Şanlıurfa'da aspir yetiştirilebilecek

Şanlıurfa'da alternatif ürün olarak deneme üretimi yapılan aspir bitkisinin sulamayla verim ve yağ kalitesinin arttığı tespit edildi.

GAP

Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü (GAPTAEM) tarafından yürütülen "Şanlıurfa koşullarında aspir bitkisinde sulamanın, verim ve yağ kalitesi üzerinde etkileri" projesi kapsamında, Kurudere Mahallesi'nde çiftçiler ve ziraat mühendislerine yönelik tarla günü düzenlendi.

GAPTAEM Müdürü İbrahim Halil Çetiner, burada yaptığı konuşmada, tarla günleri düzenleyerek çiftçileri bilgilendirmeye çalıştıklarını söyledi.
Bölgede aspir bitkisinin yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalar yürüttüklerini belirten Çetiner, "Bölgemizdeki bitki deseni içinde aspiri de görebileceğiz. Pamuğun yerini almasını beklemiyoruz, ama aspirin bir yağ bitkisi olarak ekim nöbeti içine girmesini bekliyoruz." dedi.
Şanlıurfa'da sulanarak üretimi yapılan aspirin verim ve yağ kalitesinin arttığını tespit ettiklerini kaydeden Çetiner, söz konusu bitkinin yaz ve kış olmak üzere iki dönemde ekildiğini bildirdi.
Aspirin, yağ kalitesinin yüksek olduğunu vurgulayan Çetiner, "İnşallah pazar konusundaki sorunu çözebilirsek, verimi yüksek, kalitesi yüksek aspir bitkisi bölgemizde yaygınlaşacaktır. İnşallah bu çalışmalarımız yeniliklerin yaygınlaşmasını sağlayacaktır." diye konuştu.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Çakmaklı da bölgede aspirin yetiştirilmesi için çiftçilere gereken desteği vermeye çalıştıklarını belirtti.
Aspirde sulu tarımla elde edilen verim ve yağ kalitesi artışının ülke ekonomisine katkı sağlayacağını ifade eden Çakmaklı, "Özellikle aspirin sulu koşullarda üretilmesi hususunda verim ve yağ kalitesi üzerinde yapılan çalışmaların bölge çiftçisine ve aynı zamanda ülkemizin yağ açığının kapatılmasına büyük katkı sunacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.
Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Sadık Yetim ise aspir yetiştiriciliği yapacaklara, yağ tesisi kurmaları konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
Konuşmaların ardından çiftçi Reşit Tekeboğa'nın arazisinde yetiştirilen aspirin hasadı yapıldı. Hasat sırasında çiftçiler ve ziraat mühendisleri aspir bitkisini ve elde edilen aspir tanelerini inceledi.

15 Temmuz 2016 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 911.159 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?