MİT'i Suçlamak İçin Reyhanlı Katiamına Göz Yummuş!

MİT TIR'larını durduran ve 'ByLock'çu olan eski Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman'ın Reyhanlı saldırısını haber almasına rağmen

MİT

TIR'larının durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan,Hatay'ınReyhanlıilçesindeki saldırıya ilişkin iddianameyi de hazırlayan eski Cumhuriyet SavcısıÖzcan Şişman'ın,Reyhanlı'daki terör saldırısınıMİTile ilişkilendirerek sözde Selam Tevhid-Kudüs Ordusu'nun şiddet eylemi olarak sunmayı hedeflediği belirlendi.

BYLOCK

KULLANDIĞI TESPİT EDİLDİ

MİTTIR'larını durduran ve Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) şifreli haberleşme ağı "ByLock" kullanıcısı olduğu tespit edilen eski savcı Şişman hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Teftiş Kurulu Başkanlığınca hazırlanan rapor tamamlandı.

SUÇUMİT'E ATACAKTI

Rapora göre,Reyhanlısaldırısına ilişkin iddianameyi de hazırlayan Şişman, FETÖ'nün amacı doğrultusunda örgüt mensubu kolluk görevlileriyle hareket etti.

Türkiye'yi ve hükümeti yurt içi ve yurt dışında zor durumda bırakarak itibarsızlaştırma gayesi taşıyan Şişman, 11 Mayıs 2013'teHatay'ınReyhanlıilçesinde bomba yüklü iki aracın patlatılması sonucu 53 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda vatandaşın yaralandığı saldırıyıMİTile ilişkilendirerek sözde Selam Tevhid-Kudüs Ordusu'nun şiddet eylemi olarak sunmayı amaçladı.

OPERASYONLARI ERTELEDİ

Şişman,Reyhanlısaldırısının planlayıcısı Anas Asalieh ve bağlantılarına yönelikAntakyaveSamandağ'da MİT-Emniyet koordinasyon toplantısında alınan karara rağmen planlanan operasyonu erteledi.

MİTtarafından, eylem planlamalarının akamete uğratılmasına yönelik çalışmalar neticesindeSuriyerejimi kaynaklı eylem yapılacağı yönündeki hassas bilgilerin emniyet yetkilileriyle paylaşılmasına karşın Şişman, harekete geçmedi.

SALDIRI İHBARINI DİKKATE ALMADI

Ayrıca Şişman, Asalieh ve bağlantılı diğer kişilere ilişkin telefon-ortam dinlemeleri olmasına ve operasyon konusunda mutabakat sağlanmasına rağmen, 1 Mart 2013'teHatayYayladağı'ndanTürkiye'ye giriş yapan Asalieh'in yakalanmasına yönelik operasyon talimatı vermekten de kaçındı.

"Ellerinde somut silah-patlayıcı ve benzeri malzeme bulunmaması, operasyondan beklenen neticenin alınamayacağı endişesi taşıdığını" ileri süren Şişman, operasyonun ertelenmesini savundu.

MİT'ten,Reyhanlısaldırısından 3 gün önce 8 Mayıs 2013'te gelen, "Suriyekaynaklı saldırı yapılacak" bilgisini göz ardı eden o dönemdeAdanaÖzel Yetkili Savcısı olarak görev yapan Şişman,MİTyetkilileri veHatayEmniyet Müdürlüğügörevlilerinin de bulunduğu görüşmelerde, saldırı ihbarını dikkate almadı.

OPERASON YERİNE DELİL TOPLANMASINI İSTEDİ

Şişman, ihbarda adı geçen şahısların yakalanması yerineHatayEmniyet Müdürlüğüyetkilileri gibi ısrarla şahısların silah veya patlayıcı gibi somut birtakım delillerle yakalanması için delil toplama sürecine devam edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Yeterli ve somut ihbarlara karşın ihbarda adı geçenler hakkında operasyon gerçekleştirilerek patlama olaylarının önlenmesi yerine ısrarla delil toplama sürecine devam edilmesini isteyen Şişman, mesleğin şeref ve onurunu bozan, mesleğe olan genel güveni yok eden nitelikte usul ve yasaya aykırı işlem yaptı.

'DİNK CİNAYETİ'NDEKİ YÖNTEM UYGULANDI

Rapordaki tespitler, FETÖ'nünAgos GazetesiGenel Yayın YönetmeniHrant Dinksuikastindeki yöntemiReyhanlısaldırısında da izlediğini ortaya kondu.

Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin açılan dava haricinde, cinayetin FETÖ ile bağlantısını ortaya çıkaran en kapsamlı soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianamede, FETÖ elebaşıFetullah Gülen, eski savcıZekeriya Öz, kapatılan Zaman gazetesinin genel yayın yönetmeniEkrem Dumanlı, gazetecilerAdem Yavuz Arslan,Ercan Günile meslekten ihraç edilen TuğgeneralHamza Celepoğlu, döneminTrabzonİlJandarmaKomutanıAli Öz,TrabzonJandarmaİstihbarat Şube MüdürüMetin YıldızveİstanbulJandarmaİstihbarat görevlisi Yüzbaşı Muharrem Demirkale'nin de aralarında bulunduğu 51 şüpheli yer almıştı.

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin hazırlanan üçüncü iddianamede, "Cinayet mahallinde tetikçiOgün Samast'ı takip edenjandarmaistihbarat görevlilerinin komutanı olan şüphelilerden yüzbaşı Muharrem Demirkale'nin, kendisine ait iki hatla, cinayetten bir gün önce ve bir gün sonra dönemin özel yetkiliİstanbulCumhuriyet SavcısıZekeriya Özile 7 kez görüşme yaptığının tespit edildiği" bildirilmişti.

İddianamede, güvenlik kamera görüntüleriyle eşleşen HTS kayıtları, baz ve sinyal bilgilerinden, "olay yerinde, cinayet öncesi ve sonrasında bulunarakOgün SamastveHrant Dink'i izleyen, Dink'in öldürülmesine nezaret edenİstanbulJandarmaİstihbarat Şube Müdürlüğü'nden bazı görevliler olduğu" saptaması yer almıştı.

ŞİŞMAN'IN HAZIRLADIĞI İDDİANAMEDEN

Reyhanlı'daki saldırıya ilişkin Şişman'ın hazırladığı iddianameye göre 3 gün önceTürkiye'ye yönelik bombalı saldırı yapılacağına dair polise ihbar gelmişti. İddianamede, bir gün önce saldırıyı organize ettiği öne sürülenMihraç Ural'ın sosyal medyadanHatay'a yönelik tehdit mesajı yayınladığı ifade edilmişti.

İddianamede saldırının, terör örgütü THKP/C-Acilciler lideri Ural tarafından organize edildiği kaydedilmişti. Ural'ın,Suriye'deki iç savaş sonrasında rejimin desteğiyle muhaliflere karşı savaştığı,Suriyeistihbarat yetkilileriyle irtibatlı olduğu ve onların talimatlarını yerine getirdiği aktarılan iddianamede, "sanıkların eylemi,Suriyeistihbarat örgütü ve bu örgütle paralel silahlı faaliyet yürüten THKP/C-Acilciler terör örgütünün talimatıyla gerçekleştirdikleri" bildirilmişti.

Soruşturma sonucu Şişman'ın hazırladığı iddianamede, ikisi Suriyeli 33 sanıktan 19'u hakkında "devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüsten" ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 52 kişinin ölümüne sebep olmaktan 52'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenmişti. Bu istemin ardından saldırıda ağır yaralanan bir kişi daha hastanede hayatını kaybetmiş, ölenlerin sayısı 53'e yükselmişti.

Sanıklara, "silahlı terör örgütüne üye olma ve yardım etme", "öldürmeye teşebbüs", "patlayıcı madde bulundurma", "mala zarar verme", "kasten yaralama", "suçluyu kayırma" ve "130 kişiyi öldürmeye teşebbüs" suçlamaları da yöneltilmişti.

Davanın görülmesineAdana8. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanmış, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle görevli mahkeme ve savcılıkların kaldırılmasının ardından davaHatayAğır Ceza Mahkemesine gönderilmiş, buradan da güvenlik gerekçesiyleAnkara'ya nakledilmişti.

Sanıkların yargılanmasına devam ediliyor.

11 Mayıs 2017 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 489.540 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi