Çalışan Her 10 Kişiden 6’sı SGK’sız

Sosyal güvencesiz yani kayıt dışı çalışma Türkiye'nin önemli sorunlarından birini oluştururken 2018 yılı itibariyle Şanlıurfa'nın içerisinde

Türkiye’nin belli başlı sorunlarından biri haline gelen sosyal güvencesiz yani kayıt dışı çalışma 2018 itibariyle %60 oranına ulaştı. Şanlıurfa’nın da yer aldığı bölgede bu oran bizlere her 10 kişiden 6’sının sosyal güvencesiz çalıştığını gösteriyor.

Kayıt dışı istihdamın tüm kesimler açısından verdiği zararlara değinenen Şanlıurfa Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail Ünlü, bu durumun önlenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan çalışmalara dikkat çekti.

Ünlü; “Çalışmaya başlayan herkes kanunen sosyal güvenlik sistemine dâhil olmak zorundadır. Çalışanlar bu hakkın yerine getirilip getirilmediğini işverenden isteme ve yerine getirilmediği takdirde de yasal yollara başvurma hakkına sahiptir.

Sosyal güvenliğin bu derece önemli ve öncelikli olmasına rağmen, maalesef vatandaşlarımızın bir kısmının sosyal güvencesi bulunmamaktadır. Bu durum karşımıza kayıt dışı istihdam olgusunu çıkarmaktadır. İşveren açısından haksız rekabet yaratan kayıt dışılık, sürdürülebilir ekonomiyi ve sosyal güvenlik sistemini de sekteye uğratmaktadır. Bireyler açısından ise kayıt dışı istihdam, yarınları tehlikeye atmak demektir. Sosyal güvencesi olmadan çalışan bir kişi, çalışma yaşamında kısa vade de karşılaşacağı çeşitli risklere (hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı vb) karşı savunmasız kalırken, uzun vade de karşılaşacağı durumlar için sağlanan desteklerden de (yaşlılık, ölüm, malullük vb.) mahrum kalmaktadır’’ dedi.

SGK

olarak kayıt dışı mücadele kapsamında uyguladıkları beş önemli politikadan bahseden Ünlü; ‘’

Sosyal güvenlik hizmetlerinin kalitesinin artırılması,

Kurumlar arası bilgi ve veri paylaşımı ile yapılan çapraz denetim çalışmaları,

Denetim sisteminin daha etkin hale getirilmesi,

Teşvik uygulamaları

Sosyal güvenlik konularında yapılan bilgilendirme çalışmalarıdır.’’ Dedi.

‘’Herkesin Mücadele Etmesi Gerekir’’

SGK Müdürü Ünlü; ‘’özellikle bu kapsamda işverenlerimize yönelik uygulanan 17 ayrı teşvik uygulaması ile, çalışan kişilerin ödenen sigorta primlerinin yüzde 100’üne kadar olan oranlarda destek sağlanmaktadır. Kayıt dışı istihdam ülke olarak hepimizin sorunu ve sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğini olumsuz etkileyen bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün Türkiye’de iki kişi bir emekliyi finanse etmektedir. Bu da çalışan ve işveren üzerindeki yükleri git gide artırmaktadır. Bu sorunla tek başına Sosyal Güvenlik Kurumunun mücadelesi yeterli değil, diğer kurumların, sivil toplum örgütleri başta olmak üzere ilgili tüm kesimlerin desteği büyük önem arz etmektedir.” İfadelerini kullandı.

12 Kasım 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 472.707 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi