Kurtulmuş gündeme ilişkin soruları yanıtladı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş CNN canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye'nin Suriye'ye karadan girme ihtimalini değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, "Biz Suriye'nin, şu anda lime lime parçalanmış olan Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Suriye'nin bütünlüğünden yanayız, Irak'ın bütünlüğünden yana olduğumuz gibi. Suriye'nin içişlerine karışmak, ya da oradan herhangi bir toprağı Türkiye'nin etkisine katma gibi bir kaygı içerisinde değiliz" dedi. Mülteci sorununa değinen Kurtulmuş, "Iraklıları da sayarsak yaklaşık 3 milyon göçmenle karşı karşıya kaldık. Bombardıman devam ederse Halep'ten milyona ulaşacak bir göçmen dalgası olabilir. Sınırın dışında 25, 30 binin kişi var 15 bine yakın insan içeri girdi. Türkiye'nin egemenliğine yapılacak bir saldırıyı Türkiye asla kabul etmez" dedi.
Mülteci sorununa değinen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı: "Halep en kritik yerlerden biriydi. Aylar öncesinden ifade ediyorduk. Maalesef korkulan oldu. DAEŞ'e saldırı yapıyoruz diye orası bir maymuncuk gibi her kapıyı açıyor. O görüntü altında sivillerin, muhaliflerin yaşadığı yerlere yoğun bir saldırlar yapıldı. Devam ediyor. Hazmetmek kapasitemizin sonuna gelinmiştir.
IRAKLILARI DA SAYARSAK YAKLAŞIK 3 MİLYON GÖÇMENLE KARŞI KARŞIYA KALDIKIraklıları da sayarsak yaklaşık 3 milyon göçmenle karşı karşıya kaldık ama sonuçta bu insanların gidecek başka yerleri yok. Ya bombardımanlar altında orada ölecekler, bunu bütün dünyanın seyrettiği gibi Türkiye de seyrederek bu zulme katkı verecek ya da sınırlarımızı açarak bu insanları kabul edeceğiz. Şu anda onu yapıyoruz.
SINIRIN DIŞINDA 25, 30 BİNİN KİŞİ VAR 15 BİNE YAKIN İNSAN İÇERİ GİRDİRakamlar sürekli değişiyor. Son saldırılarla birlikte yaklaşık 15 bine yakın insan içeri girdiği biliniyor. Sınırın hemen dışında 25, 30 binin kişinin olduğu gözlemleniyor. Şu anda bir kısmı içeri giriyor bir kısmı sınırların dışında her türlü insani destek verilerek orada tutulmaya çalışılıyor. Türkiye, bu insanlara 'gelmeyin' deme durumunda değil. Böyle bir şansımız yok. Yoksa bu insanların tamamına yakını ölüme terk edilmiş olur.
BOMBARDIMAN DEVAM EDERSE HALEP'TEN MİLYONA ULAŞACAK BİR GÖÇMEN DALGASI OLABİLİRBombardıman devam ederse Halep büyük bir şehir. Oralardan Türkiye'ye çok yüksek 100 binler belki milyona ulaşacak bir göçmen dalgası olabilir."
"TÜRKİYE'NİN SURİYE'YE KARADAN GİRME İHTİMALİ"Türkiye'nin Suriye'ye karadan girme ihtimalini değerlendirmesi istenen Kurtulmuş sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz Suriye'nin, şu anda lime lime parçalanmış olan Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Hatta açıkça söyleyebiliriz ki belki bölgedeki güçler arasında sadece Türkiye, Suriye'nin bütünüyle bir arada kalmasını savunan ülkelerden birisidir. Yani orada bir bölge, Nusayri bölge olsun, bir bölge Kürt bölgesi olsun, bir bölge Arap bölgesi olsun gibi bir ayrıma asla rıza göstermeyiz. Bunun Suriye'nin geleceği için de bölgenin geleceği için de çok büyük bir felaket olduğunu, büyük bir tartışma, çatışma ortamını devam ettireceğini biliyoruz. Dolayısıyla biz Suriye'nin bütünlüğünden yanayız, Irak'ın bütünlüğünden yana olduğumuz gibi. Bizim tercihimiz budur. Suriye'nin içişlerine karışmak, ya da oradan herhangi bir toprağı Türkiye'nin etkisine katma gibi bir kaygı içerisinde değiliz.
TEYAKKUZ HALİNDE OLURUZ TÜRKİYE'NİN EGEMENLİĞİNE YAPILACAK BİR SALDIRIYI TÜRKİYE ASLA KABUL ETMEZSuriye'deki iç savaş vekâlet savaşları öyle bir noktaya geldi ki, Suriye'deki herhangi bir gelişme birinci dereceden Türkiye'nin güvenlik meselesi haline gelebilir. Bizim önceliğimiz Türkiye'nin egemenliğini, güvenliğini korumaktır. Türkiye'ye gelecek olan herhangi bir tehdidin, saldırının bunlara karşı Türkiye kendisini koruyacak güce sahiptir. Bu hazırlığı her zaman yapıyor. Bir güç savaşının bir parçası halin gelmek değildir. Teyakkuz halinde oluruz gelişmeleri çok yakından takip ederiz. Kritik nokta, Türkiye'nin egemenliğine yapılacak bir saldırıyı Türkiye asla kabul etmez."
