçilmezidir. Ama nasıl bir çalışma hayatı olmalı ki, insan yaşamını sağlıklı mutlu ve güvende yaşasın. İşte burada iş sağlığı ve güvenliği kavramı devreye giriyor. Çalışma hayatımızın vazgeçilmezi olan iş sağlığı ve güvenliğinin bilimsel tanımı şöyledir; Yapılmakta olan işin, çalışanların sağlığına ve hastalık halinin işin verimine olan etkilerini inceleyen; hem çalışanların sağlığını en iyi düzeyde tutmaya çalışan hem de işin verimini arttırmaya çalışan bir bilim dalıdır” dedi.

Sizce, Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği alanında neler yapılmaktadır?

“Türkiye’nin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tarihine baktığımızda durumun çokta iç açıcı olmadığı ve gerçekten sicilinin kötü olduğunu görmekteyiz. Tersanelerde, inşaatlarda, maden ocaklarında ve sanayinin birçok alanında, insanımızı çok küçük hatalar yüzünden ve gerekli tedbirlerin zamanında alınmamasından dolayı kaybetmekteyiz”

“ALINMAYAN BASİT ÖNLEMLER İÇİN BİRÇOK İNSANIMIZI KAYBETTİK”

Yazar: “ne acıdır ki yapılan istatistikler, kazaların sadece ve sadece yüzde ikisinin önlenemez olduğu, yüzde 78’inin tehlikeli davranışlardan, %20’sinin ise tehlikeli durumlardan meydana geldiği bildiriliyor. Çok basit önlemlerle birçok kazanın önüne geçilebilecekken tedbirleri almadığımızdan dolayı birçok insanımızı iş kazalarından dolayı kaybetmekteyiz. Yakın tarihimize baktığımızda maden ocaklarında, inşaatlarda, küçük işletmelerde hatta mevsimlik tarım işçilerinin yollarda canlarından oldukları birçok olaya şahit olduk” dedi.

“YÜRÜRLÜĞE GİREN 6331 SAYILI YASA ÖNEMLİ BİR GELİŞME”

Şanlıurfa İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Yazar, son yıllarda yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının önemli bir gelişme olduğunu bildirerek konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Türkiye’de ilk defa iş sağlığı ve güvenliği konularının 4857 sayılı İş Kanunu dışında ayrı olarak 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği şeklinde müstakil bir kanun olarak yürürlüğe girmesi geç kalınan fakat büyük bir gelişme olarak görülmelidir.

Çalışanlarımızın iş hayatını güvence altına alan daha sağlıklı ve güvence içerisinde çalışmaları için çıkarılan bu yasa ile kamu ve özel sektöre ait bütün işler faaliyet konularına bakılmaksızın kanun kapsamına alınmıştır. Kamu ve özel sektör işverenleri, işyerinde çalışan işveren vekilleri, çıraklar stajyerler dâhil herkes kanun kapsamına girmiştir. Kanunun gerekliliklerini yerine getirilmesi son derece önemli ve hayatidir”

İşverenlere çağrınız var mı?

“İşverenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli yatırımları yapması kesinlikle kendisine bir yük değil tam tersine daha doğru ve kaliteli çalışma koşullarına ulaştıracaktır. ve bunun sonucunda ise hem çalışanların hem de işverenin memnun kalacağı sonuçlar ortaya çıkacaktır. İş sağlığı ve güvenliği konusunu artık hayatımızın bir parçası haline getirip bu kültürü bütün yaşam alanlarında içselleştirmemiz gerekmektedir” dedi.

HABER: Rıdvan ORTAKAYA

27 Kasım 2015 - Sağlık

urfanatik.com son bir ayda 529.776 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?