Şırnak'taki terör olayları

- Şırnak ESOB Başkanı Haşimoğlu: -

ŞIRNAK (AA) - Şırnak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Heşar Haşimoğlu, bölgedeki olumsuz gelişmelerden dolayı esnafın ekonomik yönden perişan olduğunu,330 üyenin işletmesinin kapısınakilit vurduğunu söyledi.

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Şırnak'ın Silopi ilçesinde ikamet edenHaşimoğlu,terör olayları nedeniyle meydana gelen ekonomik olumsuzluklar ileesnaf ve sanatkarların yaşadığı sıkıntılarıAA muhabirine değerlendirdi.

Şırnak kent merkezinde esnafın bazen kepenk kapatma olaylarının dışında dükkanlarını açtığını, ancak Cizre ve Silopi'de hiç kimsenin işletmesini açamadığını belirten Haşimoğlu, bölgedeki şiddet olaylarının beraberinde esnaf ve halka ağır yükler getirdiğini bildirdi.

Şırnak'ta7 Haziran'dan bu yana sadece esnaf ve sanatkarların değil, tüm sektörlerdeki işletmesahiplerinin zor durumda kaldığınıdile getiren Haşimoğlu, ekonomik olarak esnafta bir kırılma yaşandığını kaydetti.

"Bölgemizdeki olumsuz gelişmelerden ötürü esnafımız perişan oldu.Malum olduğu üzere, özellikle son 10-15 gündür devam eden sokağa çıkma yasağıylaesnaf perişan duruma düştü. Aslında huzur ve güvenin olmadığı, insanın öldüğü bir ortamda doğrusu insanekonomiyi pek konuşmak istemez" diyen Haşimoğlu, en büyük arzularının bölgeye bir an önce huzur ve güvenin geri gelmesi olduğunu aktardı.

- "330 üyemiz işletmesinin kapısına kilit vurdu"

Haziran ayından bu yanaodaya10 ya da 15 kişinin üyelik kaydı yaptırdığını dile getiren Haşimoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bunun aksine330 üyemiz işletmesinin kapısına kilit vurdu.Bu durum şimdiki verilere göre böyle. Ama önümüzdeki ay içerisinde güncelleme yaptığımız zaman, belki de 300-400 üyemizin daha kapısına kilit vurduğunu öğreneceğiz.İl genelinde 9 bin 883 üyemizden 3 bin 928'i aktif, 5 bin 955'i ise pasif durumda. Pasif durumdaki üyelerimiz, iş yerlerini kapatmış olabilirler.Hükümetin bölgedeki esnaf için açıkladığı,SGK primleri ve vergilerin ertelenmesipaketinin kapsamınıngenişletilmesi gerekiyor. Bölge esnafı için daha detaylı bir paket hazırlanması şart. Çünkü mağduriyetin boyutları çok büyük."

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar KonfederasyonuMesleki Geliştirme ve DayanışmaKurulu'nun üyesi olduğunu anımsatan Haşimoğlu, yarın Ankara'da esnafın sorunlarının tartışılacağı toplantıya gidemediği için çok üzüldüğünü belirtti.

Haşimoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in yanı sıra Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gümrükve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'ninkatılacağı toplantı bizim için bir fırsattı. Ama maalesef toplantıya,Silopi'deki sokağa çıkma yasağı ve yaşanan gerginlik nedeniyle gidemiyorum. Bölgedeki olumsuz gelişmelerden dolayı çok üzgünüm. Umarım, Şırnak ve bölge, o huzurlu ve güvenli günlerine geri döner."

24 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 538.881 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?