"BÖLGESEL VE KÜRESEL BİR SAVAŞIN FİTİLİNİ DE ATEŞLİYOR""Rus savaş uçakları Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmeye devam ederse Türkiye'nin tavrı ne olacak" sorusu üzerine Kurtulmuş, "Çok tehlikeli bir aşamaya geliyoruz. Neredeyse bütün orduların, askeri varlıkların olduğu bölge haline geldi. Dünyada şu ordu güçlüdür dediğimiz kim varsa onun gemileri bu çevrede dolaşıyor. En aktif olarak da şu anda Ruslar görünüyor. Bu çok tehlikeli bir durum Rusların da tutumlarını gözden geçirimleri gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Bu artık vekalet savaşı olmasının ötesinde, bölgesel ve küresel bir savaşın fitilini de ateşliyor. Çok büyük bir risk. Küresel bir çatışma ortamının fitili zaten ateşlenmiş durumda. Rusların da bu gerili sürdürmek durumunda olamadıklarını düşünüyorum. Rusların mili menfaatlerine bölge barışına katkı sınacak bir durum değil. Bu açık, aleni bir savaştır. Haksız bir şekilde savaşa dahil olmalarıdır. Sürdürülebilir olmadığı kanaatindeyim" açıklamasında bulundu.
"KİMİN BM KONSEYİNDE BİR DAYISI, TANIDIĞI, ABİSİ VAR O AYAKTA DURUYOR"Kurtulmuş, "BM bu anlamda bir işe yaramıyor. Kimin BM konseyinde bir dayısı, tanıdığı, abisi var o ayakta duruyor. Suriye, Ukrayna olayı da bütün bu sorunlar aslında bir noktaya geliyor. Artık bugün sorun çözme yeteneğini kaybetmiş, barışı değil, savaşı esas alan bir küresel sistem var. Bu sistem başlı başına bir tehlike, tehdittir. Bölge barışı için Suriye'nin toprak bütünlüğü şarttır" diye konuştu.
"DEVLETİN GÜVENLİK BİRİMLERİ, GEREKİRSE İMRALI İLE GÖRÜŞMEYE DEVAM EDER""HDP'nin siyasi varlığı Türkiye demokrasisi için önemlidir, şanstır" diyen Kurtulmuş, "Sayın Cumhurbaşkanın da ifade ettiği gibi devletin güvenlik birimleri, gerekirse İmralı ile görüşmeye devam eder ama asılolan, toplumun bütün kesimlerinin sürece dahil olmasıdır. Genel manzaraya baktığınız zaman, silahtan yana olanlar maalesef şu aşamada kazanmış gibi görünüyor. HDP'nin içinde de belki Kandil çevrelerinde de" diye konuştu.
"ZANA ÜMİT EDERİM YEMİN METNİNİ MECLİS'TE OKUYARAK CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞME FIRSATINA KAVUŞUR"Leyla Zana ile Cumhurbaşkanının görüşme tartışmalarına ilişkin Kurtulmuş, "Ümit ederim ki en kısa zamanda yemin metnini Meclis'te okuyarak Cumhurbaşkanı ile görüşme fırsatına kavuşur" dedi.
"BAŞKANLIK SİSTEMİ AK PARTİ’NİN KURUMSAL MESELESİ GİBİ TAKDİM EDİLMEMELİ"Başkanlık sistemime Ak Parti içinde destek vermeyenlerin olduğu tartışmalarını değerlendirmesi istenen Kurtulmuş, "Bu doğru değil. Başkanlık sistemi hükümet programının bir parçası. Bunu cumhurbaşkanın şahsi meselesi ya da Ak Parti’nin kurumsal meselesi gibi takdim edilmesini doğru bulmuyoruz" ifadelerini kullandı.
"DİYARBAKIR HALKI BİR DAHA FENERBAHÇE'Yİ NE ZAMAN GÖRECEK?"Ziraat Türkiye Kupası'nda Amedspor ile Fenerbahçe arasında Diyarbakır'da oynanacak karşılaşmanın seyircisiz oynanmasına ilişkin Kurtulmuş, "Bu tamamen politika dışı bir şey. Futbol Federasyonu Ceza Kurulu'nun vermiş olduğu bir karar. Keşke kalabalıklar içerisinde olsaydı. Çünkü Diyarbakır halkı bir daha Fenerbahçe'yi ne zaman görecek? Bu güzel bir fırsattı. Ama tamamen Futbol Federasyonu'nun ceza kurulunun bir kararı" dedi.

07 Şubat 2016 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 494.914 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi