Urfa'da Ustalık Okulu Açılıyor

Türkiye'de ilk kez ‘Ustalık Okulu' Şanlıurfa'da kurulacak. Bu ‘Ustalık Okulu'nda 6 ayrı dalda 5 Bin kişinin eğitim görmesi hedefleniyor.

Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa’da mesleksizlik sorununu çözmek ve hem bireye hem de ailesine destek olmak adına Valilik olarak, Şanlıurfa Yüksek Teknolojik Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ''Ustalık Okulu'' kuracaklarını müjdeledi.

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Valilik basın toplantı solunda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıya Şanlıurfa OSB Müdürü Yunus Emre Aksu, OSB Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Arhan, Mustafa Arslan, İŞKUR Müdürü Sait Ardan ve Milli Eğitim Bakanlığı Daire Başkanlarından İbrahim Erdoğan katıldı.

Vali Tuna,“Küreselleşme ve bilgi toplumuna geçiş süreci tüm dünyada yapısal ve ekonomik bir dönüşüme sebep olmakta ve bu süreçte istihdamı doğrudan etkilemektedir. Özellikle sanayi sektöründe emek yoğun üretimin yerini teknoloji yoğunluğundan üretime bırakması, sektördeki nitelikli işgücü ihtiyacının önemini artırmaktadır” dedi. Bireyin iş bulmada karşılaştığı en büyük engellerden birisinin mesleksizlik olduğunu vurgulayan Tuna, “Mesleksizlik sorununu çözmek ve hem bireye hem de ailesine destek olmak adına Valilik olarak, Şanlıurfa Yüksek Teknolojik Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ''Ustalık Okulu'' kuruyoruz. Amacımız, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu, birçok meslekte kişilerin meslek edinmelerine, var olan mesleklerinde gelişmelerine ve işi işbaşında öğrenmelerine destek olmaktır. Şanlıurfalı gençlerimizin aldıkları eğitim neticesinde, doğru mesleği seçerek yeni ve güçlü Türkiye'nin nitelikli işgücüne ve kalkınmasına destek olacaklarının bilincindeyiz” diye ifade etti. Vali Tuna, Türkiye'de bir ilk olacak ileri Teknolojik Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ''Ustalık Okulu'' ile ilgili şunları kaydetti; “- Yüksek Teknoloji, bilgi gerektiren ve okullarımızda ve üniversitelerde eğitimi verilmeyen ''su altı gaz kaynağı'' - Doğalgaz ana hatları gaz altı kaynağı örneği verebiliriz. Bu eğitimi alan gençlerimiz, yüksek ücretlerle çalışma imkânları bulacaklardır. - Şanlıurfa'da cazibe merkezleri kapsamında kurulacak fabrikaların ihtiyaç duyacağı vasıflı elemanları ''ustalık okulu'nda'' yetiştireceğiz. - Şanlıurfa, sanayide değişik iş kollarında mevcut çalışan, teknik personelin, bilgi ve berecilerinin yüksek teknoloji ile buluşturulması için ''ustalık okulu'nda'' ücretsiz eğitimler verilecektir. - 21. Yüzyıl, Teknolojinin hızla geliştiği, bilginin hızla yayıldığı, hareketliğin artığı, esnekliğin önem kazandığı bir çağdır. Bu çerçevede 21. yüzyılın gerektirdiği en önemli beceri, kişilerin kendi kariyerlerini oluşturabilme becerisidir. Beceriyi tanımlarsak ''elinden iş gelme durumuna, ustalık, maharet '' olarak tanımlamaktır.

AÇILACAK MESLEK EDİNDİRME KURSLARI

1-ENDÜSTRİYEL OTOMASYON VE MEKATRONİK BÖLÜMÜ

Otomasyon Sistemleri, Elektrik ve Otomasyon Pano Montörlüğü, Mekatronik Uzmanı

2-OTOMOTİV METAL MAKİNE BÖLÜMÜ

Saç metal kalıp Tasarımı, Plastik Kalıp Tasarımı, Plastik Enjeksiyon Operatörlüğü, Argon Kaynakası, CNC Operatörlüğü, CNC Freze Operatörlüğü, Saç İşçiliği, Makina Bakım Onarımcısı, Gaz Altı Kaynakçısı

3-BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ

Yazılım Uzmanlığı, 3B Görselleşme ve 3D Max, Web Tasarımı

4-TEKSTİL BÖLÜMÜ

Dokuma Operatörlüğü, Moda Tasarım, Dikiş Makinası Operatörlüğü,Tekstil Desen Tasarımı, Baskı Teknikleri ve Kullanımı, Digital Baskı Operatörlüğü, Digital Görsel Tasarım, Bebe ve Çocuk Modelistliği

5-ISITMA VE SOĞUTMA BÖLÜMÜ

Klima-Bakım OperatörlüğüTesisat Operatörlüğü, Doğalgaz Tesisat Operatörlüğü

6-HİZMET SEKTÖRÜ BÖLÜMÜ

Hotel Resepsiyon Görevlisi, Ön Muhasebe, Pazarlama ve Satış, Bilgisayarlı Muhasebe, 6 Alan’da 30 dalda aranan eleman yetiştirmeyi planlanmaktayız.

Yüksek Teknolojilik “Ustalık Okulunda” Şanlıurfa’da ikamet eden, İŞKUR’a kayıtlı 18-25 yaş aralığında yılda 5.000 kişiye ustalık eğitimi vermeyi hedeflemekteyiz.

Amacımız Şanlıurfa’mızı Bilim ve Sanayi’de Teknoloji’de en ileri düzeye gelmesini sağlayacağız. Ustalık Okulumuz ’da sanayimize ara eleman değil, aranan elemen yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Ustalık Okulumuzun %25 kontenjanında Suriyeli gençlerimizin faydalanmasını sağlamayı planlamaktayız. Ustalık Okulumuzu, Şanlıurfa’mızın sanayinin kalbi olan OSB’de oluşturmayı planlamaktayız."dedi.

30 Mart 2017 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 774.071 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?